Puhkepäev. Publik buldogi haardes

25. aprill 2014, 00:00

Voldemar Panso ütles, et etendus peab algama buldogi haardega, mis lukustab publiku tähelepanu ja näitab, et nüüd hakkab juhtuma.

Sel kevadel lavakunstikooli lõpetava 26. lennu diplomilavastus “Hüvastijätt juunis” on lavale jõudnud Endla teatris, lavastajaks Andres Noormets.

Tüki aluseks olev näidend näib hästi noornäitlejatele sobivat, kuna räägib samuti ülikooli lõpetamisest ning suhetest praegu ja lähitulevikus. Lavastaja sõnul soovis ta tudengitele prooviperioodil pakkuda eeskätt peegeldust neist endist. Siiski pole trupp rahuldunud vaid sobivate eelduste realiseerimisega laval. Buldogi haare töötab.

Libisevad foonid. Suvine ilm, kursusekaaslaste pulmad, saatuslik kohtumine plakatistendi juures, armumised, salgamised, ülikooli lõpetamine, töölesuunamised – sellises keskkonnas näeb tegelasi laval. Leidub ka lüüriline, lausa linnulaulust üleujutatud tegevuspaik linnaäärses suvilas.

Publiku ees on noorte hoogsus ja muretus. Peagi ilmneb aga, et elluastujad peavad hakkama transformeerima suuri puhtaid tundeid, et asetuda ühiskonna üsna raskepärasesse ülesehitusse. Kas valida turvalisus ja ettekirjutused või olla paindlik ning visa ja tegutseda sisemise äratundmise järgi?

Heale dramaturgiale omaselt on näidend mitmekihiline. Vahel liiguvad need kihid väga kiiresti omavahel uude, ootamatusse positsiooni, tuues lavale pöörde, mis võib seest täitsa õõnsaks võtta. Ka lavapilt, see, kuidas näitlejad asetsevad ja liiguvad, on väga hea, kompromissitu, jõuline ja tundlik.

Siiski ei anna lavastus end päriselt kätte. Pöördlavaga sarnaselt (nähtud etendusel Vene Teatris kasutati pöördlava; ilmselt nii ka maikuisel etendusel), keerab tükk ikka ja jälle ette uue tahu – lava keskel oleva dekoratsiooni abil, mis meenutab hiiglaslikku riidekappi, avaneb kord pilt suvilaõue, siis jälle korterisse ja nii edasi.

Uued näod. Kesksed tegelased on küll ühtpidi olemas, kuid hiljem aimub, et samasugune mõõde leidub ka mõneski teises tegelases ja tegevusliinis. See hajutab mõnevõrra fookust.

Vaatamist mõjutab veel üks proosaline põhjus – laval puuduvad tuntud näod. Kuid selle “puuduse” parandab päris kindlasti aeg, kui peatsed diplomiomanikud oma lavateed alustavad. Igal juhul on tegu väga korraliku stardiga.

 

Hinnang

  • “Hüvastijätt juunis”

Hinnang: 8

Lavastaja: Andres Noormets
Osades: Lavakunstikooli 26. lennu tudengid
Esietendus: 17.01 Endla teatris Pärnus
Järgmised etendused: 5.05  Vene teatris Tallinnas, 14.05 Ugala teatris Viljandis, 25.05 Endla teatris Pärnus (viimane etendus)

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. April 2014, 15:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing