Regionaalpoliitika seiskub

25. märts 2014, 00:00

Uue valitsuse loomist saatis jutt, et juurdetehtud ministrikohad näitavad poliitilisi prioriteete. Regionaalministri koha kaotamine annab inimestele seega selge sõnumi – regionaalpoliitika ja haldusreform ajutise valitsuse prioriteedid ei ole. Regionaalpoliitikas ootab meid ees seisak.

Siiski pole omavalitsusreformist koalitsioonileppes päris mööda mindud. Need, kes on kritiseerinud Kiisleri haldusreformi plaani kui mitte piisavalt sisukat, on järgmiseks aastaks kokku leppinud, et tegeletakse omavalitsuste ülesannete ja rahastamise määratlemisega ning nähakse ette, et maakondlik koostöö süveneb.

Reformi asemel analüüs. Seega saame reformi asemel analüüsi, kust võib suure tõenäosusega lugeda, et mingeid täiendavaid ülesandeid praegustele omavalitsustele üle anda ei saa. Kõva häälega ei julgeta rääkida ka ülesannete äravõtmisest. Rahastamise osas tabab analüüsijaid peagi valus arusaamine, et sellist hulka raha, mis tänastesse minivaldadesse pumbates seal elu paremaks teeks, ei ole Eesti riigis lihtsalt kusagilt võtta. Nii jääbki alles vaid kõlav jutt koostööst. Sellist juttu on tegelikult räägitud ju aastaid, kuid ideid koostöö soodustamiseks pole seitsme aastaga tulnud ei omavalitsustelt, ministeeriumidelt ega haldusreformi torpedeerinud Reformierakonnalt. See jutt on puhuks, kui sisulist arutelu enam pidada ei taheta. Haldusreformi nii jõulises pidurdamises on tunda presidendivalimisteks valmistumist, mõeldakse juba valijameeste häältele. Tekib déj? vu tunne 2001. aastaga, mil Reformierakond lõhkus samadel kaalutlustel toonase koalitsiooni ja lasi põhja tõsise katse haldus­reformi teha.

Tõmbekeskustest on kahju. Tõmbekeskuste Eesti plaani nurkaviskamisest on siiralt kahju, sest sisuline eeltöö reformiks on tehtud. Seda enam, et uuringute järgi toetab plaani suur osa elanikest – linnas ja maal, Türil ja Tallinnas, loodetavasti homme ka Toompeal.

Selle asemel on uus koalitsioon otsustanud eelolevad 11 kuud pea jaanalinnu kombel liiva all hoida ja probleemi ignoreerida. Ainult et kui jaanalinnust võib metsloom parema saagi haistmisel mööda tuhiseda, siis Eesti omavalitsuste ja seal elavate inimeste olukord otsustajate peitupugemisest paremaks ei lähe.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. March 2014, 19:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing