Mida teevad Eesti ärimhed Poolas?

24. märts 2014, 00:00

Ühes presidendi riigivisiidiga Poola käis ahvatlevalt suurt 40 miljoni elanikuga turgu oma silmaga kaemas ka bussitäis Eesti tippettevõtjaid, kellest nii mõnigi lahkus väsitavalt väljasõidult kasulike kontaktidega.

Varahommik lennujaama VIP-toas. Varssavi lendu ootama kogunenud ärimehed, ministrid, presidendi kantselei ametnikud ja ajakirjanikud räägivad peamiselt Ukrainast. See on järgneval kolmel päeval kuumim kõneainet pakkuv teema.

Kus on president? “Tervist, mehed!” astub uksest sisse veel majandusministri ametis Juhan Parts ja patsutab ettevõtjate ringi astudes hoogsalt vastu kellegi mustas pintsakus õlga. Räägitakse ka sellest, mille järele keegi Varssavisse läheb. Kontaktid, kontaktid, kontaktid – kõlab ärimeeste suust kõikjalt vastuseks. Mõni minut enne pardaleminekut saabub VIP-saali presidendiproua Eveli Ilves. Presidenti ennast pole aga kusagil näha. Ei näe teda ka lennukis, ega lennukist väljudes punasel vaibal. Kas ta üldse tuli kaasa?

Eesti äridelegatsiooni visiit Poola ei erine palju ühest klassikalisest klassiekskursioonist – paarkümmend nalja viskavat mustades ülikondades “suurt poissi” istub bussis, olemata väga kindlad, kus on järgmine peatus. Klassijuhataja rollis esimeses pingis kaubandus-tööstuskoja rahvusvaheliste suhete koordinaator Liis Lehesalu. Klassijuhataja ülesanded algavad juba Varssavi lennujaamas – Poola kaubandus-tööstuskotta sõitev buss tuleb kinni pidada, sest Kristo Kirs Vesimentorist on vales bussis, tema peaks hoopis kohalikku IT-firmat külastama sõitma. Liis loeb pead üle, nüüd kõik klapib.

Poola kaubandus-tööstuskoja konverentsisaal. Gunnar Kraft tutvustab Eesti ettevõtjaid, poolakad tutvustavad oma riiki, maksusüsteemi, investeerimiskliimat. Nägude järgi pole Eesti ärimeestel just kuigi lõbus, aga hiljem selgub, et poolakate ettekanded olid igati sisukad. Kohtumise lõpus on eestlastest külalistele ette nähtud paarkümmend minutit küsimusteks-kommentaarideks-ettepanekuteks, kuid nagu eestlastel ikka – küsimusi pole. Kui avaneb võimalus Poola ärimeestele individuaalselt läheneda, on sagimist küllaga. Roman Lossman Tavidist otsib Poolast kedagi, kes teaks palju kaubanduskeskustesse sobiva pinna leidmisest – täpselt sellise mehe ta samast konverentsisaalist ka üles leiab.

Taas bussis olles saan oma pinginaabriks ainsa naisettevõtja Ruth Oltjeri, kes tõdeb, et Poola on Chemi-Pharma kõige kiiremini kasvav turg. Ruth teab kõike bakteritest, pisikutest ja käte desifintseerimisest. Mõtlen õudusega, kui kaua on mul juba käed pesemata, olles viibinud äsja kõikide pisikute paradiisis – lennujaamas.

Ülejäänud osa ettevõtjate esimesest reisipäevast täidab suuresti söömine – lõuna suursuguses kohalikus äriklubis ja õhtusöök muhedas kohalikus õllekas. Lauanaabriteks kutsutud mõistagi Poola ärimehed – niisama aega ei raisata. Indrek Neivelt väljub igalt järgmiselt kohtumiselt kingitusega – kandes käes suurt saladuslikku kingitusekotti. Teised ärimehed teevad nalja, et Indrek tuli ju Poola ikkagi äri tegema. Kuna õhtupoolik on möödunud suuresti nelja-viiekäiguliste söömaaegadega, ei võta ärimehed esimesel õhtul vedu Armin Karu üleskutsest külastada tema Olympic Casino Varssavi filiaali kohalikus Hiltoni hotellis.

Väikese riigi võlud. Pärast muhedalt pikka hommikut hotellis kihutavad nii president kui ka ärimeeste buss vilkurite saatel Eesti-Poola ärifoorumile. Peetakse kõnesid, vahetatakse viisakusi ja kinnitatakse taas kord üle kahe riigi vahelised heanaaberlikud suhted. President Toomas Hendrik ­Ilvese huumoriga vürtsitatud kõne avaldab Poola ettevõtjatele muljet – kohalikud kiidavad meie presidendi ladusat inglise keelt ning soovivad endalegi kõne teksti või lindistust mälestuseks.

Kontaktide vahetamine sujub sellises õhkkonnas väga ladusalt. Mitu Eesti ärimeest kutsub oma vast leitud või potentsiaalsed tulevased äripartnerid ka õhtul toimuvale Eesti suursaadiku Eerik Marmei vastuvõtule. Poolakad on rabatud, kuidas president jalutab rahva seas ringi, nii et igaüks võib temaga soovi korral juttu teha. Veelgi enam, president tunneb nende tulevasi Eesti partnereid nimepidi – ju siis peavad ikka tõeliselt kõvad tegijad olema oma riigis.

Hommik algab referendumiga. Selle asemel, et veel päevaks 400 kilomeetri kaugusele rannikulinna Gdanski lennata, hääletab 97 protsenti ettevõtjatest isekeskis korraldatud hääletusel otse koju lendamise poolt. Kui lennuk siiski nina Gdanski poole pöörab ja rattad maast lahti saab, saadab Estonian Airi stjuardess paki Ibumetini ärimeeste pingiridade vahel ringi käima.

Eesti ettevõtjate viimase reisipäeva tippsündmus leiab aga aset Sopotis – pisikeses kuurortlinnas Tallinna-suuruse Gdanski vahetus läheduses. Nimelt kogunevad piirkonna ettevõtjad sealsesse Eesti ärimehele Tarmo Sumbergile kuuluvasse Mera spaahotelli, et taaskord kontakte-ideid vahetada.

Viimane kohtumispaik asub aga imeilusa liivaranna ääres ning hotelli terrassil puhub kevadine briis, paistab soe õhtupäike ja avaneb hunnitu merevaade. Väsitavast ärireisist lõõgastuvad ärimehed tõdevad rahulolevalt, et neil on hea meel, et nende tagapingireferendum läbi ei läinud.

 

Sündmus

 • Presidendi riigivisiit  Poola

18.–20. märtsil

Äridelegatsioon:
Ivar Dembovski (Rait), Robert Juodka (advokaadibüroo Varul), Tõnis Kaasik (Ecometal), Armin Karu (Olympic Entertainment Group), Kristo Kirs (Vesimentor), Juhan Kolk (Yoga), Erik Konze (Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit), Mariusz Kowalski (Raitwood), Tõnis Leetjõe (Eesti Viljasalv), Roman Lossman (Tavid), Indrek Neivelt (Trust In), Ruth Oltjer (Chemi-Pharm), Neeme Org (Aktors), Hannes Plinte (GoSwift), Martin Rand (VitalFields), Göran Sjöholm (Delux), Aare Tark (advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene), Darius Totilas (Raitwood), Margus Uudam (Ambient Sound Investments), Andres Vainola (Empower), Tiit Vapper (Real Systems), Aleksander Wasidlow (Vesimentor), Mait Palts ja Liis Lehesalu (kaubandus-tööstuskoda).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  23. March 2014, 18:47
  Otsi:

  Ava täpsem otsing