PZU ostab hulgi kindlustusseltse

Romet Kreek 17. aprill 2014, 11:36

Poola kindlustusselts PZU soovib osta RSA kindlustusärid Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas.

Plaani kohaselt omandatakse Leedus kindlustusselts Lietuvos Draudimas, Lätis AAS Balta, Eestis Codan Forsikring (RSA) ja Poolas Link4 Towarzystwo Ubezpieczen.

Tehingu kogusumma on umbes 360 miljonit eurot ja see nõuab regulaatorite heakskiitu, teatas PZU. Kõik tehingud viiakse eelduste kohaselt lõpule selle aasta jooksul.

Vastavalt PZU strateegiale aastaiks 2012-14 arendab PZU väljaspool Poolat oma äri märkimisväärselt. RSA Insurance Group plc varade omandamine Poolas ja Balti riikides on selle strateegilise eesmärgi täitmises võtmetähtsusega.

"Mul on täna hea meel teatada järjekordse ja veel niivõrd tähtsa PZU strateegia komponendi elluviimisest. See ost asetab meid kindlustusteenuste valdkonnas meie regioonis juhtpositsioonile," kommenteeris PZU juhatuse esimees Andrzej Klesyk.

"Omandatud varadeks on hea tervisega ja toimivad ettevõtted, mis tegutsevad kasvavatel ja atraktiivse potentsiaaliga turgudel. Meie jaoks on samuti oluline, et need tehingud toimusid riikides, mis on nüüdseks juba kümnendi olnud Euroopa Liidu liikmed. Järgmisest aastast on juba kõik Balti riigid eurotsooni liikmed. Meie jaoks tähendab see majanduskliima stabiilsust ja ennustatavust," lisaks ta.

Link4 ost Poolas – kes on seal otsekindlustuse turuliider – täiendab PZU strateegiat. See võimaldab neil jõuda teistsuguste kliendisegmentideni, kes eelistavad otsekindlustuse teenusmudelit. Link4 on selle esimene rakendaja Poolas.

"Link4 brändi lisamine PZU portfelli võimaldab meil oma klientidele pakkuda selliseid kindlustusteenuseid, mida meil varem polnud. Otsekindlustuse turumaht on viimase viie aasta jooksul kahe ja poole kordistunud. Uue brändi ehitamine nullist oleks raske, kulukas, pikaaegne ja riskantne ettevõtmine. See ostutehing annab PZU Grupile võimaluse osaleda selles teenussegmendis läbi olemasoleva brändi. Tulemuseks on aga see, et oleme turuliidrid nii traditsioonilises kindlustusmüügis kui ka kasvava populaarsusega otsekindlustuse segmendis," selgitas Klesyk.

Link4 omandamise kaudu saab PZU endale otsekanali oskusteabe. See areng täiendab PZU olemasolevaid kanaleid ja oli täiendav tugev argument, mis rääkis tehingu kasuks, kinnitas ettevõte.

Euroopas kasutavad võrreldavate turgude liidrid tihti oma toodete pakkumiseks erinevaid brände. Poolas on kolmel turu kuuest suurimast tegijast mitmebrändiline ärimudel.

RSA tegevus Balti riikides katab laia valikut kindlustustooteid, millega teenindatakse nii era- kui ärikliente. Eelmise aasta lõpu seisuga oli RSA Balti riikide varade väärtus umbes 309 miljonit eurot ja netovarad moodustasid umbes 106 miljonit eurot.

Mullune aasta brutokasum oli 18 miljonit eurot. RSA Balti riikide varade ostuhind oli umbes 270 miljonit eurot, mis sisaldas ka RSA-le makstavat dividendi 12 miljoni euro ulatuses.

Link4 on Poola juhtiv otsekindlustaja, kes pakub laia valikut kindlustustooteid nii era- kui äriklientidele. Eelmise aasta lõpu seisuga oli Link4 varade väärtus Poolas 662 miljonit zlotti ja tema netovarade väärtus 134 miljonit zlotti. Link4 Poolas asuvate varade ostuhind oli umbes 90 miljonit eurot.

Balti riikides pakub PZU Grupp täna kindlustusteenuseid läbi kahe Leedus registreeritud ettevõtte: PZU Lietuva ja UAB PZU Lietuva Gyvyb?s Draudimas.

Mullu teenis PZU Lietuva kindlustuspreemiate brutomaksetena 189 miljonit leedu litti, mis on 16,7% rohkem kui aasta varem. PZU Life Lithuania kasvas eelmisel aastal 24%, kindlustuspreemiate brutomaksetena kogunes 26,1 miljonit litti. Vara- ja õnnetusjuhtumiskindlustuse segmendis (oli PZU Lietuva turu kolmas tegija 13,6% turusoaga (13,3% 2012. aastal). PZU Life Insurance turuosa elukindlustusturul oli 4,2% (2012. aastal 3,7%).

Tegevus Lätis ja Eestis on PZU-l algusjärgus. Riia esindus müüs esimese kindlustuspoliisi 2012. aasta detsembris. 2013. aastal toodi Lätis turule uued kindlustustooted (liikluskindlustuse ja õnnestusjuhtumikindlustuse valdkondades). PZU Lietuva filiaal registreeriti Lätis 14. novembril 2012, igapäevane äritegevus käivitus mullu teises ja kolmandas kvartalis.

Uute Balti varade omandamises oli PZU finantsnõustajaks Deoitte Advisory Sp. z o.o, mille käigus muu hulgas viidi läbi nii omandatava ettevõtte hindamine kui ka äritegevuse, finants- ja maksualane due diligence. Link4 omandamisel oli PZU finantsnõustajaks EY, mille raames viidi läbi omandatava ettevõtte hindamine ning äritegevuse, finants- ja maksualane due diligence.

Balti riikide varade omandamise juures oli finantsnõustajaks ka Deutsche Bank, mis nõustas PZU juhatust. Tehingute õigusliku poolt haldas Linklaters, keda Balti turgude osas toetas advokaadibüroo Sorainen.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. April 2014, 16:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing