EASi juhi firma Luterma maksuskeemides

24. märts 2014, 00:00

Äsja EASi juhiks valitud Andres Rannamäe võis Oliver Kruuda osalusega Luterma nõukogus olles saada nõukogu liikme tasu endale kuuluva firma kaudu. Maksu- ja tolliameti arvates olid need konsultatsioonitasudena deklareeritud tehingud näilised, eesmärgiks kõrvale hoida maksude tasumisest. Vaidlus otseselt enam Rannamäe firmat ei puuduta, sest maksuametiga käib kohut pankrotistunud Luterma.

Kuid läheme kõigepealt ajas tagasi 2010. aasta detsembrisse, kui Tallinna halduskohus andis loa seada maksu- ja tolliameti taotlusel käsutamise keelumärked ASi Luterma (endine AS Kalev – toim) kinnisasjadele ja sõiduvahenditele. Nagu maksuameti taotlusest selgus, oli selle põhjuseks kahtlus, et Luterma poolt 2006. aasta maist kuni 2007. aasta detsembrini ettevõtte töötajate, juhatuse ning nõukogu liikmete firmadelt ostetud konsultatsioonitasude puhul oli tegemist näilike tehingutega. Sisuliselt oli loodud ahel hoidmaks kõrvale maksude tasumisest. Kokku oli skeemis 14 firmat ning maksuameti hinnangul küündis maksukohustus 1,15 miljoni euroni (18 miljoni kroonini).

Teiste ettevõtete seas oli ka Rannamäe ettevõte AR-Portfolio. Rannamäe on olnud Luterma nõukogu liige, samuti on ta kuulunud ASi Kalev, ASi REC Varad ja ASi Tere nõukogudesse.

Kalev oli AR-Portfolio peamine klient. AR-Portfolio tolleaegsete majandusaruannete järgi oli ettevõtte tegevus seotud projektidega juhtimistegevuse, konsultatsiooni, koolituse ning reklaami- ja kujundustööde vallas. Ettevõtte põhiprojektina läbi aasta toimus juhtimis- ja konsultatsiooniteenuste osutamine ASile Kalev.

Rannamäe naeris küsimuse peale, kas ta osales maksuskeemides. “Skeemid…. ja nii vale käsitlus, ettevõte on osutanud teenust ja teenus on olnud käibemaksuga maksustatav, nii nagu see olema peab. Rohkem seal mitte midagi muud ei olegi,” märkis ta.

Maksuamet: tegemist oli näilike tehingutega. “Juriidilises mõttes on osapoolte näol tegemist erinevate äriühingutega, kuid ASi Luterma tehingupartnerite (konsultatsiooniteenuste) faktiline tegutsemine ei ole sõltumatu ja nähtuvalt asjas kogutud tõenditest tuleb need tehingud lugeda näilikeks just sel põhjusel, et sisuliselt on loodud ahel hoidmaks kõrvale maksude tasumisest,” põhjendas maksuamet siis. Ameti hinnangul olid arvetel märgitud teenuste ja edukustasude summade puhul tegemist ASi Luterma juhatuse ja nõukogu liikmete tasude ja töötajatele töötasu ja edukus­tasude maksmisega.

Enne, kui maksuvaidlus jõudis halduskohtus lõppeda, läks Luterma aga pankrotti ja maksuvaidlus taasalgas tsiviilkohtus.

Eelmise aasta septembris otsustas Harju maakohus maksu- ja tolliameti hagi rahuldada osaliselt.

Kohus otsustas tunnustada teise rahuldamisjärgu nõudena Eesti Vabariigi (maksu- ja tolliameti Põhja maksu- ja tollikeskuse kaudu) nõuet ASi Luterma pankrotimenetluses summas 2 084 794,36 eurot. Tunnustamata jäeti aga nõue summas 112 626 eurot.

ASi Luterma pankrotihaldurid ning ASi Rubla esitasid apellatsioonkaebused. Vastuapellatsioonikaebuse esitas ka maksu- ja tolliamet.

Tallinna ringkonnakohus jättis selle aasta 5. märtsi otsusega Harju maakohtu otsuse muutmata ja apellatsioonkaebused rahuldamata. Pooltel on otsuse edasikaebamiseks aega 30 päeva.

Kuna kohtuotsus ei ole jõustunud, siis maksu- ja tolliamet konkreetse otsuse kohta kommentaare ei anna. Ka ei kinnitata ega lükata ümber infot Rannamäe ettevõtte skeemis osalemise kohta.

ASi Luterma esindaja AB Kraavi & Partnerid ­advokaat Kristo Teder ütles, et veel ei ole otsust riigikohtusse kassatsiooni esitamiseks tehtud.

Pankrotis ASi Luterma maksuvõlg on ligi 4,5 miljonit e­urot. Sellest vaidlustatud on 1,2 miljonit eurot.

 • Tehinguid haigekassaga uuris kapo

AR-Portfolio tehinguid haigekassaga kontrollis Andres Rannamäe haigekassa juhatuses oleku ajal ka kaitsepolitsei.
Kui riigikontroll koostas ülevaate riigi vara kasutamise ja säilimise kohta 2001. aastal, leiti, et haigekassa oli rentinud OÜ-lt AR Portfolio sõiduauto rendimaksega 9440 krooni kuus, mis sisaldas kõiki auto kasutamise kulusid. Autot kasutas haigekassa juhatuse liige Andres Rannamäe, kes oli ka autot rendile andva äriühingu juhatuse liige. Riigikontrolli arvates oli see vastuolus korruptsioonivastase seaduse sätestatud huvide konfliktiga. Seetõttu saadeti materjalid kaitsepolitseisse.
Kaitsepolitseiamet kriminaalasja ei algatanud, kuna haigekassa nõukogu teadis ja vaikimisi aktsepteeris Rannamäe kuulumist AR-Portfolio juhatusse. Samuti ei tekitatud uurijate arvates kahju.

 

Tulemused

 • AR-Portfolio OÜ

eurodes

2006. aasta
müügitulu 107 000
puhaskasum 47 000
Dividendideks määrati üle 38 000 € (600 000 kr).

2007. aasta
müügitulu 121 000
puhaskasum 25 600
Dividendideks määrati ligi 45 000 € (700 000 kr).

 

Mis on mis

 • Maksuskeemi kahtlus14 firmal

Luterma AS
KR Juhtimisteenuse AS
Bigomar Investeeringute OÜ
Harrison Holding OÜ
OÜ AR-Portfolio
Whitelink OÜ
Mosaic OÜ
Talentex OÜ
Turundusteave OÜ
Heila Konsultatsioonid OÜ
ProGroup Trade OÜ
Looreha OÜ
Reloaded OÜ
Heuristica OÜ
Logserv-E OÜ

Allikas: Tallinna halduskohus

 

Tasub teada

 • Kuidas makse läbi konsultatsiooni- või juhtimisteenuste arvete optimeeritakse

Ei põhine konkreetsel juhtumil, vaid on üldine-teoreetiline

Teenuse osutajal
Tekib konsultatsiooni- või juhtimisteenuse arve alusel käive.

Teenuse saajal
Tekib õigus sisendkäibemaksu mahaarvamiseks.
Ei teki töötasu maksude ja maksete (tulumaks, sotsiaalmaks, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötukindlustusmakse) arvestamise ja tasumise kohustust.
Võit on üldjuhul selles, et arve alusel saab kogu summa välja maksta ilma töötasu makse ja makseid tasumata. Käibemaks (20%) küll tasutakse, aga see arvatakse ka sisendkäibemaksuna maha.

Näide
Maksud ja maksed töötasult 1000eurose brutokuupalga korral, eurodes
Tööandja kulu 1340
sh sotsiaalmaks 330
tööandja töötukindlustusmakse 10
Brutopalk 1000
Töövõtja kulu kogumispensioni makse (II sammas) 20
töötaja töötukindlustusmakse 20
tulumaks, arvestades maksuvaba tulu 144 € 171,36
Netopalk  788,64

Allikas: Maksu- ja tolliamet

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  23. March 2014, 18:04
  Otsi:

  Ava täpsem otsing