Konkurentsiamet muudaks raviraha jagamise läbipaistvaks

22. aprill 2014, 10:37

Konkurentsiamet tegi sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta ravikindlustuse seadust nii, et sellele lisataks selged ja läbipaistvad kriteeriumid ravi rahastuse jagamiseks tervishoiuasutuste vahel.

Ameti hinnangul eelistab praegu Haigekassa tervishoiuteenuse rahastamisel haiglavõrgu arengukavas (edaspidi HVA) välja toodud haiglaid, mistõttu on teised tervishoiuteenuse osutajad jäetud halvemasse olukorda. Seejuures on HVA haiglate lauseelistamisel tegemist turumoonutusega, mis tavapärases konkurentsiolukorras oleks välistatud.

See võib omakorda viia olukordadeni, kus ravirahade jagamisel on eelistatud kallim ja/või ebakvaliteetsem HVA haigla poolt osutatav teenus.  Ameti hinnangul tuleks ravi rahastamisel võimalikke vastuargumente vabale konkurentsile üksikjuhtumite kaupa kaaluda ning HVA haiglate eelistamine ei peaks olema automaatne. Praegu sellist kaalumist läbi ei viida.

Konkurentsiameti ettepanek puudutab eelkõige neid erialateenuseid, mida pakutakse väljaspool haiglavõrgu arengukavas nimetatud haiglaid, näiteks silmaarsti teenused, taastusravi, psühhiaatria jne. Haiglavõrgu arengukavasse kuuluvad enamasti kohaliku omavalitsuse või riigi omanduses olevad haiglad, kes on automaatselt lülitatud Haigekassa rahastuse nimekirja.

Hetkel ei ole kehtivas seadusandluses läbipaistvat ja üheselt mõistetavat regulatsiooni, mille põhjal Haigekassa peaks otsustama rahastuse jagunemise HVA haiglate ja ülejäänud tervishoiuteenuse osutajate vahel. Seetõttu tegi Konkurentsiamet sotsiaalministeeriumile ettepaneku lisada seadusesse selged ja läbipaistvad kriteeriumid.

Üksnes nende täitumise korral oleks Haigekassal õigus konkreetsel erialal HVA haiglaid ilma piiranguteta ravi rahastuse jagamisel eelistada. Tervishoiuteenuste osas, kus vastavad kriteeriumid täidetud ei ole, peaksid kõik tervishoiuteenuste osutajad võrdsetel tingimustel konkureerima.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    22. April 2014, 10:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing