Pankur kaitseb kohtus mainet

25. aprill 2014, 00:00

Selle nädala kolmapäeval ja neljapäeval arutati Tallinna halduskohtus Eesti Krediidipanga nõukogu esimehe Andrus Kluge kaebust finantsinspektsiooni eelmise aasta otsuse peale.

Mullu 9. septembril tegi finantsinspektsiooni (FI) juhatus otsuse, et Eesti Krediidipanga nõukogu esimees Andrus Kluge ei ole sobiv jätkama oma ametis. Ühtlasi tegi finantsinspektsioon Krediidipangale ettekirjutuse kutsuda kokku aktsionäride erakorraline üldkoosolek ning esitada aktsionäridele otsustamiseks küsimus Kluge tagasikutsumisest panga nõukogust.

Finantsinspektsioon teavitas oma otsusest ka kõiki Krediidipanga aktsionäre.

Andrus Kluge ja veel mõni seotud isik selgitasid eile ja üleeile Tallinna halduskohtu istungil oma raha päritolu, mille eest nad ostsid 2011. aastal Krediidipanga aktsiaid. Lisaks pidi Kluge kommenteerima finantsinspektsiooni etteheiteid talle ja selgitama, miks ei ole tema maine inspektsiooni hinnangul laitmatu.

Saladused vaka alla. Kuigi alguses pidi kohtuistung olema avalik, palus Krediidipank kolmapäeva hommikul kuulutada selle kinniseks, tuues põhjenduseks, et mõni kõnealune teema võib sisaldada äri- ja pangasaladust. Kohtunik Villem Lapimaa kuulutaski istungi kinniseks. “Istung on suletud ning sellega seonduvalt keelas kohus mul istungi kohta igasuguste kommentaaride andmise,” märkis Kluge. Samaga vastas ka finantsinspektsioon.

Esimene istung algas kolmapäeval kell 9 ja polnud lõppenud veel õhtul kella 17.30 ajal.

Kluge on öelnud, et finantsinspektsiooni juhatuse otsuses sisalduvad etteheited ei ole põhjendatud ning et ta pöördub selle otsuse tühistamiseks kohtusse. Ta rõhutas, et on töötanud Krediidipangas üle 21 aasta ning veetnud seal kogu oma professionaalse karjääri.

“Olen Krediidipanga juhatuse liige olnud 17 aastat, juhatuse esimees aastatel 2001–2012, ja finantsinspektsioonil ei ole minu juhatuse esimeheks olemise ajal olnud mingeid etteheiteid minu tööle ega olulisi etteheiteid Krediidipanga tööle,” märkis Kluge mullu sügisel aktsionäride koosolekul. “Olen lähtunud oma tegevuses Krediidipanga, selle aktsionäride ja klientide huvidest ning teinud alati finantsinspektsiooniga koostööd.”

Finantsinspektsioon hindas Kluge sobivust Krediidipanga nõukogu esimehe kohale 2012. aasta märtsis, kui kinnitas ta järgnevaks viieks aastaks panga nõukogu juhiks. “Toona seisukoha kujundamise ajal olid finantsinspektsioonile teada kõik asjaolud, mida nad on tagantjärele käsitlenud oma eelmise aasta 9. septembri juhatuse otsuses,” tõdes Kluge.

Kluge hinnangul on finantsinspektsiooni otsus ning tema tegevusele antud negatiivne hinnang seotud asjaoluga, et ta on olnud kriitiline finantsinspektsiooni tegevusetuse suhtes. Kluge pidas inspektsiooni kritiseerides silmas Krediidipanga suuraktsionäri Moskva Panga ning selle emaettevõtte VTB Banki õigusrikkumisi ning esitas Tallinna halduskohtusse kaebuse finantsinspektsioon tegevuse õiguspärasuse kontrollimiseks.

 • Finantsinspektsioon versus Andrus Kluge

2011. aastal ostsid Krediidipanga aktsiaid Küprose ettevõtted Vroches Holding Ltd, Theopisti Holding Ltd, Olix Holding Ltd, Lazuron Investments Ltd, Gestapitos Holdings Investment Ltd, kellest igaüks omandas pisut alla 10% panga aktsiatest. Samal ajal lisandusid aktsionäride ringi ka Krediidipanga endise juhatuse esimehe, nüüdse nõukogu esimehe Andrus Kluge firma Firmex Investeeringud OÜ ja Krediidipanga juhtkonnaga seotud  Genovia Invest OÜ.

Finantsinspektsioon (FI) on ette heitnud, et Kluge eiras nii füüsilise isiku kui ka Firmexi ­ainuosanikuna seaduses nõutut – kui ta otsustas Firmexi vahendusel omandada 15,7% Krediidipanga aktsiatest, pidi ta sellele tehingule saama finantsjärelevalve loa. Teada on, et Kluge müüs kohe 7,2% Firmexi aktsiatest edasi Genoviale. Kuna Firmex ja Genovia tegutsesid ühiselt, siis sisuliselt oli tegemist olulise osaluse omandamisega.

Kahtlus õhus. Finantsjärelevalvele tekitas muu hulgas küsimusi, kust tekkis palgatöötajatel kapital selliseks ostuks ehk kerkis kahtlus, kes tegelikult nende firmade aktsiaid kontrollivad. Nimetatud firmadel puudus majandustegevus ja üleval olid suured laenud. Firmex ja Genovia said kumbki aktsiate ostuks 2,2 miljonit eurot tagatiseta laenu tundmatult laenuandjalt.

On oletatud, et laenu organiseeris Moskva Panga üks suuromanik ja endine president Andrei Borodin, kuna Kluget ja Borodinit seob kunagine koostöö.

Kluge eitab olulise osaluse omandamist. Kluge on öelnud, et kui OÜ Firmex Investeeringud omandas 2011. aasta talvel ja kevadel Krediidipanga aktsiad Moskva Pangalt, ei olnud Krediidipanga aktsionäride hulgas mingit konflikti. Toona oli vaid teada, et Moskva Pank on otsustanud müüa oma osaluse Krediidipangas. Kluge väitis, et kogu suhtlus Moskva Panga ja Krediidipanga vahel käis tema kaudu. Firmex ega Genovia Invest OÜ ei ole Kluge sõnul kunagi rikkunud krediidiasutuste seaduse sätteid ega omandanud Krediidipangas olulist osalust, mis nõudnuks FI kooskõlastust.

Kluge sõnul on Firmexi ja Genovia rahastamine inspektsioonile detailideni teada, samuti laenuandja taust. “Finantsinspektsiooni püüe näidata Krediidipanga aktsiate ostu kahtlasena on vaid viigileheks, et praegu alla 4% panga aktsiaid omava aktsionäri “puudustele” viidates ­õigustada Moskva Panga püüdlusi Krediidipanga üle kontroll saavutada,” märkis Kluge mullu sügisel.

 

Kes on kes

 • Andrus Kluge

Sündinud 1972
Lõpetanud 1995 Tallinna Tehnikaülikooli ökonomisti eriala ja 2006 Tartu Ülikooli magistrantuuris avalike ­suhete eriala.
Töötanud alates 1993. aastast Eesti Krediidipangas, algul keskastmejuhina, alates 1995. aastast panga juhatuse liige, hiljem juhatuse esimees. Alates 2001. aastast Krediidipanga nõukogu esimees.
Kahjustas oma mainet panga aktsiatega 2011. aastal tehtud tehingutega. Finants­inspektsiooni hinnangul ei sobi jätkama panga nõukogu esimehe kohal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  24. April 2014, 19:40
  Otsi:

  Ava täpsem otsing