Swed: Eesti töösturid tuleviku suhtes ettevaatlikud

Indrek Kald 19. märts 2014, 14:37

Swedbank uuris Eesti tööstusettevõtete ootusi tänavuseks aastaks, millest selgus, et ebakindla välisnõudluse tõttu on ettevõtjate ootused käibe kasvu osas mullusest tagasihoidlikumad.

Jätkuva spetsialistide nappuse juures loodavad ligi pooled ettevõtted kasvatada käivet eelkõige läbi efektiivsuse suurendamise.

Kui möödunud aastal kavandas investeeringuid 73% tööstussektori ettevõtetest, siis tänavu plaanib ennekõike efektiivsuse kasvatamise eesmärgil investeeringida 90%, teatas pank.

Swedbanki tööstusettevõtete uuringu kohaselt plaanib tänavu käivet kasvatada kaks kolmandikku ettevõtetest, oodates käibekasvuks keskmiselt 5,2%. Aasta varem ootas käibekasvu pea 80% tööstusettevõtetest ning kasvuootus oli üle 8%.

Swedbanki ettevõtete panganduse juhi Robert Kiti sõnul on hea meel näha, et kasumi kasvatamisel on ettevõtjate fookuses eelkõige efektiivsus ja väärtusahelas ülespoole liikumine. "Efektiivsuse kasvatamist pidas oluliseks koguni 2/3 küsitletutest, samuti plaanib ligi kolmandik ettevõtetest valmistada suurema lisandväärtusega tooteid või arendada oma kaubamärki (5%)," sõnas ta.

Kiti sõnul on eksportööride ettevõtjakindlust kahandanud eelkõige piisava välisnõudluse leidmise keerukus, finantseerimist täna aga enam probleemiks ei peeta.

Vaatamata ebakindlusele välisturgudel püsib ekspordi osakaal käibest stabiilsena, pigem oodatakse kõigis töötleva tööstuse sektorites ekspordi osakaalu mõneprotsendilist kasvu.

"Ekspordi osakaalu suurenemist ootab koguni 40% ettevõtetest," rääkis Kitt. "Vabade tootmisvõimsuste vähenemise tõttu on käibe kasvatamine ilma investeeringuid tegemata aga järjest keerulisem. Õnneks on meie ettevõtjad aru saanud, et nõudluse taastudes on tootmisvõimsused kriitilise tähtsusega. Seetõttu plaanib investeeringuid sel aastal koguni 90% ettevõtetest. Seejuures on fookus efektiivsusel – see on paratamatu, et pareerida tööjõukulude edasist kasvu," selgitas ta.

"Tööjõu piiratud kättesaadavus ja sellest tulenev palgasurve ei tule enam uudisena, mida väljendab ka seekordne küsitlus - tööjõupuudust tunnetab 45% ettevõtetest ning puudu on eelkõige spetsialistidest. Samas on näha, et palgakasv tööstuses aeglustub, jäädes ettevõtjate prognoosi kohaselt tänavu 4,6% tasemele," märkis Kitt.

Swedbank uuris ligi 300 Eesti tööstusettevõtte hinnanguid käibe ja tootmismahtude ning investeerimisplaanide osas. Küsitletud ettevõtetest pooled olid käibega üle kaheksa miljoni ja pooled alla kaheksa miljoni. Uuring hõlmas nii rasketööstuse, ehitusmaterjalide tööstuse, toiduainetööstuse, puidutööstuse kui muu töötleva tööstuse ettevõtteid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    19. March 2014, 14:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing