Euroopa parim tööandja: Euroopas peljatakse Aasia töökultuuri

26. aprill 2014, 14:35

Top Employers Institute´i poolt Euroopa parimaks tööandjaks valitud Samsung Baltics Electronics pakub võimalust õppida ja töötada ka peakontoris Koreas, ent nende kogemus näitab, et Euroopas peljatakse Aasia töökultuuri.

Samsung Baltics Electronics Euroopa peakorteri eesmärk oli, et kõik Samsungi Euroopa esindused saaksid sertifikaadi, ütleb ettevõtte personalijuht Liene Stokenberg intervjuus, mis ilmub 28. aprillil kuukirjas Juhtimine.

Samsung Baltics Electronics sai parima tööandja tiitli kõige esimese ettevõttena Baltikumis. Lääne-Euroopas on kõnealune tiitel juba levinud, nii et Lääne-Euroopa jaoks selles midagi uut pole, küll aga Balti riikide jaoks.

“Parima tööandja tiitel tähendab, et me vastame teatud kriteeriumitele,” kirjeldab personalijuht.”See hõlmab töötaja esmaseid ja teiseseid boonuseid, koolitusi, karjääri arengut ning firmakultuuri,” segitab ta.

Esmased boonused hõlmavad personalijuhi sõnul rahalisi preemiaid ning liikuvat tööaega hommiku- ja õhtupoole, mida on võimalik kahe ja poole tunni võrra nihutada. See tähendab, et keset päeva on viis ja pool tundi fikseeritud tööaeg, mil kõik peavad kohal olema, kaks ja pool tundi aga vabalt valitav. Viimast võimalust hindavad töötajad eriti, kiitis Stokenberg. Lisaks pakub firma täiendavalt tervisekindlustust ja ka terviseklubide külastamise võimalust.

Köitev töökultuur. Töötajad hindavad ettevõtte personalijuhi sõnul just huvitavat töökultuuri. “Kuna meie peakorter asub Koreas, on võimalik osa saada nii Aasia kui ka Euroopa töökultuurist. Üks boonus on seetõttu ka võimalus külastada Korea tehaseid ning töötada Samsung Electronicsi peakontoris kuu või rohkemgi.” Maksimaalne aeg selleks on kolm aastat. Viimasel juhul sõidetakse Koreasse koos perekonnaga ning Samsung garanteerib elukoha ja tasub ka töötaja elamiskulud.

Stokenberg tõi näiteks Viktors Ivanovsi, kes kandideeris Samsung Electronicsi pakutavale stipendiumile ning tegi oma ärimagistri Korea Äriülikoolis, kusjuures firma maksis nii õppe- kui ka elamiskulud. Seejärel töötas ta aasta Samsungi peakorteris tooteanalüütikuna, saades seejärel pakkumise Läti kontorisse. “On suurepärane võimalus töötada ühes maailma juhtivas multikultuurses ettevõttes,” kirjeldab Viktors Ivanovs, praegune moobiiltelefonide osakonna mänedžer Riia kontoris.

“Maailm on sulle avatud. Mulle meeldib endale seada suuri eesmärke. Samsung soovib, et töötajad firmas areneksid. Mind näiteks on kolme aasta jooksul edutatud kaks korda. Tunnustamine loeb väga palju,” jagab ta omi mõtteid.

Palka korrigeeritakse korra aastas. Palga­skaala on Stokenbergi sõnul Samsungis riigi keskmisest palgatasemest alati  kõrgem, palku korrigeeritakse ning tõstetakse üks kord aastas. Kõigile töötajatele tehakse ka iga-aastane kompetentsuse hindamine.

Kui töötaja vastab tasemele, on võimalik, et teda ka edutatakse, kinnitab Stokenberg. “Näiteks, kui keegi soovib saada müügimeeskonna juhiks, siis see on võimalik. Kõigi töötajate jaoks on olemas individuaalne arenguplaan.”

Kord aastas korraldab Samsung Electronics visioonikonverentsi, kuhu tulevad kokku absoluutselt kõik firma töötajad. “See on firmale väga oluline, et kõik oleksid ettevõtte visiooni, missiooni ja väärtustega kursis ning teaksid kindlalt, mis suunas firma liigub, hoolimata inimese ametikohast. “Samsung sobib neile, kes seavad kõrgeid eesmärke, sest Samsung on firma, mis kunagi ei lõpe arenemast,” kinnitab Ivanovs. Lisaks pakub firma oma töötajaile erinevaid koolitusi, kaks korda aastas toimuvad suuremad töö- ja ärialased konverentsikohtumised ning iga kord erinevas riigis.

Üheksateist müügiesindust Euroopas. Baltimaades asuvad Samsungil peamiselt müügiga tegelevad meeskonnad. Tootmine toimub peamiselt Koreas, aga tehaseid on ka erinevates Euroopa riikides. Müügiesindusi on firmal Euroopas kokku 19.

“Võib öelda, et Baltikumis isegi väheke peljatakse Aasia töökultuuri,” kirjeldab Stokenberg. “Näiteks on Aasia riikides selline reegel, et vanematele töötajatele keegi vastu ei vaidle. Siinpool aga esitatakse iga tööülesande kohta küsimus, et miks me peame seda tegema. Koreas keegi selliseid küsimusi kunagi ei esita.”

Töökeeleks firmas on inglise keel, mis seab inimeste valikul ette omad piirid. Stokenbergi sõnul on Balti riikidele omane, et palju inimesi läheb välismaale elama, sellepärast tuleb ka Samsungil tööjõuturul väga aktiivne olla, kui soovitakse jätkuvalt oma meeskonda häid inimesi leida.

Ettevõttesse võetakse inimesi tööle personalifirma abiga, nii et personalijuht kohtub ainult kolme kuni viie lõpus sõelale jäänud kandidaadiga. Personaliagentuur võib sageli aga kohtuda 90–100 tööle soovijaga.

“Varem inimesed üldse ei tahtnudki Samsungi tööle tulla,” kirjeldab Stokenberg. “Majanduskriisi ajal aga suhtumine muidugi muutus ja töötajaid oli lihtne leida,” lisab ta.

“Praegu pole taas uute inimeste leidmine nii lihtne, töötame kokku kolme töölevõtu­agentuuriga, sest tööjõuturul on töökohtade pakkujaid palju. Töölevõtuprotsess ise on päris ajamahukas, kestes ajaliselt kokku neli kuni kuus kuud. Püüame oma töötajaid väärtustada ja hoida.”

MIS ON MIS

Ettevõtte hindamisel võetakse arvesse viite kategooriat

Samsung Electronics Baltics on esimene ettevõte Baltimaades, mis pälvis Top Employers Institute’i poolt välja antava “Euroopa parim tööandja 2014” tiitli. Ettevõte pälvis väärika tunnustuse kõrgete personali- ja töökeskkonna standardite eest. Lisaks Baltikumi ettevõttele pälvis Samsung samaväärse tiitli ka 12 teises riigis: Belgias, Portugalis, Austrias, Prantsusmaal, Saksamaal, Kreekas, Hispaanias, Itaalias, Rootsis, Poolas, Rumeenias ja Inglismaal.

Kõige kõrgemad standardid.“Meie ulatuslik uuring kinnitab, et Samsung Baltics Electronics hoolitseb oma töötajate eest ning panustab töötingimuste arendamisesse rohkem kui keskmine Euroopa ettevõte ning seetõttu leiame, et selle aasta Euroopa parima tööandja tiitli on pälvinud üks parimaid tehnoloogiaettevõtteid,” ütles Top Employers Institute’i rahvusvaheliste projektide direktor Johann Labuschagne.

Võrreldes teiste Euroopa keskmiste ettevõtetega tagab Samsung Electronics Baltics oma spetsialistidele kõrgema töötasu. Kui Euroopa keskmise ettevõtte aastane preemia moodustas 15–18% palgast, siis Samsungi

Baltikumi ettevõttel ulatus palgalisa kuni 50%ni aastasest töötasust. Lisaks professionaalidele motiveeritakse ka tugitöötajaid ning äsja ettevõttesse tööle asunuid. Nende preemiad ulatuvad kuni 20%ni palgast, võrreldes poole väiksema Euroopa keskmisega, mis on 8–10% aastasest töötasust.

Samuti peeti märkimisväärseks ettevõtte poolt töötajatele pakutavat sotsiaalset garantiid, mis tagatakse kõikidele töötajatele hoolimata sellest, kas inimene on töötanud pool aastat assistendina või kümme aastat spetsialistina. Ettevõte panustab töötaja tervisesse ning töötaja on kindlustatud ka  etteaimamatu õnnetuse korral.

Toetatakse ja spondeeritakse erinevaid projekte kõigis kolmes Balti riigis – Baltikumi SOS Lastekülade toetamine, Hope relay heategevusjooks ning Samsungi digitaalse hariduse programm.

Top Employers Institute on Hollandi ettevõte, mis on tunnustanud maailma parimaid tööandjaid juba 1991. aastast alates. Parima ettevõtte sertifikaat antakse ainult nendele ettevõtetele, kes näitavad kõrgeimaid standardeid töötajate eest hoolitsemisel. Parima tööandja sertifitseerimise protsess võtab aega umbes aasta. Ettevõtte juures hinnatakse viite erinevat kategooriat: palgasüsteemi, lisahüvesid ja töökorda, koolitusi ja karjääri kujunemist, karjäärivõimalusi ja ärikultuuri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. April 2014, 14:36
Otsi:

Ava täpsem otsing