Puhkepäev. Pühadeaegne meditatiivne muusika

17. aprill 2014, 00:00

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkes­ter Tõnu Kaljuste juhatusel esitavad homsel suure reede kontserdil kava, mis viib sügavuti päeva tähendusse ja meeleollu.

Ettekandele tulevad Joseph Haydni “Lunastaja seitse viimast sõna ristil” ning Erkki-Sven Tüüri “Passion” ja “Reekviem”. Solistideks on Ksenia Kuchukova (sopran), Helen Lepalaan (metsosopran), Mati Turi (tenor) ja Uku Joller (bass).

Haydni keerukaim helitöö. Haydni teos põhineb ristil surma ootava Kristuse seitsmel viimasel sõnal (õigemini küll fraasil). Näiliselt lihtne ja askeetlik, nappide tugevate joontega heliteos annab edasi ristilöömise loo tundevarjundeid. See on meditatsioon kannatusest, armastusest ja lootusest.

Teose tellis 1786. aastal Hispaania sadamalinna Cadizi piiskop esiettekandeks suurel reedel maa-aluses Oratorio de la Santa

Cueva kirikus. Kiriku seinad olid kaetud musta kangaga, valguseks üksainus lamp. Tasu töö eest oli sama kummaline – Cadizist saabus ebatavaline honorar: šokolaaditort, täis kuldmünte. Helilooja pidas seda tööd üheks oma elu keerulisemaks – välja tuli kanda seitse järjestikust adagio’t (aeglane muusika)!

“Lunastaja seitse viimast sõna ristil” kujunes edukaks alates esmaettekandest. Hiljem esitati teost helilooja dirigeerimisel korduvalt veel Austrias ja Saksamaal.

Teosest mitu versiooni. Teos oli loodud algselt orkestrile, kuid 1787. aastal tegi Haydn versiooni keelpillikvartetile, mis on kõige populaarsem praegugi.

Seekord kõlab oratooriumiversioon, mis oli esiettekandel privaatkontserdil 26. märtsil 1796 ja mida Haydn dirigeeris ka oma elu viimasel kontserdilaval üles astudes (1803).

Põnevad kõlakobarad. Erkki-­Sven Tüüri loomingust tulevad ettekandele 20 aastat tagasi loodud teosed. “Passion“ on teine osa helilooja 1990. aastate ühest väljendusjõulisemast teosest, tsüklist “Action. Passion. Illusion” keelpilliorkestrile.

Helilooja ise iseloomustas seda järgmiselt: “Passion – aeglane kõlaruumi täitmine, alustades kõige madalamast registrist kontrabassi ja tšellodega, lõpetades viiulite moodustatud intensiivse kõlakobara hajumisega kõrges registris.”

“Reekviem” on sügavalt läbitunnetatud leinamissa, mis pühendatud helilooja hea sõbra, ERSO kauaaegse peadirigendi Peeter Lilje mälestusele.

“Liturgilise surnumissa teksti olen mõnevõrra lühendanud ja muusikalise vormi aspektist olen käsitlenud seda tööd mitte tsüklilisena, vaid ühtse tervikuna,” selgitas Erkki-Sven Tüür.

1995. aastal jõudis “Reekviem” UNESCO heliloojate rostrumil Pariisis soovitatud teoste hulka ning on seejärel kõlanud väga paljudel lavadel nii Euroopas kui ka Ameerikas.

 

Klassika

 • Suure reede kontsert

18.04 kl 19 Estonia kontserdi­saal
Piletid: 9–12 eurot
www.tko.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  16. April 2014, 16:54
  Otsi:

  Ava täpsem otsing