Swed: ehitusmaterjalitootjad panustavad tootearendusele

1321-aripaev 27. märts 2014, 13:11

Swedbanki tööstusettevõtete uuringust selgus, et Eesti ehitusmaterjalide tootjaid mõjutab oluliselt välisnõudluse leidmine ning ekspordi kasvatamiseks otsitakse võimalusi nii tootearenduses kui efektiivsuse tõstmises.

„Ehkki ehitusmaterjalide tootjad on selle aasta ootustes tööstussektori teiste ettevõtetega üsnagi sarnased, loodab neist käivet kasvatada 57%, mis on mõnevõrra vähem kui kogu tööstusvaldkonnas keskmiselt (67%),“ selgitas Swedbanki ehitusmaterjalide sektori juht Mats Toots. Käibekasvu oodatakse sektoris keskmiselt 4%, ehkki sektori väiksemate ettevõtete seas on Tootsi sõnul kasvuootused optimistlikumad.

Soovitud käibe saavutamist mõjutab kindlasti ettevõtete võimalus oma tooteid eksportida, vahendas Swedbank. "Suurimaks väljakutseks peavadki ehitusmaterjalitootjad välisturgude nõudlust (45%), samas kui näiteks finantseerimine on ettevõtjate sõnul üldiselt kättesaadav, kuna raha kättesaadavust pidas takistuseks vaid 5% sektori ettevõtetest,“ märkis Toots. Pool küsitletud ettevõtetest ootab tema sõnul siiski ekspordi osakaalu püsimist stabiilsena.

„Kuna nõudlus nii kodus kui võõrsil on pigem madal, siis keskenduvad tootjad eelkõige efektiivsuse kasvatamisele. Need tootjad, kes suudavad eksportida ning näevad seal kasvuvõimalusi (ekspordi osakaalu kasvu ootab 41% sektori ettevõtetest), püüavad investeerida tootearendusse ja valiku laiendamisse ning mahtudesse, et oma konkurentsipositsiooni parandada. Teisisõnu on jõudnud ettevõtjad järeldusele, et kuna toodangut odavalt müüa enam ei saa, tuleb luua sellega rohkem väärtust,“ selgitas Toots.

Seda arusaamist kinnitab uuringu kohaselt ka ettevõtjate valmisolek teha uusi investeeringuid, mida planeerib sel aastal 91% ehitusmaterjalitootjatest.

Lisaks madalale nõudlusele esitab ettevõtjale väljakutseid ka tööturg - kõige suurem puudus on spetsialistidest. „Pea kõik meie küsitluses tööjõupuudust maininud ettevõtted tõid välja raskuse leida inimesi, kes oskaksid ja tahaksid teha keerukaid töid, olgu puusepad, ehitusmeistrid, projekteerijad, insenerid, elektrikud või betoneerijad,“ märgib Toots.

Swedbank uuris ligi 300 Eesti tööstusettevõtte hinnanguid käibe ja tootmismahtude ning investeerimisplaanide osas. Küsitletud ettevõtetest kuuendiku moodustas ehitusmaterjalide tööstus. Valimist pooled olid käibega üle 8 miljoni ja pooled alla 8 miljoni euro.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. March 2014, 13:12
Otsi:

Ava täpsem otsing