USA meremeeste miljardidollariline hagi Jaapani energiafirma vastu

Raido Neemre 08. aprill 2014, 20:32

Peaaegu 80 USA meremeest esitasid miljardi dollarilise hagi Tokyo firma vastu, mis opereerib Fukushima Dai-ichi tuumajaama, väites, et ettevõte valetas radiatsiooni kõrge taseme üle piirkonnas, kus meremehed viisid läbi humanitaarmissiooni peale tsunamit, mis vallandas kolm aastat tagasi tuumakatastroofi.

Kohtuasjas, mida arutatakse San Diego kohtus, väidetakse, et Tokyo Electric Power kinnitas korduvalt, et piirkonnas ei ole meeskonnale mingit ohtu, kuigi nende eest varjati radiatsioonitaset, mis selle vallandumisest saadik on põhjustanud tuhandeid vähijuhtumeid ning sünnidefekte, teatas Orange County Register.

See on juba teist korda, kui meremehed on ettevõtte kohtusse kaevanud. Nende 2012. aastal esitatud hagi lükati tagasi, kuna süüaluseks oli Jaapani valitsus, mis on ettevõtte omanik ning kohtuniku sõnul ei ulatu see USA kohtu mõjuvälja.

Muudetud hagi nimetab aga vaid ettevõtet, mis opereerib tuumajaama, kus kolm reaktorit hakkasid lekkima ning plahvatasid 2011. aasta märtsis, paisates radiatsiooni õhku.

San Diegos baseerunud lennukikandja USS Ronald Reagani meeskonda kuulus 79 meremeest. Alus kandis toitu ja vett Sendai linna, kui piirkonda tabas tugev maavärin, mis päästis tsunami valla.

Oma vastulauses avaldas Tokyo  ettevõte imestust selle üle, kuidas lennukikandja komandörid arvavad, et tuumajaama haldav ettevõte oleks pidanud vastutama meremeeste turvalisuse eest.

„See on täiesti ebausutav,“ sõnas ettevõte oma vastuses, „et sõjaväe komandörid, kes vastutavad tuhandete meeskonnaliikmete eest ning on relvastatud maailma keerukaima varustusega, lootis ainult välismaa elektritootja pressiteadetele.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. April 2014, 17:26
Otsi:

Ava täpsem otsing