Selle raha me sööme ära

10. aprill 2014, 00:00

Rahandusministeerium tõi oma kevadise majandusprognoosiga majanduskasvu ligi kaks korda allapoole. Varasema 3,6% asemel näeme nüüd 2% kasvuprognoosi. See tundub ikka veel liiga optimistlik.

Ka prognoosijad ise ütlevad, et väliseeldused fikseeriti 2014. aasta veebruari seisuga ehk enne Ukraina sündmuste eskaleerumist ning pole arvestatud ELi võimalike majandussanktsioonide ja Venemaa vastu­reaktsiooniga.

Kuna meie lähinaabrite majandus ei ole veel kriisist kosunud, siis mõjutab see ka Eesti eksporti. Ekspordi vähenemine on pannud majanduskasvu lootused tänavu peamiselt sisetarbimisele, sellesse on aga sisse programmeeritud kasvuallikate struktuurne probleem.

Nominaalne miinus. Struktuurne tasakaal oli 2014. aastaks kinnitatud IRLi ja Reformierakonna valitsuse poolt  +0,7% SKPst. Eesmärk oli jõuda 2016. aastaks +1% SKPst. Struktuursest ülejäägist ei räägi nüüd enam keegi. 2015. aastal vähendatakse ülejääki 0%ni. Nominaalselt ehk igapäevases eelarves prognoositakse kogu perioodi ulatuses miinust.

Lähiaastad toovad olukorra, kus kulud ületavad tulusid 0,7–0,8 protsenti aastas. Valitsuse eemaldumisel eelarve tasakaalu põhimõttest tekib vajadus vähendada riigi reserve tervelt 40–45 protsendi võrra reservide kogumahust. Sisuliselt sööme me raha lihtsalt ära ja elame üle oma võimete. Rahas tähendab see vähemalt –569 miljonit eurot.

Aga reservide taset tuleb jälgida, sest eelarve struktuurne tasakaal on arvestuslik näitaja, mis raha juurde ei too. Rasketel aegadel aitasid reservid meil kriisi üle elada, buumiaegadel jällegi rasva koguda.

Reservide kallale. Vaadates valitsuse praeguseid kuluplaane, meenutavad need buumiaega, kuid reserve buumiajale kohaselt ei suurendata, vaid hoopis kasutatakse väljakäidud lubaduste katteks.

Eelarve tulud vähenevad võrreldes koalitsioonileppe aluseks oleva prognoosiga sel aastal  32 miljon eurot ja tuleval aastal 59 miljonit ­eurot, seega 2015. aasta eelarvepositsioon halveneb kokku ligi 100 miljonit võrreldes koalitsiooni­leppe sõlmisel aluseks olnud numbritega.

See tähendab, et koalitsioonileppe lubaduste täitmiseks peab valitsus leidma veel 100 miljonit täiendavat raha.

Kuna isegi olemasolevad tulu­allikad on osaliselt õhku täis, pole valitsusel muud võimalust, kui ka see summa riigi reservidest võtta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. April 2014, 19:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing