Pankurite lapsed avasid hotelliäri

Ave Lepik, Alyona Stadnik 22. aprill 2014, 16:00

Tallinna vanalinnas asuv luksushotell Kolm Õde on taas saanud endale uued peremehed, kelleks on Tallinna Äripanga juhatuse liikmete lastele kuuluv ettevõte 3S Group.

"Omanike vahetus oli omaniku otsustus," märkis firma Petramark omanik Veiko Kulla. Petramark oli lühikest aega ehk mullu juunist kuni oktoobrini hotelli kinnistu omanikuks. "Hotellis ei ole mul kunagi mingit rolli olnud, minule kuuluv ettevõte omas kinnistut," täpsustas Kulla.

Võlavaidlus lõppes omanikuvahetusega. Selle aasta jaanuarist tegeleb hotelli opereerimisega mullu detsembris asutatud 3S Group, mille omanikeks on Tallinna Äripanga ühe omaniku Andrei Žukovi kaksikutest tütred Anna ja Maria Žukova, endise Tallinna politsei mõrvarühma juhi ja praeguse Tallinna Äripanga juhatuse liikme Sergei Elošvili poeg Roman Elošvili ning Tallinna Äripanga juhatuse liikme Tatjana Levitskaja poeg Aleksei Savinov. Nii Roman Elošvili kui ka Andrei Žukov lubasid möödunud nädalal anda Äripäevale intervjuu, kuid lõpuks keeldusid sellest, viidates tihedale ajagraafikule.

Kolme Õe hotellis algasid arusaamatused mullu suvel, kui juuni alguses sai hotelli uueks omanikuks endise politseikomissari Veiko Kulla ettevõte Petramark OÜ. Toona olid omanikuvahetuse põhjused seotud endise omaniku, hollandlasest hotelliärimehe Johannes Hendrikus Wientjesi makseraskustega ja võlavaidlustega. Wientjes ostis hotelli 2009. aastal.

Veiko Kulla sõnul on Äripäev varemalt avaldanud tema, OÜ Petramargi ja hotelli Kolm Õde kohta ebaõigeid fakte. Samas ei soovinud ta aga täpsustada, millised need ebaõigeid väited on olnud. Mullu ta ütles, et ettevõtte omandamine ei ole kuidagi seotud Johannes Wientjesi pankrotiga, kuid samas märkis, et tema sattus omanikeringi seoses Wientjesi täitmata kohustustega.

Osapooled jäävad napisõnaliseks. Kulla ütles möödunud nädalal, et praegu on hotelli kinnistu liisingus ja hotellil on operaator, kes ei ole tema firmaga Petramark seotud. "Hotell ja restoran töötavad hästi ja on tallinlaste ja Tallinna külaliste teenistuses. Mis erinevalt teist on minu arvates kõige tähtsam," rõhutas Kulla. "Selle kõrval on asjaolu, kes kellele mida liisib, täiesti tähtsusetu." Petramargi edasistest äriplaanidest ei soovinud ta rääkida.

Küsimusele, miks Kulla oli hotelli kinnistu omanik lühikest aega, vastas ta küsimustega: Veelgi enam - mis tähendab lühike aeg? Mis see mõistlik või pikk aeg siis on? Kui ettevõtjal võimalik oleks, teeniks ta kasumi ühe päevaga või venitaks pikema ajani?

Äripäevale teadaolevalt kutsuti Veiko Kulla hotelli Kolm Õde omanikeringi ülesandega hotell maha müüa, kuid see tehing ei õnnestunud ning Tallinna Äripank võttis hotelli hollandlasest hotelliärimehe Johannes Hendrikus Wientjesi võlgade katteks endale. Hotelli majandamisega hakkas aga tegelema Tallinna Äripanga juhtide lähikondsetele kuuluv ettevõte ning kinnistu läks Tallinna Äripanga kontserni kuuluvale TTB Liisingu ASile. TBB Liisingu AS uulub täielikult Tallinna Äripangale ning osutab liisingu- ja faktooringuteenuseid.

Sarnaselt teiste asjaosalistega jäi ka Wientjes luksushotelli ümber toimuvast rääkides napisõnaliseks. Ta ütles, et ei saa sel teemal palju rääkida, sest kohtuvaidlused on pooleli ning tal on kavas pöörduda Euroopa kohtusse. Wientjesi väitel ei usalda ta Eesti kohtusüsteemi. "Elus on niimoodi, et pank laenab sulle oma vihmavarju, kui paistab päike ja nõuab seda tagasi, kui sajab," võttis ta teema kokku. 

***

Tatiana Balvas, Hotell Kolm Õde pressiesindaja: Meil on hotelliga suured plaanid. Eesmärk on, et restoranist Bordoo saaks Tallinna parima veinikaardiga restoran, kus oleks umbes 400 erinevat veini. Mis puudutab hotelli, siis me hetkel uuendame tubade sisekujundust, värvime seinu ning vahetame mööblit. Tubades oleme välja vahetanud tehnika. Kui palju raha on plaanis investeerida, ei tea. Kõik nõuab suuri investeeringuid, seega tegutseme tasapisi.
Kliente on plaan meelitada sellega, et Kolme Õe hotelli puhul on tegemist butiikhotelliga, kus iga ruum on erinev, see on ainulaadne arhitektuurne lahendus. Hotell on mõeldud edukatele inimestele, kellele on oluline mugavus. Hotell annab edasi Tallinna unikaalsust.

Kes on kes?
Andrei Žukov
Tallinna Äripanga suuromanik.
Tallinna Äripank asutati 1991.aasta detsembris ja on praeguseks üks vanimaid Eestis tegutsevaid kommertspanku.

Sergei Elošvili
Tallinna Äripanga turvajuht. Endine Tallinna politsei mõrvarühma juht.
Pärast politseist lahkumist olnud seotud Tallinna Äripangaga ning sellega seotud ettevõtetega. Kaitsepolitsei andmeil oli Elošvili seotud SIA lindiskandaaliga.

Tatjana Levitskaja
Tallinna Äripanga juhatuse liige. On seotud Žukovi ettevõtetega: TBB Liisingu AS (juhatuse liige), Morgan Trade (nõukogu liige) ja TBB Ferrat OÜ (nõukogu liige), lisaks on ettevõtete Averingo OÜ Pelton Capital ja Letasin omanik.

Tallinna Äripanga AS
Asutatud 1991. aastal. Panga aktsionärideks on nii juriidilised kui ka eraisikud. Tallinna Äripanga AS moodustab koos tütarettevõtetega TBB Liisingu AS, TBB Invest AS, Morgan Trade AS ja TBB Ferrat OÜ kontserni. Tallinna Äripanga Grupi 2013. aasta auditeerimata puhaskasum oli 3,5 miljonit eurot, mis suurenes 2012. aastaga võrreldes 3,7 korda. Grupi kogutulud kasvasid 2013. aastal 36,5% ja moodustasid 8,6 miljonit teurot. Suuremad tuluallikad: intressitulu, mis kasvas eelmise aastaga võrreldes 16,8% ja moodustas 2,3 miljonit eurot, intressitulu pangadeposiitidelt kasvas 29,8% ja ulatus 1,2 miljoni euroni, teenustasutulu kasvas 0,9% võrra ja moodustas 2,4 miljonit eurot, muud tegevustulud kasvasid võrreldes eelmise aastaga rohkem kui 3,9 korda ja moodustasid 1,3 miljonit eurot.
Äripanga suuroomanik on 48,3 protsendiga Leonarda Invest, mis kuulub Andrei Žukovile, ülejäänud on väikeaktsionärid, kellele kuulub alla 10%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. April 2014, 11:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing