Norra linn paigaldas mägedesse peeglid päikese suunamiseks raeplatsile

Mari Mets 16. aprill 2014, 12:57

Rjukani linn Kesk-Norras näeb päikest vaid poolel aastal, sest ainult siis küündib päike mäenuki tagant välja, kuid selle vastu on nad paigaldanud viie miljoni Norra krooni eest linna kohal kõrguvatele mäekülgedele päikse- ja tuuleenergial töötavad päiksekiiri linnatänavatele suunavad peeglid, kirjutab The New York Times.

Oslost kolmetunnise autosõidu kaugusel asuv pisut enam kui 3000 elanikuga Rjukan paigaldas linnast põhjas asuva mäe nõlvale 17 ruutmeetri suurused hiigelpeeglid, mis peegeldavad 450 meetri kõrguselt linna kohalt päiksekiiri muidu varju jäävatele linnatänavatele, nii et inimesed ei peaks üksikute päikseliste laikude otsimiseks enam lootusetult mööda linna uitama.

Pärast kunstnik Martin Anderseni välja käidud idee mitu korda tagasi lükkamist otsustas linn sügisel peeglid siiski mäenõlvale paigaldada, esimene päiksekiir suunati raekoja platsile. Inimesed kogunesid vaatemängu päikseprillide ja päevitustoolidega jälgima.

Linnaelanike kurvastuseks oli aga taevas Rjukani kohal alles sügisel paigaldatud peeglite jaoks detsembrist märtsini nii pilvine, et peeglid suutsid suunata raekoja platsile vaid 17 tunni jagu päikesevalgust ning enamikel päevadel oli raeplats endiselt sama valge kui üks keskmine parkimismaja, millega linna valgustaset varem võrreldud. Kuna talveperioodil Norras päikest napib, tuli muidu alternatiivenergial töötava mehhanismi käimas hoidmiseks viia talvel mägedesse kütusel töötav generaator.

Rjukani linnapea Steinar Bergslandi see aga ei morjenda, sest peegliprojekt on toonud tema sõnul linnale palju tähelepanu ja turiste, kohalike ettevõtete käive on märgatavalt tõusnud ning suvel on ju oodata rohkem päikest. Lisaks kandideerib Rjukani linn nüüd UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. April 2014, 12:57
Otsi:

Ava täpsem otsing