Espak kutsus Johannese kohtupinki

02. mai 2014, 00:00

Ehitusmaterjalidega kaupleja Espak tahab 2006. aastal surnud osanikule Hans-Peet ­Johannesele esitatud võlanõude kätte saada tema pärijalt Maris Johanneselt. Espak tegi koostööd Hans-Peet Johannese firmaga Eesti Taara. Saadud teenuste eest esitas Eesti Taara arved ning nende eest maksis Espak Johannesele sularahas. Sularaha aga ­Eesti Taara kassasse või pangakontole ei jõudnud.

Esimene õigus jäi Johannesele. Eelmisel aastal päädis Eesti Taara juhtum riigikohtus ­Maris Johannesele soosiva lahendiga. Tänavu jaanuaris alustas Espak taas oma aktsionäri vastu kohtuteed, sooviga saada Hans-Peet Johannese võlanõue kätte tema tütrelt ­Maris Johanneselt.

Johannes nentis kolmapäevase kohtuistungi järel, et kuna vaidlus on pooleli, pole võimalik kommentaare anda.

Espaki esindava Cavere õigusbüroo vandeadvokaat Kerli Kase ütles, et riigikohtu lahend, kus hagejaks oli Eesti Taara pankrotihaldur Ene Ahas, puudutas kümneaastast aegumise täht­aega, aga kui ettevõte hageb oma juhatuse liiget, kohalduvad teised aegumistähtajad. Ta lisas, et riigikohtu lahend kinnitas, et nõue on aegunud, ent pärijat on võimalik hageda, kui pärandaja on toime pannud raske vea.

Nüüd on võlausaldaja ­Espak esitanud nõude otse Maris ­Johannese vastu.

Hageja esindaja sõnul on küsimus selles, mis ajast algab nõude aegumise tähtaeg – kas sellest ajast, kui valmis erikontrolli ­audit, mis tuvastas, et Hans-Peet Johannes on omastanud sula­raha, või ajast, mil Espakile selgus, et tal ei ole võimalik oma võlga kätte saada.

Hageja seisukoht. Hageja on avamusel, et aeg hakkab jooksma ajast, mil Espakile oli selge, et võlanõuet Eesti Taara pankrotimenetlusest kätte ei saa – alates 2013. aasta riigikohtu lahendist, kus selgus, et Eesti Taara pankrotihalduri hagi Johannese vastu jääb rahuldamata.

 

Pane tähele

 • Espaki ja Eesti Taara juhtum

Aastail 1996–2006 tekitas Eesti Taara juhatusse kuulunud Hans-Peet Johannes ettevõttele 148 092 euro suuruse kahju, hindas ettevõtte pankroti­haldur Ene Ahas.
Kahju hüvitamist nõudis pankrotihaldur Hans-Peet Johannese tütrelt Mariselt, kuna Hans-Peet Johannes suri.
Pärija polnud hüvitamisega nõus. Kohtuvaidlus lõppes maikuus riigikohtus Johannesele soodsalt.

Nõue Maris Johannese ­vastu on nüüd kahes osas:
68 030,53 € – Eesti Taara pankrotimenetluses saamata jäänud summa; 148 092,11 € – omastas Hans-Peet Johannes sularahas ja jättis Eesti Taara kontole panemata.

 

Kes on kes

 • Maris Johannes

Töötab ajakirjanikuna, varem Vikerraadios, praegu Tallinna TVs.
Päris isa käest osalused mitmes ettevõttes.
Osanik ettevõtteis Spectra Kinnisvara (25%), Espak (23), Valmeco (11%), Espak Pärnu (16%), Espak Viljandi (17%)
2013. aasta Äripäeva Rikaste TOPis 283. kohal ja Eesti rikaste naiste TOPis 13. kohal.
Äripäev hindas tema vara väärtuseks 9,3 mln eurot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  01. May 2014, 15:21
  Otsi:

  Ava täpsem otsing