Puhkepäev. Ehtekunsti imedemaal kantakse ventilaatoreid

17. aprill 2014, 00:00

“From the Coolest Corner – Põhjamaade uus ehe” on Tarbekunsti- ja disainimuuseumis avatud ulatuslik Põhjamaade ehtenäitus.

Äärmiselt kvaliteetne ja suuremahuline näitus on nagu seiklus imedemaal – see on tõestus, et ehet saab teha ka kõige mõeldamatutest materjalidest ning veelkordne meeldetuletus, et kunstnikuloomingu eeliseks on tema vaieldamatu jõulisus ja iseloom, mille see kandjale kaasa toob.

Paljud ehtekunstnikud on leidnud inspiratsiooni mehaanikast ja industriaalmaastikust. Sara Borgegård Älgå on juhindunud mahajäetud tööstushoonete detailidest ja muutnud söešahtid konstruktivistlikeks kaelaeheteks. Sigurd Bringeri imetillukest tööstuslikku ventilaatorit meenutavad või vedelikumahutit jäljendavad rinnanõelad on silmatorkavalt lapsemeelsed ja lõbusad.

Mänguliselt on kaelaehetele lähenenud ka Anna Talbot. Ta on plekk-kastikeste põhjale teinud muinasjutulist lavakujundust meenutavad objektid.

See rõõmsameelne huumor vaheldub näitusel peamiselt aga noorte kunstnike süngete teemade ja materjalidega. Agnes Larssoni seeria “Carbo” on mustast süsinikust ja hobusejõhvidest koosnevate kaelaehete komplekt.

Peaaegu et monumentaalsed süsimustad ehted meenutavad kohati vulkaanilist maastikku. Larssoni komplekt on tehnilisest küljest üks intrigeerivamaid, kuigi mõjub vägagi kantavana.

Amet ümber kaela. Anna-Maria Saare “Ellujääjale: Kroon” meenutab kulunud muuseumieksponaati, rauast kiivrit, mis on kunagi päästnud kellegi elu. “Kannatuste katkemised” on kaelaehe, mis koosneb 135 juuksekarvast ja ei millestki muust.  Ajaloolummuses on ka Anna Rikkinen ja tema 17. sajandi Hollandi portreekunstnike maalidest inspireeritud ehted.

Portreede oluliseks osaks olid tollal lopsakalt vohavad kraed ja kaelused. Rikkinen on muutnud need kraed rasketeks puiteheteks, mis kujutavad kandja ametit. Nii muutub iga ehe omaette kunstiteoseks, kuna kogukad ja ebamugavad kaelaobjektid justkui naelutaksid iga kandja omale kohale või meenutaksid sümboolselt igaühe ristikandmist.

 

Ehtekunst

  • “From the Coolest Corner – Põhjamaade uus ehe”

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, Lai 17, Tallinn
Näitus on avatud kuni 11. maini

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. April 2014, 16:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing