Pööningule ehitatud kodutunne

26. aprill 2014, 16:14

Romantiline ja hubane kodu ootab rõõmuga külalisi ja paitab ühteaegu tänapäevamugavuste ning minevikunostalgiaga oma elanikke.

Tallinnast umbes 20minutilise autosõidu kaugusel Murastes asub Piret Pütsepa kodu, kirjutab ajakiri Sisutaja. Sinna jõudmiseks tuleb välja sõita linnasaginast, pöörata õiges teeotsas küla vahele, tüürida sõiduk künkale, kust paistabki vana kiviaia tagant muinasjutuline tumepunane ja valgete aknaraamidega talumaja. Maja veranda on ümara kujuga, mistõttu meenutab see natuke Muumimaja, ehkki on valet värvi, sinise asemel punane.

Talumaja ehitas umbes 65 aastat tagasi Pireti vanaisa. Maja esimene korrus on vanemate päralt, Piret ise võttis koos elukaaslasega neli aastat tagasi kätte ja tegi korda maja pööningu, kuhu rajatigi kodu oma perele. Vana maja pööningul pole ruumi ülearu, ent samas majas veedetud lapsepõlvesuved ning tõeline maaelu idüll kaaluvad selle neljaliikmelise pere jaoks üles.

Vanalinn maaelu idüllis

Tuppa astudes võtab külalised vastu magus koogilõhn, Piret serveerib värsket rabarberikooki ja lõhnavat kohvi. Kevadine lõunapäike soojendab hubast söögituba ning kodu sõbralik atmosfäär tõmbab endasse.

"Kui renoveerimist alustasime, oli maja juba väga viletsas seisus," jutustab Piret. "Ehitasime välja teise korruse täiesti nullist, kuna katus ja sarikadki olid väga vanad. Seega saime ise planeerida, kuhu mis ruum tuleb. Mäletan, et istusin pööningul keset tühja ja tolmust platsi, paber ja pliiats käes ning panin paika, kuhu seinad tulevad."

Remondi tegid Piret ja Toomas kahepeale. Piret mõtles välja ja Toomas tegi teoks. "Kõik sisetööd ja kogu siseviimistlus on mu elukaaslase tehtud, kusjuures ta ei ole ehitaja, ega kunagi ühtegi maja ka ehitanud. Küll aga on ta teinud varajasest noorusest peale puutööd hobina ja nüüd ka töötab sellel alal," tunnustab Piret. "Näiteks aknalauad, pildiraamid, söögitoa raamaturiiul, vannitoa valamukapp ja köögimööbel on tema kätetöö."

Sisekujundaja abi selles elamises kasutatud ei ole. Piret on inspiratsiooni ammutanud vanadest mõisatest ja vanalinnamajadest, mille stiili ta väga naudib. "Ütlesin Toomasele, et palun tee mulle siia natuke vanalinna," muigab Piret selgitades, kuidas jõudsid söögitoa ja vannitoa lakke vanad talad. Selgub, et need on pärit umbes 200 kilomeetri kauguselt Tihemetsast, Toomase vanaema suurtalust, kus need jäid üle vaheseinte lammutamise käigus.

"Kuna laed on suhteliselt madalad, siis niimoodi saime söögitoa lage ka talade vahelt pisut tõsta." Pireti sõnul on see ka hea võimalus tuua koju ajalooga esemeid. Ehedust hindab ta väga. Kogu elamine on ehitatud lihtsate vahenditega, kuid kasutatud on kvaliteetseid materjale, nagu täispuitu ja looduskivi.

Valgus aknast ja südamest

Mõtted, mida ja kuhu teha, on aja jooksul ka muutunud. "Ise tegemise juures on see hea asi, et asjad ei liigu väga kiiresti ja saab ka ümber mõelda," muigab Piret ja seletab naerdes, et ehitaja jaoks see ümbermõtlemine muidugi meeldiv uudis ei ole. "Algselt oli mõte, et teeme söögitoa praeguse magamistoa kohale, aga siis hakkas mind häirima mõte, et inimesed käivad läbi minu magamistoa rõdule."

Nüüdseks on selge, et praegune korraldus, kus magamistuba asub ümarate seintega verandaosas ning söögituba rõdu ees, on parim võimalik. Piret sirutab käed välja ja näitab, kuidas toa keskel seistes on võimalik näha läbi maja. See annab juurde nii valgust kui ka avarust. 

"Tahtsin hubast kodu veidi piduliku atmosfääriga, mis oleks mõnus nii mulle ja minu perele kui ka inimestele, kes külla tulevad. Tihtipeale tahetaksegi pigem meie juures istuda, kui on valik, kus olemine korraldada," räägib Piret, ja lisab kelmikalt muiates: "Võib-olla ei viitsi teised enda juures lihtsalt koristada!"

Varem elas Piret perega tumedates toonides kujundatud korteris ning juba enne kui praeguses majas remondiga alustati, teadis ta, et tahab uut kodu ilma tapeetideta ning heledate seintega. Nii on võimalus mängida detailidega ja loobuda lihtsamalt esemetest, mis enam ei meeldi. Eriliselt naudib Piret valget ja valgusrikast ümara aknaseinaga magamistuba. "Vahel võtan ajakirja ja viskan voodi peale ja olen rahulikult. See tuba on valge, klaar, tekitab head emotsiooni, nagu maakodu võikski olla - romantiline ja hubane."

Uka-uka, mina prii

Vanas maamajas on palju tööd nii majas sees kui ka maja ümber. Piret ütleb aga väikese naerusädemega silmanurgas, et tunneb vahel isegi pisut kurvastust, et kodu nüüd valmis on. Õnneks jätkub tegemisi ka maja ümber, korrastamist vajab maja ümbritsev kiviaed ja suur aed, kus suviti kasvab palju lilli. Tegemisel on ka veel saunamaja, millesse ta nüüd oma sisustamishuvi saab suunata.

Piret on huviga jälginud, kuidas küla ümberkaudsetesse majadesse on elama jäänud või tagasi kolinud need noored, kellega koos lapsepõlves õhtuti heinamaadel palli ja uka-ukat mängitud sai. "Nüüd mängivad meie lapsed siin koos. Ja meie vanemad mängisid juba siinsamas koos!" naerab ta. Pireti lapsed on nimelt viies põlvkond selles majas ja loodetavasti see traditsioon jätkub.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. April 2014, 16:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing