Töötajaid aitab leida raamidest väljas mõtlemine

25. aprill 2014, 00:00

Oskustööjõu nappuse üle on paljude sektorite esindajad kurtnud juba aastaid. Tänases kaaneloos räägivad sama idufirmade juhid-osanikud. Üheks lahenduseks peetakse välismaalt inimeste Eestisse meelitamist.

Tegelikult pakub raamidest väljas mõtlemine tööjõuprobleemile leevendust ka ilma mujalt rahvast siia toomata. Näiteks võib uusi kolleege palgates hea efekti anda tavalisest erineva sihtgrupi valik, kelle seast töötajaid leida.

Kui mingi töö või tegevus on liiga keeruline, võrreldakse seda aeg-ajalt raketiteadusega. Programmeerimine ei tundu omakorda viimasest just kaugel asuvat. Ometi võib ette­võte edukalt omale ise programmeerijaid leida, kui suudab raamidest väljas mõelda ning uusi töötajaid näiteks tänavalt otsida.

Eilses Äripäevas kirjeldas idufirmana alustanud tarkvaraettevõte Codeborne, kuidas nad värbasid uusi programmeerijad inimeste seast, kes polnud varem selle tööga kokku puutunudki. Nad lihtsalt koolitati paari kuuga välja, piisas IT-huvist ja inseneritaibust. Kuigi idee saadi Ühendriikidest, toimis see Eestiski.

Koolita ise aktiivselt. Kui juba programmeerijaid saab värvata eelneva töökogemuseta inimeste seast, võib samasugust lähenemist kasutada küllap paljudes ärivaldkondades, kus erialale vastav kõrgharidus pole ameti­koha vältimatu eeldus.

Peab lihtsalt avaramalt mõtlema, et äkki suudame ise vajaliku kaadri välja õpetada, ja mida meil selleks teha tuleb. Sellist väljaõpet ette valmistades käiakse ilmselt ka ettevõtte tööprotsess läbi ning sel viisil võib leida mõtlematut ressursikasutust ja muid muutmist vajavaid tegevusi. Kasud juba sees!

Üks lahendus ongi olla töötajate koolitamisel ise aktiivne. Uurida teiste ettevõtjate paremaid praktikaid, kuulata konkurente-­kolleege nii Eestis kui ka mujal, rääkida äripartneritega, viies niimoodi kogunenud ideid oma ettevõttes ellu.

Uusi lahendusi sajab rohkesti just idufirmadest. Valimit kitsamaks ajades on just idufirmad tihtipeale need kohad, kus asju lahendatakse teistmoodi. Iduettevõtlus on oma olemuselt katsetamiste äri, kus idee või selle teostus võib töö käigus kümme korda muutuda. Samamoodi proovitakse, milline turundus ja müük kõige efektiivsemalt töötab. Nagu näha, võib siia ritta asetada ka uute töötajate värbamise.

Selge tegevusmudeli ja rahavooga ettevõtegi võib mõnda uut projekti või ärisuunda alustades läheneda sellele kui idufirmale, ühendades toimiva ettevõtte iduäridele omase kultuuriga. Lisaks annab see iduprojekti kaasatud töötajaile suurema vabaduse ja vastutuse ning kasvatab neis ettevõtlikkust.

On veel üks tihtipeale kasutamata võimalus uute töötajate leidmiseks. Põltsamaa ameti­kooli direktor Andrus Kompus kirjutas sel kolmapäeval Äripäevas, et ettevõtjad võiksid ise märksa rohkem osaleda ametikoolide õppeprotsessis ja panustada noorte töötajate väljaõppesse.

Siin ei saa tulemust küll täna ja kohe või ka kolme kuu perspektiivis, aga vähegi pikemalt ettevõtte arengu peale ette mõeldes tasub sedagi võimalust uute inimeste leidmiseks kaaluda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. April 2014, 20:16
Otsi:

Ava täpsem otsing