Lääneriigid kaaluvad Venemaale vastust

21. märts 2014, 00:00

Samal ajal, kui Euroopa Liidu liidrid saabusid eile Brüsselis alanud Ülemkogule suurte erimeelsustega, kui jõuliselt peaks EL Venemaale Krimmi annekteerimise eest vastu astuma, andis USA president teada juba uue raundi sanktsioone.

Esmaspäeval avalikustatud 11 isikule lisaks, kellele keelatakse USAsse sissesõit ja kelle varad külmutatakse, liideti eile nimekirja veel 20 kõrget ametiisikut ja ärimeest.

Jakunin nimekirjas. Nimekirja lisandusid teiste hulgas Venemaa presidendi Vladimir Putini administratsiooniülem Sergei Ivanov ja tema asetäitja Aleksei Gromov, presidendi abi Andrei Fursenko, duuma asespiiker Sergei Železnjuk, partei Õiglane Venemaa liider Sergei Mironov, ärimees Gennadi Timtšenko ja Raudteede juht Vladimir Jakunin.

Lisaks allkirjastas Barack Obama korralduse, mis võimaldab rakendada sanktsioone Venemaa majanduse olulisemate sektorite suhtes. Sanktsioonid kehtestas USA ka Bank Rossija suhtes.

Venemaa koostas oma nimekirja. Venemaa reageeris kiiresti viisakeeluga üheksa USA isiku vastu, kelle hulgas on esindajatekoja spiiker John Bohner ja senaator John McCain.

Euroopa Liidu liidrite seas näis eile valitsevat seisukoht, et majandussanktsioonide kehtestamiseks ei ole veel õige aeg. Nii kinnitas Angela Merkel tippkohtumise eel Saksamaa parlamendis. Küll aga tuleb hakata neid meetmeid ette valmistama.

“(Valitsusjuhid) annavad selge signaali, et oleme iga hetk valmis kolmanda järgu meetmed käiku laskma, kui olukord halveneb,” ütles Merkel. “Ei ole kahtlust, et see puudutab ka majandussanktsioone.”

Sama seisukohta väljendas Eesti peaminister Andrus Ansip, kes lisas, et tippkohtumine peab andma Euroopa Komisjonile ülesande nn kolmanda astme meetmed ette valmistada.

Euroopa Liit on juba peatanud viisadialoogi ja uue raamleppe läbirääkimised ning kohaldanud viisakeelde ja varade külmutamist Ukraina territoriaalse terviklikkuse vastu tegutsenud 21 isiku suhtes.

Eile käisid Brüsselis tulised vaidlused selle üle, keda veel nimekirja lisada.

Paralleelselt arutasid ELi valitsusjuhid ka seda, kuidas stabiliseerida Ukraina majandust.

Täna on plaanis Brüsselis allkirjastada ELi ja Ukraina vahel novembris allkirjastamata jäänud (ja seejärel massirahutused vallandanud) assotsiatsioonilepingu poliitilised sätted.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    20. March 2014, 19:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing