Osta skeemitajate asemel rahateenijaid

Fredy-Edwin Esse, California, Aivar Hundimägi 21. aprill 2014, 18:52

Kuigi USA suurpankade värskete kvartalitulemuste seas oli palju sarnasusi, siis üha enam hakkavad silma paistma nende erinevused.

Skeemitajate tegevust kontrollitakse üha rangemalt, samas kui reaalse majandusega seotud pangad võivad hakata veelgi rohkem raha sisse kasseerima.

Alustame siis n-ö pahadest poistest, kelle läinud kvartal valmistas Wall Streetile pettumuse. Kolme kuuga üle viie miljardi dollari puhaskasumit teenida pole just paljude silmis pettumus, kuid JPMorgan Chase & Co teab väga hästi, et kõik on suhteline.

Panga tulud vähenesid aastaga 7,7%, kasum kahanes 6,5 miljardilt 5,27 miljardile dollarile ning mõlemad jäid ootustele alla. ­JPMorganit kahjustas võlakirjade kauplemismahtude ja hüpoteeklaenude tulu vähenemine.

Hästi ei läinud ka varade poolest USA suuruselt teisel pangal ehk Bank of Americal. Panga esimese kvartali kahjum oli 276 miljonit dollarit, tulu vähenes ligi 3%, ja kõige tipuks võeti vastu 6 miljardi dollari eest hüpoteeklaenude väärtpaberitega seotud kulusid.

Neli üllatajat

Kuuest suurpangast neli suutsid aga meeldivalt üllatada, lüües Wall Streeti ootusi. Morgan Stanley suutis ainsana näidata kauplemismahtude kasvu, ujudes ülejäänud sektorile vastuvoolu, kuid selle juurde me veel jõuame.

Citi­groupi aktsia tegi 15 kuu suurima tõusu pärast seda, kui firma teenis ligi 4 miljardit dollarit puhaskasumit ja lõi analüütikute ootusi nii tulu kui ka kasumiga.

Kui võrrelda eelmise aastaga, siis Goldman Sachs Group just head kvartalit ei teinud. Puhaskasum kahanes 10%, 2,03 miljardi dollarini, ning tulu kukkus 7,6%. Kui ootused on märksa madalamad, siis isegi kehvemad tulemused võivad aktsia rallima panna ja nii Goldmaniga juhtuski.

Suur kala

Ja lõpuks suur kala – Wells Fargo. Mullu USA kõige kasumlikumaks pangaks tõusnud San Francisco ettevõte jätkab oma suurepärast seeriat. Esimeses kvartalis kasvas puhaskasum 14%, rekordilise 5,89 miljardi dollarini, ning see märkis 12. järjestikust rekordilise kasumiga kvartalit panga jaoks.

Wells Fargo näol on tegu USA suurima turuväärtusega pangaga ning suurima kodulaenude väljastajaga ning ta on üks peamisi Ühendriikide eluasemeturu trendinäitajaid. Just siin on pangad tundmas pitsitust.

USAs on laenude intressimäärad hakanud tõusma ning uute laenude maht on sattunud surve alla. Kuigi Wells Fargo on sellele vastutuulele suutnud paremini vastu seista, siis näiteks Bank of America esimese kvartali hüpoteeklaenude maht kahanes 65% aastases võrdluses, mis panga teatel tuleneb hüpoteeklaenude refinantseerimisnõudluse kahanemisest. Nõudluse vähenemine tuleneb kõrgematest intressimääradest.

See on sundinud Wells Fargot alates juulist koondama umbes 7000 töötajat, mis on aidanud kaasa teisele väga kriitilisele võtmetegurile – kulud. USA suurpangad on rohkem kui kunagi varem keskendunud kulude kärpimisele, kuna tuluallikad on kokku kuivamas ning kasumite suurendamiseks ja tegevuse optimeerimiseks on kulude kokkuhoid praegu parim viis. Selle saavutamiseks vähendatatakse eelkõige kompensatsioone ja töötajate hüvitisi.

Positiivne mõju pankade kasumitele

Esimeses kvartalis ilmnes ka Ühendriikide paraneva majanduse mõju pangandussektorile. Kõige selgemalt näitab seda asjaolu, et inimesed ja ettevõtted maksavad oma laene tagasi õigeaegsemalt ja pankade tulud koos kasumitega on seetõttu paranenud.

Teine mõju on samuti kasumile, sest pangad vabastavad reserve, mis lähevad kirja kasumireal. On vana tõde, et pangad üldjuhul vabastavad varasematel aastatel reservi paigutatud raha, kui majandus paraneb ning klientide maksevõimetuse risk väheneb.

Aktsiate hinnatasemed on kutsuvad

Räägime veidi ka aktsiatest, mis on üpris kutsuvad. Kutsuvate all pean silmas odavad. Kõige odavam aktsia tundub praegu Citigroup. Tegu on ainsa suurpanga aktsiaga, mis kaupleb allpool raamatupidamislikku väärtust (P/B 0,8) ning aktsia 12 kuu ettevaatav kasumi-hinna suhe (P/E) on kõigest 8,2, mis on kaks korda vähem võrreldes S&P 500 keskmisega.

Ettevaatav P/E suhe on madal ka JPMorganil (9,1), Wells Fargol (11,1), Morgan Stanleyl (10,3) ning Goldman Sachsil (9,4). Kui üldse vaadata pankade aktsiaid, siis need pole läinud kaasa viimase aja meeletu hinnaralliga. Väga suure kasumiteenimise võime juures ma ei välistaks, kui börsisula hääbudes investorid jookseks kindlate turvaaktsiate suunas. Kui pank maksab dividende, siis seda atraktiivsem see tundub.

Millisesse panka investeerida?

Kui on kindel soov investeerida oma raha mõnda Wall Streeti panka, siis minu soovitus oleks valida pank, mille tegevus on seotud reaalse majandusega. Üha karmimad pangandusreeglid koos massiliste trahvidega on panemas punkti ülikeerukatele finantsmehhanismidele, mille ainus eesmärk oli tekitada kunstlikku rikkust. Need ajad on praeguseks läbi ning Wall Street on muutuste tuules.

Investor peaks tähelepanu pöörama mitte sellele, kui palju pank raha teenib, vaid kuidas raha teenitakse. Minu kindlad soosikud antud olukorras on Wells Fargo ja Bank of America, kel on majanduse tugevnedes enim võita, samas kui skeemitamisega tuntud JPMorgan või Goldman Sachs ei lõika kasu majanduse võidukäigust, vaid peavad tundma, kuidas seadusandja silmus ümber nende kaela üha koomale tõmbub. Samas paistavad pankade aktsiaid praegu sedavõrd odavad, et rangeid moraalseid põhimõtteid omamata võib investor ikkagi teenida kena kopika.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2014, 16:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing