Saastatud õhk peletab Hiinast välistalendid

Romet Kreek 08. aprill 2014, 18:36

Pekingi õhu saastatus pani Stephanie Giambrunot ja tema abikaasat otsustama, et naisel ja kahel tütrel on aeg pöörduda tagasi USAsse, vahendab Bloomberg.

Giambruno abikaasa jääb Hiinasse, kus ta töötab rahvusvahelises tehnoloogiafirmas juhina. Nüüd suhtleb ta perega kaks korda päevas Skype'i vahendusel ning elab pidevalt „jalg lennuki ukse vahel“, kuna lendab kord kuus Floridasse, et peret näha.

Kuigi selline eraldi elamine on raske, ei jätnud Pekingi äärmiselt saastatud õhk teist võimalust, ütles Giambruno. Nende sõprade lastel kujunes astma. Tema enda tütred, 6-aastane ja 21-kuune, pidid tihti jääma tuppa.

„Ei saa elada, hoides lapsi kodus ja lastes õhupuhastil kogu aeg töötada,“ ütles ta.

Välismaalased saadavad pered tagasi koju

Kuna õhu kvaliteet on Hiina linnades halb, on mitmed Hiinasse elama asunud välismaalased saatmas perekondi tagasi kodumaale. See on värskeim märk, et enam kui pool miljonit Pekingis elavat välismaalast peavad õhu kvaliteeti väljakannatamatuks. Pekingis oli õhk läinud aastal enamikul päevadest hullem kui valitsuse kehtestatud norm. Keskkonnaministeeriumi andmetel ei täitnud 74 Hiina suurlinnast 71 linna õhukvaliteedi nõudeid.

Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) teatas märtsis, et 2012. aastal andis saastatud õhk oma panuse seitsme miljoni inimese surma maailmas. Hiina panus surmade arvust oli 40%.

Jaapani Panasonic kaalub Hiina töötajate palga tõstmist summa võrra, mis arvestab ka keskkonda, sealhulgas õhu saastatust.

Mõned ettevõtted püüavad seista vastu välismaistele töötajatele 5-10% palgalisa maksmisele, eelistades neile kompensatsiooniks teha kingitusi, nagu puhkuse andmine, makstud reisid või eluaseme õhu saastatuse vastu kaitsmise kulude tasumine, ütles personalifirma AIRINC tegevdirektor Fred Schlomann.

Konsultatsioonifirma APCO nõukogu esimees James McGregor viib ettevõtte peakorteri Pekingist, kus see on olnud 25 aastat, Shanghaisse. Tema naine veedab rohkem aega Minnesotas, osaliselt on selle põhjuseks õhu saastatus. Ta on paigaldanud Pekingi kontoris iga 7,6 meetri järele õhufiltrid. Samuti on paigaldatud need 30 töötaja koju. Ja ikka vajavad töötajad rohkem arstiabi kui 18 kuu eest.

Töötajad haigestuvad

„Palju on haiguspäevi ning sageli meenutab meie Pekingi kontor helide poolest tuberkuloosihaiglat,“ ütles ta. „Inimesed kaebavad, et ei tunne end hästi ja neil ei ole energiat.“

PM2,5 osakesed õhus, mis kujutavad endast suurimat ohtu tervisele, tegid 2013. aastal tipu, olles 35 korda üle WHO soovitatud limiidi.

Hiinas 15 töötajaga sisekujundusäri juhtiv ameeriklane R. Shane McNamara teatas, et nad kaaluvad naisega kodu kolimist Hongkongi, seda õhu saastatuse tõttu.

Kuigi ta säilitab äri Mandri-Hiinas, muretseb ta rohkem oma tervise pärast. Kui ta käis iga-aastases tervisekontrollis USAs Mayo haiglas, ütles arst talle, et sellisel tasemel õhu saastatus hakkab mõjutama tervist.

„Talendid, kellega ma olen vestelnud, rääkisid, et nad otsustasid mitte kolida Hiinasse, põhjuseks saastatus,“ ütles WHO peadirektor Margaret Chan. „Ma arvan, et Hiina võimud mõistavad seda ja teavad, mis toimub.“

KPMG partner Simon Gleave kulutas 4000 dollarit kodus õhu kvaliteedi jälgimissüsteemile, 15 000 dollarit õhufiltritele ning tal on kodus virtuaaljalgratta süsteem päevadeks, kui õues sõitmiseks on õhu kvaliteet liiga halb.

„Kui mu tütrel ilmnevad mis tahes tervise halvenemise märgid, lahkume me kohe Hiinast," ütles Gleave, kes on elanud Pekingis enam kui kümme aastat.

Hiina peaminister Li Keqiang nimetas saastatust üheks põhiprobleemiks ja ütles, et valitsus kuulutab õhu saastamisele sõja, eemaldades suure saastavusega sõidukid tänavatelt ja sulgedes söel põhinevad sulatusahjud.

Hiina rikastest (vähemalt 1,6 miljonit dollarit varasid) 2/3 plaanib Hurani Reporti andmetel Hiinast lahkuda, kui nad juba ei ole seda teinud. Keskkond oli üks enim nimetatud põhjusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2014, 17:53
Otsi:

Ava täpsem otsing