Kirjastused korvavad kukkuvat raamatumüüki uute aladega

Mari Mets 10. aprill 2014, 18:45

Suurenevate autori- ja litsentsitasude tõttu püüavad kirjastused konkurentsis püsimiseks jõuliselt laieneda digiplatvormidele ning meelitada autoreid käsikirjade endale võitmiseks romaanivõistlustega.

Eesti suuremate kirjastuste juhid on lõppenud majandusaastaga rahul, sest väikest kasumit teenisid kõik. Kuigi kodumaine kirjandus naudib praegu suurt populaarsust, siis suurt raha selles äris paberraamatute üldise populaarsuse languse tõttu siiski ei liigu. Sestap suunavad kirjastused elus püsimiseks oma põhitähelepanu suuresti uutele valdkondadele.

Vähenev käive raamatumüügist
„Raamatud pole enam meie fookuses, see on kõige väiksem meie kolmest tegevussuunast. Välja antud nimetuste arv ja raamatute pealt laekuv käive jäid jälle pisut väiksemaks kui aasta varem. Peamiselt teeme me lepingulisi töid korporatiivse kommunikatsiooni vallas. Suutsime kõvasti laieneda digitaalvalla projektidega ning ka Skandinaavias ja mujal Baltikumis kasvada,“ võttis lõppenud majandusaasta kokku Menu kirjastuse juht Ain Lausmaa.

Aastal 2012 andis Menu välja 34 raamatut, nende seas peaasjalikult biograafiad, kodumajapidamise käsiraamatud ning ka ilukirjandust. Lepingulisi töid võttis kirjastus ette aga 102 tükki. Kirjastuse käive oli seejuures 1,3 miljonit eurot ning kasumit teeniti 123 000 eurot.

Lõppenud 2013. aasta tulemusega jäi Menu Lausmaa sõnul rahule, sest kui hea tulemuse nimel ise pingutada, tulebki rahul olla, mis sest, et raamatuid avaldati ning nende pealt teeniti pisut vähem. „Käibes tõusime, pooleteisest miljonist jäi puudu umbes kümme tuhat eurot. Meil on pisike ettevõte, kasumi osas läks küll paremini kui aasta varem, kuid täpne number ilmub majandusaasta aruandes,“ ütles Lausmaa.

Juhatuse liikmete töötasu Menu mullu ei tõstnud, kuid ettevõte on Lausmaa sõnul maksnud igal aastal välja väikse osa dividende ning teeb seda ka tänavu. 2012. aasta aruande järgi maksid nad eelmise aasta eest välja 3950 euro väärtuses dividende.

Tulusad romaanivõistlused
Kirjastus Tänapäev suutis lõppenud aastal kasvatada käibe 1 miljonilt 1, 19 miljonile, kuid kasum vähenes 13 000 euro võrra, ligi 150 000 euroni. Tänapäeva juhataja Toomas Leito sõnul kõnelevad numbrid enda eest ise, kuid lisas, et väiksem kasum on tingitud suurenenud tööjõukuludest ja autoritasudest. „Tõstsime palka ja maksime preemiat, kuid samas tõusid ka autori- ja litsentsitasud, eriti välislitsentside tasud raamatute avaldamiseks,“ selgitas Leito.

Tänavu plaanib Tänapäev Leito sõnul jätkata oma romaanivõistlusega, hoolimata sellest, et ka kirjanike liit korraldab nüüd oma romaanivõistlust. See on Leito sõnul hea viis käsikirjade saamiseks. „Meie plaanime suurendada oma preemiafondi, aprilli lõpus teeme selle teatavaks. Kaks romaanivõistlust on minu meelest positiivne, sest mina rohkem kirjanikke ergutada, seda parem. Lisaks on meil ka laste- ja noorsookirjanduse konkursid. Praegu on kirjandusturul väga selge trend, et Eesti autorid lähevad peale, eriti lastekirjanduse vallas. Sestap on meil ka ilukirjanduse osakaal, eriti lastekirjanduses, viimastel aastatel kasvanud ning tõlkekirjandus vähenenud,“ rääkis Leito.

Dividende maksis Tänapäev 2012. aasta kasumist 49700 euro ulatuses ning ka eilsel Tänapäeva nõukogu koosolekul tegi juhatus ettepaneku maksta dividendidena välja 53 250 eurot. Juhatuse liikmete töötasu ei soovinud Leito kommenteerida. Ettevõtte majandusaasta aruande järgi maksti mullu Tänapäeva tegev- ja kõrgemale juhtkonnale töötasu kokku 21 850 eurot, juhatusse kuulub Leito üksinda.

Koolibri kirjastuse direktori Kalle Kaljuranna sõnul läks ka neil tänavu hästi. Kirjastuse toodangust kaks-kolmandikku on õppekirjandus ning sellele nõudlust jagub. Käive kasvas 7 kuni 8 protsenti ja kasum oli samas suurusjärgus mis aasta varem. Kaljurand lisas, et Koolibri jaoks oli väga edukas jõulumüük, kus osteti tavapärase õppekirjanduse asemel hoopis rohkem kinkeraamatuid, eriti koka- ja reisiraamatuid. 

Kaljuranna sõnul jätkab Koolibri tänavu samas vaimus, laienemisplaane ei hauta. Dividendide maksmine otsustatakse nõukogu üldkoosolekul, aasta eest maksti välja 93 720 eurot. Juhatuse liikmete töötasu kirjastus 2013. aastal ei tõstnud, kolmele juhatuse liikmele maksis kirjastus palka 56 750 eurot ehk enam kui poolteist tuhat eurot kuus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. April 2014, 11:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing