Kuhu paigutaksid eksperdid 1000 eurot?

30. aprill 2014, 00:00

Oled suutnud säästa 1000 eurot ning nüüd otsid sellele tootlust. Finantsmaailm on suur ja lai ning seal on lisaks teenimise võimalustele ka palju riske. Kuidas leida väiksele summale tootlust nii, et see oleks võimalikult ohutu?

Äripäev küsis Eesti investeerimisekspertidelt, kuhu ja kuidas paigutaksid nemad 1000 ­eurot nii, et see ka kasvama hakkaks. Kuigi 1000 ­eurot pole eriti suur summa, saab sellega investeerimist alustada.

 

 

Pane tähele

Mida soovitavad kogenud investeerijad?

Raivo Hein, erainvestor
1000 euro investeerimisel peaks inimesel olema silme ees pikem ajahorisont, selles mõttes, et see oleks kui esimene seeme ja hiljem jätkuvad samasugused rahasüstid. Alla 10 aasta ei räägikski sellisel juhul. Minu soovitus on oma portfell kaheks teha: konservatiivne aktsiaportfell, kus oleks siis pigem fondid või indeksiaktsiad, ja teine osa laenudesse paigutada ühisrahastuse kaudu.
Kolmas variant oleks osa paigutamine dividendiaktsiatesse, mis maksavad pidevalt ja pikaaegselt dividende, mida siis edasi investeerida või võtta kulutamisse, kui on vajadus.

Tarmo Tanilas, Swedbanki investeeringute juht, Äripäeva arvamuskonkursi “Edukas Eesti” võitja
1000 eurot on summa, millega saab investeerimist alustada, kuid sobivate instrumentide valik ei ole kahjuks kaasnevate kulude tõttu väga lai. 1000 euroga üksikaktsiate ostmine ei ole majanduslikult väga mõistlik, sest tehingutasud ning väärtpaberikonto hooldustasud kipuvad tootlust hävitama. Üksikaktsia ostul oleks soovitatav minimaalne summa Eesti turul vähemalt 3000 eurot ning välisturgudel vähemalt 5000 eurot. Ka ei saa sellise summaga koostada mõistlikult hajutatud portfelli. Seetõttu oleks mõistlikum valida alustuseks mõni ETF (börsil kaubeldav fond – toim) või fond vastavalt investori isiklikule eelis­tusele ning finantsalastele teadmistele. Kulude kokkuhoiu mõttes sobikski ETF kõige paremini. Fondide tasud on suuremad, kuid samas suudavad ka head fondijuhid erinevalt ­ETFist turu võrdlusindeksist enam teenida. Algajal investoril on soovitatav alustuseks koguda vähemalt paar tuhat eurot ja hakata siis neid summasid erinevatesse fondidesse ning ETFidesse suunama.

Ülle Mathiesen, SEB investeerimise suuna arendusjuht
1000 eurot on liiga vähe, et sellega saaks ning tasuks midagi suurt investeerimismaailmas ette võtta, eriti veel, kui tegemist on üldse esimese ja ainukese kõrvale pandud summaga. Sellisel juhul tasuks alustada investeerimisfondidest ning valida üks või kaks toodet, mis investeerivad ülemaailmselt ning mitmesse varaklassi, et riske võimalikult palju hajutada. Fondid peaksid olema kindlasti igapäevaselt ostu/müüki võimaldavad. Fondi valiku puhul peaks võrdlema ka tehingutasusid, võimalikke kaasnevaid sisenemis- ja väljumistasusid ning hoidmiskulusid.

Ege Metsandi, Nordea Baltikumi säästmis- ja investeerimistoodete üksuse juht
Kuna investeerimine on alati pikema horisondiga, peab inimene olema kindel, et tema lühiajalised eesmärgid ja nõuded on kaetud. Investoril, kelle investeeritav summa jääb alla 3000 euro, on kõige parem valik fondifond, mis investeerib erinevatesse fondidesse ning tagab portfelli hajutatuse ja mõistliku riskitaseme. Aktiivne investor, kes tahab investeerimisprotsessis rohkem osaleda, võib jätta kuni 10% oma portfellist riskantsemate investeeringute jaoks, mida saab kasutada näiteks üksikaktsiatesse investeerimiseks. Ei ole mõtet investeerimisega alustamiseks oodata nii kaua, kui suurema summa kokku saab. Kõige mõistlikum on regulaarselt kas või väike summa paigutada investeerimisportfelli.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. April 2014, 15:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing