Vene mõju pole veel Eestis

Romet Kreek 25. aprill 2014, 10:09

„Kuigi märtsist alates on klientide aktiivsus kasvanud, ei ole nähtavasti Eesti majandusse veel jõudnud Venemaa majanduse jahtumise ei otsesed ega kaudsed mõjud,“ kommenteeris pressiteates SEB Eesti I kvartali tulemusi SEB panga juhatuse esimees Riho Unt.

Ettevõtete finantsseis on tugev, SEB värske uuringu kohaselt peab 88% suurettevõtetest oma finantsolukorda hetkel heaks või väga heaks. Seega on ettevõtted võimalikuks majanduse kohandumiseks hästi valmistunud.

„Alanud aasta võib tähendada kohandumise aastat, kus sektoriti on arengud üsna erinevad. Jätkuvalt surve all on veondus- ja laondussektor, ehitus ning põllumajandus. Majanduse peamine vedav sektor  – jaekaubandus – jätkab tõenäoliselt kasvu, kuid ka selle väljavaated on nõrgenenud.“

Vene turust otseselt sõltuvad ettevõtted on astunud juba samme, et leida oma kaupadele alternatiivseid turge või tarnijaid. Rõõmustav ongi näha, et lai ring ettevõtjaid on hakanud aktiivselt tegelema konkurentsivõime parandamisega. Seega on tänavu oodata selge sihiga investeeringuid ning uuenduste aktiivsemat rakendamist kõikjal majanduses. Laenuraha kättesaadavus ei ole hetkel probleemiks: seda kinnitas ka Eesti finantsjuhtide seas läbiviidud värske uuring, mille kohaselt leidis 71% Eesti ettevõtete esindajatest, et pankade suhtumine ettevõtetele laenu anda on olnud kas positiivne või väga positiivne.

Eelmise aasta palgakasvu tulemusena on hakanud eraisikud enam tarbima ja see ei avaldu mitte ainult jaekaubanduse, vaid ka kinnisvaraturu näitajates. Kinnisvarahindade kiire tõus võib SEB hinnangul pidurduda, kuna majanduse kohandumisperioodil võib oodata töötuse mõningast kasvamist ja kindlustunde vähenemist. Eraisikud ei ole majanduse võimalikuks kohandumiseks nii hästi valmis kui ettevõtted, mistõttu on oluline finantsdistsipliini hoidmine.

SEB Eesti esimese kvartali majandustulemused olid väga head. Võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga kasvasid tulud kahe miljoni võrra ja kulud vähenesid ühe miljoni võrra, samuti võimaldas laenuportfelli jätkuv paranemine vähendada provisjone.

SEB Eesti üksused lõpetasid 2014. aasta esimese kvartali 21 miljoni euro suuruse kasumiga. 2013. aasta esimese kvartali lõpetas SEB 20 miljoni euro suuruse kasumiga. SEB tegevustulud ulatusid esimeses kvartalis 33,8 miljoni euroni (31,9 mln 2013. aasta esimeses kvartalis) ning tegevuskulud 14,4 miljoni euroni (15,2 mln 2013. aasta esimeses kvartalis). Laenukahjumite eraldisi vähendas pank 2014. aasta esimeses kvartalis 1,6 miljoni euro ulatuses (2013. aasta samal perioodil vähendas pank 3,3 mln euro ulatuses eraldisi).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. April 2014, 16:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing