Ungari toetab ettevõtlust ja lapsi maksusoodustustega

24. aprill 2014, 00:00

Ungaris on mureks rahva ­vananemine, nagu Eestiski. ­Ungari on läinud aga abitoetuste jagamise asemel maksusoodustuste tegemise teed.

Demograafilise probleemi lahendamiseks on Viktor ­Orbani valitsus otsustanud anda lasterikastele peredele suuri maksusoodustusi: ühe lapse eest – 33 eurot, kahe eest 69 ­eurot ning kolme ja enama lapse eest 344 eurot kuus. Sellega on lasterohked pered peaaegu et maksudest vabastatud.

Lühidalt maksudest rääkides on Ungaris sotsiaalmaks 27% ja professionaalsete oskuste eest võib saada toetust kuni 1,5%. Üksikisiku tulumaks on 16%, pensionikindlustus 10%, tervisekindlustus on 7% ja töötukassa maks 1,5%.

Soodustused ettevõtluses. Soodustused on olulisel kohal ka Ungari majanduses ja ettevõtluses. See võiks anda siinsetelegi ettevõtjatele mõtteainet, miks mitte investeerida Ungarisse. Ungari eelis Eestiga võrreldes on valitsuse kohustus lihtsustada väike- ja keskmise suurusega ettevõtete asutamist ning suurte ettevõtete konkurentsivõime parendamine. Ungarisse tulevad ettevõtted saavad alustamiseks riigilt tuge ja maksusoodustusi. Maksusoodustuse määr võib olla makstavatest maksudest kuni 80%, kui investeeringu maht ületab 100 miljonit eurot. Tootmis­ettevõtetele on riik viimase kümne aastaga jaganud toetust 535 miljonit eurot.

Välisinvesteeringud Ungarisse olid 2012. aastaks ületanud 71,6 miljardit eurot, suurem osa on läinud teenindusse ja töötlevasse sektorisse. Suurimad investeeringud kuuluvad Saksamaa, Hollandi ja Austria kapitalile. Välismaale oli 2012. aastaks investeeritud Ungari kapitali 21,5 miljardit eurot.

Osa võlga maksti tagasi. Tähelepanuväärne on seegi, et Ungari riik tuli hiljutisest kriisist edukalt välja ilma välisabi kasutamata, mis loob usaldusväärsust. Erinevalt üldlevinud praktikast võttis valitsus vastutuse sellega, et maksis tagasi osa välisvõlga. Loomulikult ei ole majandusprobleemidele ainu­õigeid lahendusi. Ungari valitsuse otsused ja lahendused olid ootamatud ja tekitasid palju küsimusi, kuid 2013. aasta majanduskasvu (+1%) järgi võib tõdeda, et oldi edukad. Käesoleva aasta prognoos pakub Ungari majanduskasvuks kuni 2,5%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    23. April 2014, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing