Puhkepäev. Truu jumalasulase pereelu

28. märts 2014, 00:00

Vaid kolm korda etenduv ooper “Reigi õpetaja” kannab publiku ajas tagasi 17. sajandi Hiiumaale, kus komblusküsimustele ja jumalakartlikkusele vaadati hoopis teise pilguga kui praegu.

Ooperi keskmes on Reigi kiriku õpetaja Paavali Lempelius, karm ja põhimõttekindel mees, kelle abikaasa Catarina libastub keelatud armastuse võrku. Catarina leiab Stockholmist tulnud noores diakonis Jonas Kempes kõik selle, mis tema enda abikaasas puudub.

Samavõrd kui Paavali on paindumatu ja jäik, on Jonas rõõmsameelne ja meeldiv. Lisaks toob noor diakon kaasa tuuli avatud maailmast, mis Catarina eest näivad olevat lõplikult lukku pandud. “Ma vihkan oma tühja elu. Ma vihkan oma viljatut üska. Ma vihkan seda Reigit, seda kõledat randa, kus kiviklibu krigiseb mu jala all, nagu krigistaks maailm külma pärast hambaid,” laulab Catarina ning ainsaks lohutajaks osutub Kempe.

Keelatud armastus. Inimlik armastus on Catarina ja Jonase omavahelise osavõtlikkuse loomulik jätk, mis on mõistagi pastori sügavat hukkamõistu väärt, seda enam, et Jonasele pannakse süüks nii Catarina võrgutamist musta maagia abil – niisama nagu ta olevat võrgutanud ka oma eelmise peremehe, Stockholmis elanud pastori naise.

Ooperis vastanduvad elurõõmus, veel paganlikke kombeid ja lusti ihkav lihtrahvas ning pastori jumalakartlik mõtteviis, mis rõhutab eneseohjamise vajalikkust. Kui aga on tarvis armunud paari üle kohut mõista, leidub hukkamõistjaid igal pool. Armunud põgenevad, aga tabatakse ning hukatakse Tallinna linnaväljakul, süüdistatuna abielurikkumises – peamiseks otsustajaks pastorihärra Paavali.

Kolm korda laval. Ooper “Reigi õpetaja” on huvitava süžeega lugu, mille valmimisse on oma osa andnud Eesti nimekad loomeinimesed – Aino Kalda 1938. aastal kirjutatud libretole on täiendusi teinud Jaan Kross, muusika on Eduard Tubina originaallooming.

Varem on “Reigi õpetaja” etendunud nii Vanemuises (1979) kui ka Estonias (1988). Samast materjalist on valminud režissöör Jüri Müüri käe all ka samanimeline film, kus peaosatäitjateks Elle Kull ning Mikk ja Tõnu Mikiver.

Ooper etendub vaid kolm korda. Esietenduse päeval 04.04 tähistab Rahvusvaheline Eduard Tubina Ühing Tartu Muusikakoolis “Tubina päeva”, mille raames toimub lisaks “Reigi õpetaja” esietendusele ka Tubina-teemaline konverents, kontsertette­kanded ja muudki.

 

Ooper

 • “Reigi õpetaja”

Helilooja: Eduard Tubin
Lavastaja: Roman Baskin
Muusikajuht ja dirigent: Paul Mägi
Osades: Jassi Zahharov (RO Estonia), Mati Turi, Karmen Puis, Pirjo Püvi, Valentina Kremen, Annaliisa Pillak, Merle Silmato (Soome RO), Reigo Tamm, Jaan Willem Sibul, Simo Breede jt.
Esietendus: 4. aprillil kl 19 Vanemuise väikeses majas.
Järgmised etendused: 11. ja 25. aprillil
www.vanemuine.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  27. March 2014, 15:04
  Otsi:

  Ava täpsem otsing