Hinnad kerkivad liiga kiiresti

25. märts 2014, 00:00

Kinnisvarafirmade hinnangul on kinnisvara hinnatase praegu liiga kõrge, seda on ülespoole kruvinud vähene pakkumine.

1Partneri juht Martin Vahter loodab, et selle aasta hinnatõus jääb 10 protsendi piiridesse. “Mind teeb veidi murelikuks kinnisvara kiire hinnatõus, mis pikas perspektiivis ei mõju hästi vahendusfirmale ega ka klientidele,” ütles Vahter.

Tema sõnul on selge, et hinnad ei saa lõputult ülespoole minna. “Kui pehmelt öeldes tuled kustutatakse ja kõigile tööd ei jätku, siis ei pea väga kaugele minevikku vaatama, et mis siis juhtus,” selgitas Vahter.

Praegune olukord erineb Vahteri hinnangul eelmise kinnisvaramulli lõhkemisest oluliselt. Pankade poolt on pakkumine tunduvalt tasakaalukam ning enam ei panda raha tühjadesse  kruntidesse.

Uus Maa Kinnisvarabüroo partner Jaanus Laugus leidis aga, et hinnatase pole põhjendamatult kõrge, selle paneb paika nõudluse ja pakkumise suhe.

Defitsiidist tingitud hinnatõus. Pindi Kinnisvara ASi juhatuse liige Peep Sooman jagab seevastu Vahteri hinnangut ning tema sõnul ei ole liiga kiire hinnatõus lihtsalt põhjendatud. “Tavaliselt võiks või peaks hinnad kasvama siis, kui nõudlus on kasvanud, praegu ei ole hinnad kasvanud nõudluse kasvu, vaid pakkumise vähesuse tõttu. Selline defitsiidist tingitud hinnatõus ei ole kunagi jätkusuutlik,” leidis Sooman.

Tema sõnul ei ole näha, et sel aastal olukord muutuks: inimesed, kellel on raha, teevad oma tehinguid edasi, ent pakkumiste hulk pole märkimisväärselt kasvamas. “Eriti nukraks teeb see, et turul on väga palju neid noori, kes ei mäleta masust mitte midagi peale selle, et masu ajal oli taskuraha natuke vähem ja isa sõitis natuke väiksema autoga,” ütles Sooman.

Sooman tõi näiteks Tallinnas Kalamaja piirkonna, kus tema sõnul käib varade peale lausa enampakkumine ja ostjad maksavad rohkem, kui tegelikult põhjust oleks.

Sooman ennustab, et vanemate korterite hinnad jäävad järelturul ühel hetkel lihtsalt seisma, sest uued korterid lähevad eest ära.

Laugus  nentis, et viimase aastaga on hinnad kõvasti tõusnud Tallinna magalates. Suuremat langust tema arvates siiski ette näha pole.  “Kui piirkonnas on suurem tõus toimunud, siis võib eeldada, et tõusule järgneb stabiilsem periood ja teatud hindade korrektuur,” ütles Laugus.

Millal hinna pidurdumine kätte jõuab, sõltub Soomani sõnul paljuski pankadest.

Ruumi ehitamiseks veel on. Tallinn on Vahteri hinnangul hõredasti asutatud ning seda ei saa võrrelda Londoni või Helsingiga, kus on aastakümneid valitsenud kapitalism ning uut asja on võimalik arendada ainult vana lõhkudes. Tallinna sadama piirkond on täiesti välja arendamata. “Tühje krunte, kus on parkimisplatsid peal, on Tallinna linnas kümneid, seega ei saa öelda, et meil oleks ruumipuudus,” ütles Vahter. Ruumipuuduse lahendab tema sõnul see, kui ehitatakse õige asi ­õigesse kohta. “Ma käin linnas ringi ja mõtlen, et mõned korterelamud on täiesti vale asukoha peal, aga ometi neid ehitatakse,” ütles Vahter. Ta lisas, et kui käivitatakse halbu projekte, tähendab see seda, et käimas on ülekuumenemine.

 • Mullu head tulemused

1Partneri juht Martin  Vahteri kinnitusel on kinnisvaraturg aktiivne ja selle tulemusena läks mullu hästi kogu sektoril.

Kõige kasumlikum on elamispindade arendus. Äripindu Vahteri sõnul praegu nii palju vaja ei ole, kui buumi ajal ehitati.

1Partneri 2013. aasta kinnisvarateenuste käive kasvas 56%, 1,8 miljoni euroni, ning kasum 175%, 475 000 euroni. Kogu 1Partner grupi käive oli 3,8 miljonit ja kasum 535 000 eurot. Vahter loodab tänavu käivet kasvatada ligi kolmandiku võrra.

Uus Maa kontserni käive oli eelmisel aastal ligi 2 miljonit ­eurot ja kasum ligi 200 000 eurot. Pindi Kinnisvara käive oli juhatuse liikme Peep Soomani sõnul suurem kui 1Partneri käive, ent täpsemalt ei soovinud ta numbrit veel avalikustada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  24. March 2014, 20:14
  Otsi:

  Ava täpsem otsing