Loo ise oma vintage

27. aprill 2014, 11:34

Tavaliselt üritatakse juhtmeid peita, kuid tekstiilkaabliga on vastupidi - selle üle võib uhke olla.

Kangaga kaetud kaabel oli veel mõni aeg tagasi täiesti tavapärane, kirjutab ajakiri Sisustaja. Nüüd on taas populaarsust kogumas kangasjuhtmed. Regina Kuningas ja Laszlo Zagyva avastasid mõned aastad tagasi Ungarist Tilka tekstiilkaablid, mida otsustasid hakata ka Eestisse tooma.

Tekstiilkaabel on efektne, meeleolukas, valikus on palju värvitoone ja mustreid. Samuti on võimalik valida naturaalse linase kiuga kaetud kaableid. Linakaabel on rustilise tekstuuriga tekstiilikaabel, mis sobib naturaalset elu- ja töökeskkonda hindavale inimesele. Näiteks sobib see eriti hästi suvekodudesse palkseinale või -laele.

Kangasjuhtmeid võib kasutada nii olemasoleval valgustil juhtmevahetuseks, mille tulemusena saab ka vana kulunud juhtmega lamp uue nägusa välimuse. Kuid kangasjuhtmega on võimalik ka ise valgusti valmis teha ja siinkohal seab piirid vaid fantaasia. Juhtmeid saab valida paljusid värve, juhtmepikkust võib varieerida mõnekümnest sentimeetrist meetriteni. Võimalik on vägevama efekti jaoks puntrasse koondada mitu juhet või vastupidi, paigutada need juhtmed korralikult üksteise kõrvale, moodustades seinale või lakke omapäraseid trammi- või metrooliine meenutavaid mustreid.

Kangasjuhtme veebilehelt on võimalik osta ka suuri ja erikujulisi lambipirne, mis suurendavad põnevust veelgi. "Lisakinnituste abil saab teha ka juhtmeketi," ütleb Regina ja kirjeldab veidi jõulutulesid meenutavat valgustit, selle vahega, et kirjeldatav sobib kasutada igal aastaajal.

Kuidas endale kangasjuhtmega valgusti teha?

Selgub, et selles ei ole midagi keerulist. Regina, kes meile näidiseks ühe valmis teeb, sõnab aga, et algteadmised elektrist ei tee paha ning kui endas päris kindel ei ole, tasub siiski elektrikuga konsulteerida.

Vaja läheb: juhtmekoorijat või nuga, kääre, kuumapuhurit või teipi ning valgustiosadest kangasjuhet, pistikut, soklit, laerosetti, juhtmesuunajat või konksu ja pirni.

Esiteks tuleb lõigata kaabel õigesse pikkusesse ning viimistleda kaabli ots. Selleks tuleb koorija või noaga lõigata piisavas pikkuses kaabli ümbris tagasi ja fikseerida tekstiil kas kuumapuhuri abil sulatades või kasutades teipi. Seda tuleb teha selleks, et tekstiil ei hakkaks kaablil üles liikuma ja volti või kortsu kiskuma. Samuti tuleb tähele panna, et kaablit tuleb osta varuga, kuna otsad tuleb lõigata sobivaks.

Seejärel tuleb puhastada sooneotsad, et neid oleks võimalik ühendada soklis klemmiga. Jälgi täpselt, kuhu sooneotsad paigaldada. Samuti tuleb juba enne ostu kindlaks teha, kas vajad kahe- või kolmesoonelisi kaableid.

Sama tegevus tuleb läbi teha kaabli teise otsaga. Enne pistiku ühendamist või lakke kinnitamist pea aga meeles, kas on valgustile vaja lisada ka laerosett või mõni muu komponent. Sellega on lihtsaim valgusti valmis. Keerukamate valgustite jaoks on lihtsalt vaja varuda enam aega nii planeerimiseks kui ka lõikamiseks-kinnitamiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    27. April 2014, 11:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing