Baltcapi uus fond tegi ostu

14. aprill 2014, 00:00

Aprilli alguses tegi oma esimese investeeringu Balti Innovatsioonifondi juurde moodustatud Baltcap Private Equity II, kuhu on investeerinud ka Balti pensionifondid. Fond investeeris Leedu jäätmekäitlusettevõttesse Ecoservice 14,9 miljonit eurot.

Fondi omanikfirma BaltCap omandas 75% osaluse Ecoservice’is, tegemist on esimese BaltCap Private Equity Fund II investeeringuga. Fondi eesmärk on Balti turule investeerida vähemalt kümnesse projekti kokku 100 miljonit eurot.

Ambitsioon olla kohal kõigis Baltimaades. Osalus osteti City Service’ilt, kellele kuulus enne 100% ettevõttest ja nüüd jääb 25% osalus. City Service on Leedu kinnisvara  haldamise ja kommunaalteenuseid pakkuv ettevõte, mis on noteeritud Nasdaq OMX börsil Vilniuses.

BaltCapi omanikud plaanivad ettevõttes jätkata jäätmekäitlusega ning kasvatada seda võrdeliselt Leedu majanduse kasvuga. Leedus läheb praegu umbes 75% jäätmetest prügilasse, kuid riik kavatseb 2020. aastaks rakendada taaskasutust sellisel määral, et prügimäele jõuab 35% vähem prügi.

BaltCapi juhtivpartneri Martin Kõdari sõnul investeerivad nad  kogu Baltikumis. “BaltCap Private Equity Fund II strateegia on väga sarnane eelkäija Baltcap Private Equity Fund I-ga. See tähendab eesmärki muuta ettevõtteid rahvusvaheliseks, kasvatada üle-baltilisteks ning võimalusel ka Balti riikidest väljapoole,” märkis ta. “Seda me ka omanikena võimaluse korral teeme.”

Taaskasutus peab kasvama. Fond kaalub investeerimisvõimalusi kõigis kolmes Balti riigis võrdsetel alustel. Esimeseks investeeringuks sai Leedu ette­võte. “Olime Ecoservice’iga tuttavad pikka aega ja analüüsinud sinna investeerimise võimalusi juba mitu aastat tagasi, aga tookord jäi tehing katki,” sõnas Kõdar. “Seekord leidsime, et nii ettevõte kui ka sektor on sobivad ja näeme siin kasvuvõimalusi.”

Kõdar märkis, et Ecoservice’i puhul on tegemist tööstusharuga, kus järjest kasvab taaskasutamise pool. “Näeme selles suuri võimalusi. Leedus on taaskäitlemise kriteeriumid täitmata, see osa on lähiaastatel kasvamas ning meil on võimalus sellesse oma panus anda,” selgitas Kõdar. Ta  kinnitas, et nad hoiavad kogu Baltimaade selles sektoris pilku peal ka teistel investeerimisvõimalustel.

Paar investeeringut veel soolas. Eesti turult on neil praegu laual mitu projekti. “Siin on praegu häid võimalusi, kuid täpsemaid sektoreid ja ette­võtteid ei saa välja öelda. Sel aastal on plaan investeerida veel ühte või kahte ettevõttesse,” märkis Kõdar.

City Service’i tegevdirektor Jonas Janukenas pidas oluliseks Baltcapi juhtimiskogemust Balti väikeettevõtetes. “Oluline on, et Ecoservice’i jäätmekäitlusäri areneks kogu piirkonnas edasi,” ütles ta.

City Sercive oli kohustatud müüma oma osaluse Ecoservice’is 1. juuniks 2014, kuna oli saanud turul monopoliks. Ettevõte kogub, veab ja töötleb prügi.

 

Mis on mis

 • Balti Innovatsioonifond (BIF)

Kogumaht 100 mln eurot Eesti investeeris KredExi vahendusel 20 mln eurot ning sama palju ka Läti ja Leedu. Euroopa Investeerimisfond investeeris 40 mln eurot.

 • BaltCap Private Equity Fund II (BPEF II)

Investoriteks Euroopa Investeerimisfond (EIF), EBRD ning Swedbanki Investeerimisfondide, LHV Varahalduse ja Danske Capitali hallatavad Balti pensionifondid.
Eesmärk investeerida 100 mln eurot ca 10 investeeringuga.

 

Kommentaar

 • Sadu miljoneid riikliku fondi toel

Andrus Treier, KredExi juhataja
KredEx on üks investoreid Balti Innovatsioonifondis (BIF), millest on praeguseks fondide moodustamiseks välja antud 3 mandaati. Neisse on eraldatud kuni 55 miljonit eurot. Lisaks on kavas kaasata erainvestoritelt kuni 190 miljonit eurot – kokku kuni 245 miljonit. See on võrreldav praeguse Eesti era- ja riskikapitalituru investeeringute mahuga. Lisaks on BIFil käimas läbirääkimised uutesse fondidesse investeerimiseks. Riikliku fondifondita ei jõuaks sellises mahus investeeringud siinsele turule.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  13. April 2014, 18:45
  Otsi:

  Ava täpsem otsing