Soome kett ihaldab meie proviisoriapteekide turgu

15. aprill 2014, 00:00

8. aprilli Äripäevas ilmunud loos “Apteegid ahelatest vabaks“ torkab silma Soome domineeriva apteegiketi Eesti tütarfirma juhi halvustav kommentaar proviisoritele apteekide tagasiandmise idee kohta. Jääb mulje, nagu tahaks Soome kett siinsed proviisori­apteegid üldse välja suretada.

Apteekrite liidu korduvalt välja pakutud idee juurutada Eestis proviisoriapteekide süsteem tugineb just nimelt Soomes kehtiva proviisoripõhise apteegisüsteemi eeskujul. Vaid nii saab ühelt poolt kindlustada patsiendile sõltumatu ja kvaliteetse apteegiteenuse ning teiselt poolt – koos lisameetmetega – tagada ravimite kättesaadavus üle Eesti.

Erandiks Soomes. Soomes kehtib seadus, et apteegi omanikuks tohib olla ainult apteeker, kellele saab kuuluda üksainus apteek koos maksimaalselt kolme haruapteegiga. Erandiks on just nimelt juhtiv apteegikett Yliopiston Apteekki, millele kuulub üks apteek koos 16 haruapteegiga, ning mis Soomes neile tehtud riikliku soodustusega teenitud kasumitega soovib nähtavasti Eesti proviisoriapteegid välja suretada ja meie turu üle võtta.

Olgu vahemärkusena nimetatud, et Yliopiston Apteekki grupi kogukäive oli 2012. aastal ettevõtte kodulehe andmetel 270,2 miljonit eurot ja neto­kasum 15,8 miljonit eurot. Võrdluseks – Eesti üldapteekide käive kokku samal ajal oli 261 miljonit eurot.

Kaks erinevat juttu. Seega naudib Yliopiston Apteekki Soomes olukorda, kus tegutseda saab väga hästi korraldatud ja patsiendikeskses keskkonnas riigi antud privileegi tingimustes. Eestis aga soovivad nad apteegikorraldust, mis läheks oma mentaliteedilt tagasi 1990. aastate kauboi­kapitalismi. Võiks öelda, et Eestis apteegituru paduliberaalsust jutlustav võõrriigi ettevõte, kelle enda koduturg on rahvatervise huvides äärmiselt reguleeritud, halvustab Eesti seadusandjat selle eest, et meil soovitakse luua süsteem, mis põhineks kohalikul rahvatervise huvil.

Apteekrite liit plaanib pöörduda lähiajal Soome kolleegide poole, et järele pärida, kuidas on võimalik, et nende suurim apteegikett räägib Soome lahe lõunakaldal hoopis teistsugustest hoiakutest lähtuvat juttu kui lahe põhjakaldal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. April 2014, 19:05

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing