TTÜs loodi kaitse- ja julgeoleku-uuringute keskus

Indrek Kald 02. aprill 2014, 11:17

Tallinna Tehnikaülikoolis loodi eile kaitse- ja julgeoleku-uuringute keskus, mis arendab, koondab ja koordineerib ülikooli erinevates üksuste uurimis- ning arendustööd.

"Tehnikaülikool on kaitsealaste uuringute ning tehnoloogiate arenduse eestvedajaks Eestis ning keskuse loomisega saame sellealase töö kvaliteedi viia uuele ja paremale tasemele," selgitas TTÜ rektor Andres Keevallik.

"On selge, et julgeolekuolukord tänases maailmas nõuab suuremat panustamist ka vastavate tehnoloogiate õpetamisse, tundmisse ning arendamisse," lisas ta pressiteates.

Kaitse- ja julgeoleku-uuringute keskus on partneriks nii Eesti kui teiste maade riiklikele institutsioonidele ja organisatsioonidele. "Peame oluliseks meie uuringutulemuste süsteemset vahendamist riigikaitse- ja julgeolekustruktuuridele ning kaitse- ja julgeolekualase teadusarendustegevuse rahvusvahelise mõõtme laiendamist," märkis rektor.

"Näeme keskust ka kompetentsikeskusena, mis koordineerib ka kaitsealaste loengukursuste ja kirjanduse arendamist ning kaitsevaldkonna lõputööde teemasid TTÜs. Teeme meeleldi koostööd ning pakume kõrgetasemelisi loengukursusi ka teistele õppeasutustele," lisas Keevallik.

Tehnikaülikooli teadlased on kaitsevaldkonna uuringute ning tehnoloogiaarendusega tegelenud aastaid. Täna on TTÜ-l kaitseuuringute vallas kompetents reas kaitsevaldkondades, näiteks keemia- ja materjalitehnoloogia, IT, energeetika- ning mehaanikateaduskonnas. TTÜ teadlaste töid on tunnustatud nii Eestis kui rahvusvaheliselt, näiteks NATO teadus- ja tehnoloogiaorganisatsiooni poolt ning NATO tehnoloogianäitustel.

TTÜ teadlaste uurimisgruppides on välja töötatud terve rida uusi tehnoloogilisi lahendusi Eesti kaitseväele, millest mitmeid on kasutanud ka välismissioonidel.

"Enamikus Euroopa Liidu ja NATO riikides on olemas sellised kaitsetehnoloogiate uurimis- ja arenduskeskused, kuid tänaseni Eestis sellistele asutustele võrdväärset institutsionaalset koostööpartnerit ei olnud. Kaitse- ja julgeoleku-uuringute keskuse loomisega rõhutame sõnumit, et kaasaegses maailmas on just tehnoloogiate integreeritud kasutamine see, mis on nüüdisaegse riigikaitse oluliseks aluseks," kinnitas kaitse- ja julgeoleku-uuringute keskuse juht Katrin Idla.

Idla on kaitsealast teadus- ja arendustööd teinud üle kümne aasta. 2004 käivitas ta Eesti koostöö NATO teadus- ja tehnoloogiaorganisatsiooni (STO) ja Euroopa Liidu Satelliidikeskusega (EUSC). Ta oli Eesti esimene NATO STO rahvuslik koordinaator ning Eesti esindaja nii NATO STO nõukogus kui EUSCs ja Euroopa Kaitseagentuuris.

2012. aastal pälvis Katrin Idla koos kaastöötajatega NATO teadus ja tehnikaorganisatsiooni kõrgeima teadusauhinna väljapaistvate ja originaalsete tulemuste eest kaitsealases arendustöös.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    02. April 2014, 11:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing