Aprillinaljad pressiteateis, 3. osa

Indrek Kald 01. aprill 2014, 16:11

Äripäev on täna saanud kümneid humoorikaid pressiteateid, millest osa oleme toonud ka teie ette. Jätkame aprillinaljade avaldamist.

Aafrika riigid hakkavad Eestile arenguabi andma
Maikuus jõuab Aafrikast Eestisse esimene saadetis arenguabi, mis parandab Euroopa inimeste tervist ja viib kahepoolse koostöö uuele tasemele.

"Eestis tõuseb pidevalt teadlikkus arengumaade probleemidest, näiteks puhta joogivee puudusest ja tarbimisühiskonna tekitatud keskkonnaprobleemidest. Samamoodi on Aafrika rahvas aasta-aastalt vaadanud mureliku pilguga, kuidas Euroopa inimesed ei liigu, söövad lisaaineid täis toitu ning vaevlevad valest toitumisest tingitud tervisehädade käes," selgitas Arengukoostöö Ümarlaua juht Piret Hirv.

"Mitu Aafrika riiki otsustasid tegutseda ning saadavad Eestisse puu- ja juurviljade seemneid, et inimesed saaksid endale tervislikku toitu kasvatada," lisas ta pressiteates.

Aafrikas on meie jahedad temperatuurid kurikuulsad ja teatakse, et igal eestlasel ei ole võimalust õues endale puu- ja juurvilja kasvatada. Nii saadetakse meile väikesemõõduliste viljade seemneid, mida saab kasvatada ka aknalaual või rõdul.

Piret Hirve sõnul jõuab esimene abisaadetis Aafrikast kohale koos maailmamuusika ansamblitega, kes tulevad esinema 31. mail Vabaduse väljakul toimuvale Maailmapäevale.

Läänemaailm on viimastel aastatel järjest rohkem aru saanud, et olukorra muutmiseks peab arenguabi alati olema kahepoolne. Siiani on see toiminud moel, et kohalikud kogukonnad annavad teada, millist abi nad vajavad.

See projekt viib Arengukoostöö Ümarlaua juhi kahepoolse koostöö täiesti uuele tasemele, sest tavapärased abi saajad muutuvad nüüd abi andjateks. Euroopa inimeste tervis on tõesti kahetsusväärses seisukorras ja vajab hädasti toitumisharjumuste muudatust. Piloootprojekti raames saadetakse kõigepealt arenguabi kõige põhjapoolsematesse riikidesse Eestisse, Soome ja Rootsi. Hiljem võib projekt laieneda.

Arengukoostöö eesmärk on vähendada vaesust ja toetada arengumaade majanduslikku ning sotsiaalset arengut pikema aja jooksul. Olulised väärtused selles töös on inimõiguste austamine, naiste ja laste olukorra parandamine, keskkonnahoid ning kodanike kaasamine.

Elektrum tõi turule kõige energiasäästlikuma elektripaketi
Elektrum Eesti OÜ pakub vaid täna võimalust liituda uhiuue ning varasemate elektripakettidega võrreldes praktiliselt 100%-list säästu pakkuva innovaatilise tootega.

"Eesti esimene staatilise energia pakett muudab kahtlemata elektrituru jõujooni ning võiks öelda, et see tähistab energiasektoris uue ajastu algust," lausus Elektrum Eesti OÜ juhatuse esimees Raivo Videvik.

Tema sõnul on klientide nõudlus niisuguse toote järgi olnud juba ammugi suur, kuid tootearendus on aeganõudev, mistõttu jõuti toote pakkumiseni alles täna.
"Oleme varasemalt julgustanud elektritarbijad ise kodus staatilist elektrit tootma ja kasutusele võtma, kuid tulles vastu klientide soovile, pakume vaid tänase päeva jooksul vastavat paketti ise," sõnas Videvik.

Staatilise energia pakett peaks võimaldama võrreldes varasemate pakettidega pea 100%-list energiasäästu, kuna selle tootmisel on oluline roll ka tarbijal endal. Lisaks sellele ei pea elektritarbijad staatilise energia paketti valides enam muretsema näitude edastamise pärast. Samuti pole tarvis võrgulepingut, kuna võrgutasud puuduvad.

Staatilise energia stardipaketi saab iga liituja Elektrum Eesti OÜ kontorist. Leping sõlmitakse suusõnaliselt ja tähtajatult. Tulevikus on Elektrumil plaanis tutvustada ka kineetilise ja potentsiaalse energia pakette.

Peugeot võtab kasutusse uue mootori võimsusühiku
Peugeot viib autode võimsuse määramiseks sisse uued mõõtühikud.

Lisaks tavapärasele üks kilovatt võrdub 1,36 hobujõudu otsustas Peugeot' kontserni nõukogu koostöös inseneride, Prantsuse ametnike, loomakaitsjate ning Euroopa Liidu transpordikomisjoni arendusmeeskonnaga viia sisse uue mõõtühiku, milleks on brake ponypower (bpp) ehk eesti keeles ponijõud (pj).

Seejuures pole ponijõu määratlemisel, erinevalt hobujõust, kasutatud ühegi poni vastu vägivalda, ega saanud ka ükski neist tublidest loomadest ei psühholoogiliselt ega füüsiliselt viga.

Ponijõu arvestusvalem on: 1 pj = 0,5 hj = 0,68 kw.

Esimese pääsukesena kasutatakse ponijõudusid uue kompaktse linnaauto Peugeot 108 juures, mille 1,2-liitrine üliökonoomne, kuid jõuline mootor omab 164 ponijõudu.

Eriti praktiline on ponijõud aga sellepärast, et seda on võimalik kasutada ka elektriautode puhul, mida on Peugeot mudelivalikusse peagi lisandumas rohkesti.

Seejuures otsustas kontserni nõukogu, et ponijõude hakatakse kasutama mitte ainult autode võimsuse määramisel Euroopas, vaid 1. juunist ka kõikide väikese ja keskmise võimsusega mootorite võimsuse määramisel terves maailmas.

Pirita vahetab rannaliiva pehmema vastu välja
Tänasest alustatakse Pirita rannas vana ja kulunud liivaranna vahetamisega ning see asendatakse kogu ranna ulatuses uue ja mugavamaga.

Pirita linnaosa vanem Tõnis Mölder ütles, et eelnevatel aastatel on rannakülastajad kurtnud, et rannaliiv on muutunud krobeliseks ning kollakaks ja et mõne koha peal on valus lamada. "Otsustasime külastajatele vastu tulla ja suurinvesteeringu ette võtta," kinnitas Mölder.

Rannaliiva eemaldamine ja uue asemele paneku kulud ei ole esialgu veel selged, kuna keegi ei tea täpselt kui sügavale liiv ulatub. "Kahjuks pole säilinud toonased dokumendid rannaliiva paneku kohta, kuid väga kalliks vast ei lähe," arvas Mölder.

Lisaks katsutakse leida lahendus probleemile, et merevesi on veidi külm ja liiga märg.

Rimi võtab kasutusele väiksemad ostukorvid
Ajendatuna aina kallinevast põhitoiduainete ostukorvi maksumusest võtab Rimi kasutusele väiksemad ostukorvid.

Rimi turundus- ja kommunikatsioonijuhi Andrija Lilleoja sõnul otsustas poekett võtta kauplustes kasutusele väiksemad ostukorvid, et tulla vastu tarbija vajadusele ja soovidele.

"TNS Emori tulemusena kasvas põhitoiduainete ostukorvi hind selle aasta veebruaris 71,68 euroni ühe inimese kohta, mis on 12,33 eurot ehk enam kui kolm protsenti rohkem kui eelmise aasta küünlakuul. Mida suurem on ostukorv, seda rohkem mahub korvi erinevaid tooteid ning seda suurem on tõenäoliselt ka ostukorvi kogumaksumus," selgitas ta.

Lilleoja sõnul on igati arusaadav, et kasvav ostukorvi maksumus tekitab osades tarbijates pahameelt. "Väiksemasse ostukorvi mahub mõnevõrra vähem tooteid ja inimestel kulub kaupluses vähem raha, mis omakorda loob hea emotsiooni," põhjendas Lilleoja.

Toimetus palub mõistvat suhtumist, kui mõni meile naljana tundunud pressiteade tegelikult tõsi on :-)

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. April 2014, 09:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing