Puhkepäev. Nukud, varjud ja udu

11. aprill 2014, 00:00

Lavastaja Leino Rei elustab Tartu Uue Teatri laval multifilmi “Siil udus”. Joonisfilmitegelaste asemel on laval nukud ning multifilmist tuttavad meeleolud luuakse teatrispetsiifiliste vahenditega.

Lavastuse tekstina on kasutuses Sergei Kozlovi raamatutekst, mis kõlab ka multifilmis. Täiesti uus on aga muusika – originaalmuusika ja helid on lavas­tuse tarbeks loonud helilooja Ardo Ran Varres.

Taaskasutuse vaimus lavakujundus. Lavastaja Leino Rei sõnul ei ole lavastuse loomisel olnud eesmärgiks üksühene multifilmi atmosfääri taasloomine. “Teater on siiski niivõrd spetsiifiline valdkond, et kui me ka üritaks multifilmi tõsta üks-ühele üle lavale, siis see meil ei õnnestuks. Vahendid ja väljendusviisid on niivõrd erinevad. See­pärast oli meie eesmärgiks luua algmaterjalist lähtudes oma maailm, mis võib atmosfäärilt omada kokkupuutepunkte multifilmiga, kuid ei pea seda ilmtingimata tegema. Meie vahenditeks on heli, valgus, kujundus, nukud, tekst – teater,” rääkis Rei.

Lavastust mängitakse Tartu Uue Teatri väikeses saalis, mis selleks otstarbeks on läbinud uuenduskuuri. Kunstnik Kristiina Põllu on loonud sinna õdusa keskkonna, mille märgusõnaks on taaskasutus. Lavakujunduses on käiku läinud sadakond vana kampsunit ja kudumit, mis inimesed teatri üleskutsel on annetanud. “Kuna Siil on hingelt koguja ja püüab igale leitud esemele ka uue rakenduse leida, siis oskab ta seda maailmavaadet hinnata,” rääkis lavastaja.

Teravdunud kuulmismeel. Leino Rei on mõlgutanud mõtet “Siil udus” lavale tuua juba üle viie aasta ning usub, et küllap see idee on alguse saanud juba lapsepõlvest, kui ta ise seda multifilmi nägi. “Et ma nüüd tegelen palju lastele suunatud teatriga, siis püüan end aeg-ajalt viia tagasi oma lapsepõlve, et leida sealt inspiratsiooni materjalide valikuks. Algul oli lihtsalt veendumus, et tahan seda lugu teha, aga siis läks veel aastaid, enne kui leidsin üles, miks ja kuidas seda lavastada,” rääkis Rei.

Lavastusidee on iseenesest lihtne – udus või laiemalt tingimustes, kus nägemine on piiratud, teravduvad muud meeled. Eeskätt kuulmine. Enamik näiliselt väikeseid, kuid Siili jaoks suuri sündmusi, millega ta teel sõbra juurde kokku puutub, jõuabki kohale just häälte, varjude ja aimuste kaudu.

“Siil udus” on nukulavastus, mis on sobilik vaatamiseks alates 4. eluaastast. Kindlasti pakub lavastus elamusi ka täiskasvanule, kes lapsena samanimelist multifilmi nautinud.

 

Nukuteater

 • “Siil udus”

Lavastaja: Leino Rei
Osades: Helgur Rosenthal, Janek Joost
Esietendus: 12. aprillil kl 12 Tartu Uues Teatris
Piletid: 8 eurot
www.uusteater.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  10. April 2014, 17:10
  Otsi:

  Ava täpsem otsing