Yellen hirmutas oma intressijutuga inimesi

21. märts 2014, 00:00

Kolmapäev läheb ajalukku sellega, et USA keskpanga juht hirmutas investoreid oodatust varasema intressimäära tõstmise vihjega.

Lisaks sellele, et igakuine võlakirjaostuprogramm väheneb, võib juba järgmise aasta kevadel oodata USAs baasintressimäära tõusu. Seda juhul, kui töötusmäär langeb.

See tuli välguna selgest taevast investoritele, kes lootsid, et ülilõtv rahapoliitika ja madal intressimäär kestavad veidi kauem.

Reutersi küsitletud USA 17 võlakirjadiilerifirmast kümme ootavad ikka alles esimest intressitõstet 2015. aasta teises pooles ja neli alles 2016. aastal. USA futuuriturg reageeris kiiresti ja hindab tuleva aasta maist kuni juunini intressitõusu tõenäosuseks 50%. Varem oodati intressimäära tõusu hiljem. USA aktsiaturg langes üleeile olenevalt vaadatavast aktsiaindeksist 0,6–0,7%.

Föderaalreservi vihje põhjustas eile müügilaine ka Aasia aktsiaturgudel. Vähemalt 1% võrra laskusid Jaapani, Hiina, Hongkongi, Taiwani ja Austraalia aktsiaturud. Indoneesia aktsiaturg langes suisa 2,3%. Ka Euroopa aktsiaturud lainetasid eile õhtupoolikul protsendi jagu alla.

Võlatootlused kasvasid. USA valitsuse lühiajaliste võlakirjade hinnad tegid ligi kolme aasta suurima kukkumise ja tootlused tõusu, kuna keskpanga juht Janet Yellen ütles, et keskpank võib juba sügisel lõpetada igakuise võlakirjade tagasiostu programmi ja sellest kuus kuud hiljem võidakse alustada intressimäärade tõusutsükliga.

See tähendab, et USAs, kuid ka laiemalt maailmas peaks hakkama hindama võimalust, et turgudelt ja pankadest raha hankimine hakkab vähemalt USA dollarites muutuma kallimaks. See võib viia jooksevkonto puudujäägiga maades täiendava varade müügilaineni.

“See oli väga ebameeldiv üllatus Föderaal­reservilt, kes on karmima rahapoliitika poolt, kui investorid on seda arvanud,” ütles ­Saksamaa panga Bankhaus Lampe aktsiaanalüütik Ralf Zimmermann Bloombergile. “Investoritele võib hakata kohale jõudma, et turgudel on tasuta lõunate aeg läbi saamas.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. March 2014, 19:39

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing