Roosa revolutsioon Itaalia riigifirmades

Sirje Rank 18. aprill 2014, 14:00

Itaalias suurte ambitsioonidega majanduslikke ja poliitilisi reforme alustanud noor peaminister Matteo Renzi tegi suurpuhastuse ka suurimate riigifirmade juhtimises, edutades muutuste käigus juhtivatele kohtadele hulga naisi.

"Roosa revolutsioon," kuulutab kohalik meedia riigis, kus hõive naiste seas on ELi riikides üks madalamaid (47%) ning kus paljud naised lapse saamise järel koju jäävad, kuna riik pakub väga vähe lastehoiu ja muid teenuseid töötavatele emadele.

Itaalia tööandjate organisatsiooni Confindustria esimesest naisjuhist Emma Marcegagliast saab nafta- ja gaasifirma ENI nõukogu esinaine, Euroopa suurima elektritootmis- ja jaotuskontserni ENEL nõukogu juhiks saab Patrizia Grieco, infotehnoloogiafirma Olivetti president. Luisa Todini, kellel on ettevõtluskogemused ehituse ja energeetikaga tegelevast perefirmast Todini, hakkab juhtima postiteenuste firma Poste Italiane nõukogu.

Itaalia meedia tervitas uut mõra klaaslaes, kuid ei jätnud märkimata, et naiskandidaadid nimetati nõukogude etteotsa, kuid mitte tegevjuhtideks, kelle käes on tegelik võim, kirjutas New York Times.

Valikut kannustas tagant ka 2012. a augustis jõustunud seadus, mille järgi vähemalt 20% firmade nõukogude liikmetest peavad olema naised. Järgmises etapis kasvab nõutud miinimum 30%-le.

Samas on ka Renzi valitsuses Itaalia jaoks tavatult palju naisi - pooled valitsuse 16 ministrist on naised.

"Me olime bunga bunga maa, nüüd on meil naised välis- ja kaitseministeeriumi ning suurimate riigifirmade eesotsas," tsiteerib välismeedia Matteo Renzit.

Uued juhid saavad ka uue palga. Kui ENI ametist lahkuv nõukogu esimees teenis varem aastas 1,6 miljonit eurot, siis nüüd kehtestas Renzi kõigi nõukogude juhtide palgatasemeks 238 000 eurot. aastas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. April 2014, 11:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing