IMF: suurpangad toetuvad ikka alles maksumaksjale

Sirje Rank 01. aprill 2014, 11:04

Suured pangad nii euroalal kui mujal maailmas saavad jätkuvalt tuge vaikimisi eeldusest, et häda korral riigid neid ei jäta ja tõttavad maksumaksja rahaga appi.

Sellisele järeldusele jõuab IMF oma värskes maailma finantsstabiilsuse ülevaates, rehkendades välja, et näiteks euroala suured pangad on sellisest garantiist neli aastat pärast finantskriisi puhkemist kasu saanud vähemalt 300 miljardit dollarit.

Selline tulu tuleb suurpankadele näiteks madalamate laenukulude näol.

"Valitsuse tugi kokkuvarisemiseks liiga suurtele pankadele loob rea probleeme: ebavõrdse mängumaa, ülemäärase riskimise ning suured kulud avalikule sektorile," nentis IMF oma raportis. "Eeldus, et süsteemselt olulised pangad hoitakse püsti, on jätkuvalt suur igas piirkonnas."

IMFi raport ärgitab uuesti neid privileege kaotama. Novembriks peaks G20 kohtumiseks valmima meetmete pakett, kuidas ära hoida pankade liiga suureks paisumist, et neid enam pankrotti lasta ei saa. USAs on mõned seadusandjad probleemile lahenduseks pakkunud pankade tükeldamist või kapitalinõuete suurendamist, vahendas Bloomberg.

"Riigid tulid finantskriisist välja veelgi suurema probleemiga: paljud pangad on kasvanud varasemast veelgi suuremaks ning sellega koos ka eeldatud riiklikud garantiid," nentis IMF.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. April 2014, 14:56
Otsi:

Ava täpsem otsing