EL: aktsionärid otsustavad firmajuhi palga

Sirje Rank 09. aprill 2014, 14:40

Euroopa Komisjoni siseturuvolinik Michel Barnier, kes on saanud piiri peale pankurite boonustele, tuli täna välja uue ettepanekuga, mis annaks börsifirmade aktsionäridele tippjuhtkonna palgakokkulepete üle vetoõiguse.

Euroopa Komisjoni ettepaneku järgi peab aktsionäridel olema võimalus vähemalt iga kolme aasta tagant tippjuhtkonna tasustamise poliitika hääletusel heaks kiita, vahendas agentuur Bloomberg.

Komisjoni ettepaneku järgi tuleb firmadel tippjuhtkonna tasustamisel lähtuda aktsionäride heaks kiidetud poliitikast. Selles peab olema selgelt välja toodud, mis on tippjuhtkonna kõrgeim tasu määr, milline on põhipalk ja kui suur osa on boonustel. Samuti milline on vahe tippjuhtkonna palga ja firma keskmise palga vahel koos selgitusega, miks selline vahe on põhjendatud.

Samuti peaks kirjas olema, kuidas tippjuhtidelt boonuseid tagasi nõuda, kui selgub, et nad pole olnud oma ülesannete kõrgusel.

Ettepaneku eesmärk ei ole seada tippjuhtide tasudele piire, vaid muuta firmade juhtimine läbipaistvamaks ja suurendada aktsionäride teadlikkust.

Financial Times kirjutas, et FTSE 100 firmade tippjuhtide palk ületas 2013. a töötajate keskmise palga keskmiselt 120 korda. Praktika firmades on erinev. Walt Disneys ja Coca-Colas on tippjuhtide ja töötajate mediaanpalga vahe vastavalt 653- ja 427kordne.

Komisjoni ettepanek eeldab arutelusid ja nõusolekut liikmesriikidelt ja Euroopa Parlamendilt.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. April 2014, 15:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing