Vopak koondab Venemaa terminalide pärast

17. aprill 2014, 00:00

Vopak E.O.S. andis eile teada, et on otsustanud optimeerida oma tegevust, koondades töötajaid ja kärpides investeeringuid, sest konkurents ­Venemaa uute terminalidega on keskkonna keeruliseks muutnud.

“Meie terminalide viimaste aastate kaubamahtu on mõjutanud keeruline üldine keskkond ja konkurents Venemaa uute terminalidega,” ütles Vopak E.O.S.i juhatuse esimees Arnout Lugtmeijer. Ta lisas, et seetõttu algatas Vopak optimeerimis­kava, mis täidetakse selle aasta jooksul.

“Protsess hõlmab töötajaskonna ümberpaiknemist ja vähendamist, samuti üldkulude vähendamist ning hoolduskulude ja investeeringute optimeerimist,” ütles Lugtmeijer.

Sillamäe sadama juhatuse liige Margus Vähi kommenteeris, et Vopak E. O. S.i ümberkorraldused Venemaa uute terminalide tõttu on täiesti arusaadavad. “Iga uue terminali lisandumine mõjutab kindlasti turgu,” kommenteeris Vähi. Ta lisas, et sadamana on küllaltki keeruline terminalide turgu kommenteerida. Sillamäe sadamas asub Alexela terminal, mille juhatuse liikmega ei õnnestunud Äripäeval kontakti saada. Sillamäe sadamal läheb Vähi sõnul plaanide kohaselt. Sadam lõpetab alustatud investeeringuid, võtab kasutusele uusi võimsusi ja püüab tasapisi mahtu kasvatada.

Maht kasvas loodetust vähem. Transiidikeskuse nõukogu esimehe Anatoli Kanajevi sõnul pole neil plaani tegevust kokku tõmmata, sest kaubamaht ei ole tänavu kukkunud, kuigi jääb kavandatule alla. Kanajev märkis, et Vopak E.O.S ei ole Transiidikeskuse konkurent ning naftaterminalidega neil kokkupuudet ei ole. “Me ei hinda naftaterminalide turuolukorda ning Vopaki puhul on tegemist monopoliga,” ütles Kanajev.

Tänavu pole Transiidikeskuse kaubamahud kukkunud, kuid jäävad ootustele alla. “Sellist kasvu, nagu me prognoosisime, võrreldes eelmise aastaga ei tulnud,” lausus Kanajev. Küll märkis ta, et kuigi aprill näitab üldiselt positiivset kasvu, on transiidivaldkonnas aasta alguses kukkumine loomulik, sellele järgneb tõus ja aasta lõpus on taas oodata kukkumist. Aprilli langust selgitas ­Kanajev pühadega.

Transiidiäri mõjutab Kanajevi sõnul mitu faktorit ja kindlasti see, mis toimub Venemaal, mõjutab lõpuks ka meie majandust.

Kanajev lisas, et Venemaa ja Ukraina uudiste taustal siiski mingeid muutusi veel näha ei ole, küll aga ennustab ta neid tulevikuks.

Vähi nentis aga, et Ukraina mõjusid on praegu raske ennustada, sest see sõltub sellest, kas ja millised sanktsioonid rakendatakse. “Üldine reegel on see, et stabiilne olukord on alati majanduse jaoks parem, kui on ebastabiilne olukord. Kindlasti keegi lõikab ebastabiilsuse pealt kasu, aga mitte meiesugused ettevõtted,” lausus Vähi.

 

Mis on mis

 • Vopak E.O.S.

Naftaterminalide Termoil, Trendgate, Pakterminal ja Stivterminal kogumahutavus on miljon kuupmeetrit.
Royal Vopaki ja Global Ports Investmentsi ühisettevõte.
Puhaskasum oli 2012. aastal 69,7 miljonit eurot, aasta varem 85,5 miljonit.
Käive oli 181,5 miljonit eurot, aasta varem 205,4 miljonit.
Investeeriti 2012. aastal ­21 miljonit eurot, aasta varem 22 miljonit.
Töötas ettevõttes 547 inimest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  16. April 2014, 18:42
  Otsi:

  Ava täpsem otsing