Läti president kui tühi tool Balti lauas

22. aprill 2014, 10:06

„Kui võrrelda Dalia Grybauskaite (Leedu president) ja Toomas Hendrik Ilvese (Eesti) tuntusega, siis Läti president paistab peaaegu nagu tühi tool Balti lauas. Arvan, et ta (Andris Berzinš) on peaaegu tundmatu Lätist väljaspool,“ rääkis Läti telekanali LTV poliitsaates „de facto“ Eesti Välispoliitika Instituudi analüütik Ahto Lobjakas.

Vilniuse Ülikooli professor ning rahvusvaheliste suhete ja poliitikateaduste direktor Ramunas Vilpišauskas märkis omakorda, et kolme Balti riigi presidente võrrelda on keeruline. „Iga riigi pea püüab tegutseda neis suundades, milles tunneb suuremat saavutusvõimalust. Selge, et Ilves on tihedalt seotud USA liidritega. Samuti on selge, et Grybauskaite keskendub suhetele euroliidu institutsioonidega ja riikidega nagu Saksamaa. Lätis püüavad aga president ja tema nõunikud alles leida oma niši,“ arvas Leedu asjatundja.

Politoloogid jõudsid saates siiski üksmeelele, et Läti president Berzinš on rahvusvaheliselt märkamatu ning selles plaanis on absoluutseks liidriks Leedu riigipea Dalia Grybauskaite, vahendas Läti Delfi.

Lobjakas rääkis, et samas jääb suuremale osale eestlastele arusaamatuks lätlaste imetlus Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvese üle. „Eestis näidatakse meie presidenti tihti paindumatu, ebasõbraliku ja reaalsusega kontakti kaotanuna. Ka eesti keeles ei räägi ta päris puhtalt. Oletan, et kõige paremas olukorras on Grybauskaite. Tal on üheaegselt nii rahvusvaheline tuntus ning ta saab otse ja varem ettevalmistatud stsenaariumita suhelda Leedu ühiskonnaga.“

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    23. April 2014, 13:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing