EASi uuel juhil rahakantimise kahtlustus

21. märts 2014, 00:00

EASi verivärske juhi Andres Rannamäe pea kohal lasub kahtlustus rahakantimises. Rannamäe lükkab väited ümber ja prokuratuur kaalub, kas asi on uurimist väärt.

Rannamäe valiti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) uueks juhatuse liikmeks möödunud neljapäeval. Pärast seda teavitas rahandusministeerium politseid ja prokuratuuri, et ­Euroopa Pettustevastasest Ametist (OLAF) saadud info järgi võib Rannamäe olla seotud 570 000 euro teadusrahade kantimisega, kirjutas Eesti Ekspress.

Võib tekkida huvide konflikt. Kuna Rannamäe osutus valituks EASi juhatusse ja EASil on ettevõtte vastu tagasinõue, sundis see kiirkorras tegutsema, ütles rahandusministeeriumi ­finantskontrolli osakonna juhataja Kaur Siruli. “Praegune olukord võib tekitada huvide konflikti. Meile teadaoleva info prokuratuurile saatmise eesmärk oli saada probleemile õigus­organite hinnang,” lausus ta.

Siruli selgitas, et tegemist on Venemaa firma Invivo Ltd kahtlustusega, mille on juulis 2013 ettevõtte nimel esitanud ­OLAFile Soome advokaadibüroo. “OLAF ei algatanud ­uurimist, kuna küsimus oli alltöövõtja petmises, mitte mõjus toetusele,” ütles Sirul.

Tema sõnul on tegemist kolm-neli aastat vana skeemiga, kus mingil põhjusel on alltöövõtjale jäänud maksmata. Ta lausus, et Rannamäe on esitanud materjale, mis viitavad, et ta on küsitavaid dokumente edasi saatnud. “Nende dokumentide algupära ja tekkeloo kohta ei ole võimalik praegu midagi öelda,” ütles ta.

Esitas tõenduspaberid. Rannamäe lükkab väited kantimisest ümber. “Kahtlustus ei vasta tõele. Olen ministeeriumile edastanud tõendusdokumendid, kus on näha, et maksekorralduse lugu, mis jääb aastasse 2010, on ­e-kirjad, mis saavad alguse Venemaalt, töö tegija aadressilt, kus on kaasas nende allkirjastatud palve suunata raha kolmandale isikule,” selgitas Rannamäe.

Küsimusele, miks peaks keegi sellist laimukampaaniat korraldama, vastas Rannamäe, et ei taha seda praegu välja öelda. Ta viitas, et teema algatasid Vene advokaadid, kes läksid esimesena vaidlusse Soome Ülikooli vastu. Seal on vaidlus tema teada siiani tulemuseta, kuna skeemi pole suudetud tõestada.

“Nad pole suutnud oma skeemi tõendada. Nende advokaatide kirjas on ka selle ülikooli projektijuhi kinnitus, et nad näevad täpselt, kust see maksekorraldus on alguse saanud. Ehk siis, ei ole nemad pannud seda kahtluse alla, ei suutnud meie panna omal ajal seda kahtluse alla, et see on mitte tõene. Kõik pooled näevad tõendusdokumente, kuid ometi elab ­uudis oma elu!” oli Rannamäe rahulolematu.

Ta ütles, et pole veel töölepingut EASiga allkirjastanud.

EAS ei näe põhjust kahelda. EASi nõukogu liige Enn Veskimägi ohkas teemat kuuldes ja ütles, et lugu ei vasta tõele. “Mingit kantimist pole. See on laim. See on väljamõeldis. Kellelgi on huvid ja võib-olla see, et see praegune kandidaat on liiga neutraalne, konkreetselt ei allu või pole kellegi käepikendus,” arutles Veskimägi.

EASi nõukogu esimees Cinzia Siig ütles, et Rannamäe väidetes pole põhjust kahelda. Samas lisas ta, et saavad praegu tugineda vaid Rannamäe ja rahandusministeeriumi väidetele ja edasi otsustab prokuratuur, kas asi võetakse uurimise alla või mitte.

Prokuratuuri teatel kaalutakse juhtumi asjaolusid ja tuleval nädalal selgub, kas asjas on midagi hämarat.

 

Tasub teada

 • Alltöövõtja: raha on siiani saamata

Aastatel 2008–2013 juhtis Rannamäe Põlva osaühingut Nordbiochem.
Eelnevalt oli firma saanud EASilt ligi kaks miljonit ­eurot piimhappekeemia alaseks teadustööks.
Alltöövõtjana osales ­uuringutes Venemaa ette­võte Invivo.
Venelaste väitel on neil tehtud töö eest siiani 570 000 eurot saamata. Raha ei jõudnud Invivo arvele, vaid kanti 2010. aastal Luksemburgis asuva firma Springhill kontole.
Rannamäe ütles, et tegi ülekande Invivo juhataja soovil ja tal on ka paberid selle tõndamiseks olemas ja esitatud.

Allikas: Eesti Ekspress

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  20. March 2014, 19:28
  Otsi:

  Ava täpsem otsing