Allem: palka saab tõsta pidevalt muutuv ettevõte

27. märts 2014, 00:00

Saajose juhatuse esimees Jaan Allem rääkis eile Äripäeva Palgafoorumil, et palgatõusu võimaldamiseks peab ettevõte kogu aeg muutuma.

“Muutus peab algama ettevõtte juhist,” lisas ta.

Allemi sõnul ei saanud tuletõkke- ja turvauksi valmistav Saajos eelmisel aastal korralikult preemiaid maksta, ent tänavune üleminek 2D-tarkvaralt 3D-le oli motiveeriv element, mis pani töötajate silmad särama.

Allem pooldab tunnipõhist tasustamissüsteemi. “Tunnipalk peab sõltuma sellest, kui kvaliteetselt ja kui palju töötaja teeb. See vaadatakse kaks korda aastas üle ning töötaja vahepeal omandatud lisateadmised ja areng annab väikese palgalisa,” rääkis ta.

Kulukas tee kasumliku töötajani. 1Partner Kinnisvarabüroo juht ja omanik Martin Vahter ütles, et tulemuspalk ei ole ettevõtjale sugugi nii lihtne, kui arvata võiks. “Ettevõtjale kaasnevad suured kulud, enne kui töötaja kasumlikuks muutub,” selgitas ta. Isegi kui inimese peale ei kulutata palgana sentigi, on temaga seonduvad kulud, näiteks reklaamid ja büroo rent, siiski suured.

Tulemuspalk võtab Vahteri sõnul ära vallandamisvestlused ja vähendab töötajatevahelist kadedust. “Kui see töö neile ei sobi, siis nad lahkuvad ise,” rääkis Vahter. Inimeste töötasud erinevad ettevõttes 5–10 korda. ­Vahteri sõnul sellega lepitakse ja see motiveerib väiksema tasu saajaid rohkem pingutama.

Statoil Fuel & Retail Eesti ASi peadirektor Kai Realo rääkis, et tulemustasuks peavad olema selged mõõdetavad kriteeriumid. “Teenindaja teab, mitu hot dog’i ta on müünud, tal on võimalik iga päev arvutada, milline on tema tulemustasu. Meie teenindajate keskmine tulemustasu on praegu 14–20% põhipalgast,” ütles ta.

Realo sõnul on suurette­võtetel keeruline leida palgale lisaks asju, mis 500 inimest korraga rahuldaks ja õnnelikuks teeks. “Kui teenindaja töötasu ei ole kõrge, siis on selge, et ta eelistab soodustusena pigem rahalist palgalisa,” nentis ta.

 

Kommentaar

  • Mäggi: palk on alati ebaõiglane

Janek Mäggi, kommunikatsioonibüroo Powerhouse omanik
Iga töötasu on ebaõiglane. Keegi saab minu tööst kasu. Kas Bangladeshis on meiega võrreldes töötasu ebaõiglane – nad ju elavad ära.
Kui kõik nõuavad palka juurde, siis tuleb pood kinni panna. Alati on turul keegi, kes tahaks seda tööd sama raha eest teha. Kaheksa miljardi eurose käibega ettevõttele (Eesti Vabariik – toim) leiti juht kolme tunniga.
Näiteks kui Viljandis suleti 150 töötajaga tikuvabrik ja koliti Indiasse, sai seal 150 inimese asemel tööd 10 000. Vahel tähendab efektiivsus rohkem töökohti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. March 2014, 19:17

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing