Puhkepäev. Nils Landgren luigehäälsel tromboonil

02. mai 2014, 00:00

Jazzkaarel esinenud tromboonivirtuoos Nils Land­gren võlus oma malbuse ja sooja naeratusega. Vaheldumisi  värskete kompositsioonide ning tuttavate Mr. Mister ja Stingi meloodiatega kõlasid tema ja JazzBaltica Ensemble’i esituses ka muusikalised reveransid džässiklassikutele.

JazzBaltica Ensemble’isse kuuluvad muusikud Läänemere maade riikidest – toimunud kontserdil sai Eesti tippsaksofonist Raivo Tafenau selle värskeimaks liikmeks.

Kontserdi avas aga Taani löökpillimängija, trummar ja helilooja Lisbeth Diers oma Aafrikast inspireeritud looga “Calimba”, mis viis mõtted punaste muldade kohale lendama.

Meistrite kollektiiv. Verneri Pohjola, noor Soome trompetist, kelle krutskitega soolod kogu kava vürtsitasid, hoidis lisaks ka mikrofoni, lauldes Burt Bacharachi “Me Japanese Boy I Love You”. Imeliselt sentimentaalsevõitu, pehme ja aeglane lugu, mida ta esitas Bacharachi loomingule iseloomulikult justkui “mööda”. Loo jaapanipärasus väljendus pitoreskses intonatsioonis ning korra kõlanud sõnas “kimono”.

Raivo Tafenau, teada-tuntud oma headuses, oli Nilsi poolt kindel valik: saksofonitäht sulandus kollektiivi ja lisas omalt poolt head energiat.

Hästi hoidis värsket bändi koos veel Eva Kruse kontrabassimäng. Andeka, Sisters in Jazz ja Louis Armstrongi auhindu võitnud kitarristi Sandra Hempeli mängu oleks tahtnud kuulda aga veel ja veel.

Suitsune tämber. Landgren ise armastab küll kitarrimängijate helistikke ja minoore, kuid nostalgiat kunagi depressiivsuse vastu ei vaheta. Landgreni muusika sobib kuulamiseks hästi neile, kes armastavad oma džässimenüüs väikse funky-vürtsiga pehmemaid kõlasid.

Tema suitsune ja meelalt mahe tämber ning luigehäälne tromboon läksid hinge – oli siis tegu 80ndate hittide arranžeeringute või R&B džässiga. Leon Russelli lugu “This Masquerade” avas ehk Rootsi muusiku olemust kõige paremini. Raske on sõnadesse panna, midagi, mis on elustiil ja eneseväljendus, nagu Landgren ise ütles: “Ma teen oma muusikat, see on minu and, ma armastan seda.”

 

Hinnang

 • Nils Landgreni ja JazzBaltica Ensemble

Hinnang: 8

24. aprillil Merepaviljonis
Järgmised esinemised: 6. mail Stockholmis, 15. mail Kielis, 17. mail Zürichis
www.nilslandgren.com

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  01. May 2014, 14:52
  Otsi:

  Ava täpsem otsing