Vaata, mis tooted võistlevad Ideelabori finaalis

Mari Mets 01. mai 2014, 17:43

Kolmapäeval toimuvas Ideekohvikus valib žürii kümne Tartu ülikooli tudengite projekti seast võitja, millest võib saada tulevikus järgmine Eesti esiidufirma või näiteks lihtsalt meie igapäevaelus asendamatuks muutuv abivahend.

Tartu ülikooli tudengite tiimid on arendanud sarnaselt idufirmade kiirenditele Ideelaboris viimase semestri jooksul 11 nädalat lennukaid projekte, eesmärgiga jõuda lõpuks toimiva prototüübini ja päris oma tooteni, millega turule tulla.

Hooaja alguses välja käidud 26 ideest on jõudnud esitlemiskõlbuliku tulemuseni 10. Leiutajahinge ja ettevõtliku vaimuga tudengite meeskonnad pitchivad kolmapäeval Tartu ülikooli kohvikus toimuvas Ideelabori finaalis ettevõtjatest koosnevale žüriile. Võitjad pälvivad  muu seas 500eurose stipendiumi oma toote arendamiseks.

Eelmisel hooajal valiti võitjaks toode nimega Power Algae, mis on Eesti Maaülikooli, Tartu ülikooli ja TTÜ tudengite ühine projekt. Power Algae tegeleb vetikate kasvatamiseks vajaliku bioreaktori arendamisega ning mõõteriista leiutamisega, mis oleks abiks vetikate kasvu mõõtmisel – selle abil saab veenduda, kas vetikad on juba piisavalt küpsed, et neist õli välja pressida.

Varem on pälvinud peapreemia praeguseks kaheks firmaks lahknenud mudellennumasinate projekt. Skysight pakub mudelhelikopterite teenuseid ning Rohelohe tegeleb mudellennukitega.

Ideelabori juhi Kalev Kaarna sõnul on mitmed hooaja algul välja käidud tudengite ideed muutunud 11 nädala jooksul hoopis uuteks tootealgeteks, millel pole esialgse ideega pea üldse seost.

 „Me hindame seda, kui vahvaks on ideed 11 nädalaga arendatud ning mida tiimid nendega edasi teha plaanivad. Ideelabori ideed on alguses nagu käntsakas toorest fileeliha. Selleks, et need süüa kõlbaks, tuleb neid hoolega maitsestada ja küpsetada, siis saab neis steigi või muud põnevat. Me mõõdame, kui palju on ühe semestri jooksul ideid toodeteni küpsetatud,“ sõnas Kaarna.

7. mail esitlevad tudengid ettevõtjatele järgmisi tulevikutooteideid:

  • Slidewiper – seadeldis ekraanil slaidide vahetamiseks lihtsa käeviipega, ilma igasuguste lisapultide ning -nuppudeta.
  • Elektrit tootev T-särk – kasulik pimedas liikujatele ja sportijatele ning reklaamitööstusele. Särgi küljes oleva vastu keha pandud klemmi ning välistemperatuuril oleva klemmi temperatuuride vahe abil toodetakse elektrit, mis paneb helendama särgil oleva LED-niidiga tehtud logo. Pimedas liikujad on nähtavad ilma helkurvestita.
  • CropHealer – nutitelefoni- ja veebirakendus, mis aitab põllupidajatel idenfititseerida taimekahjureid ja –haigusi ning pidada nende kohta logi. See annab võimaluse arendada välja teavitussüsteem, et farmerid saaksid teha sobivaimate vahenditega ennetavaid tõrjeid, kui kahjurid või haigused lähikonnas levima hakkavad.
  • Laborihiirte identifitseerimise silmaskänner – vahend laborihiirte eristamiseks, asendamaks praeguseid valulikke meetode nagu hiirtel varvaste maha lõikamine, kõrvadesse sälkude tegemine, ebapraktiline siltide külge kleepimine või kulukas kiibistamine. Inimeste silmi tuvastatakse iiriste järgi, kuid hiirtel need puuduvad, seega tuleb leiutada uus tehnoloogia looma silma tuvastamiseks.
  • Promise.me – mobiiliäpp, mis on sotsiaalvõrgustiku ja rahalise karistuse põhine motivatsioonisüsteem oma eesmärkide täitmiseks. Sotsiaalvõrgustikus valitud sõber on kohtunik, kes jälgib, et endale antud lubadused saaksid täidetud. Kui enda ja sõbra poolt kinnitatud eesmärki ei suudeta täita, läheb kontolt maha väike rahasumma.
  • Molekulaargastronoomia – projekt, mis kasutab keemialabori seadmeid toidu valmistamiseks. Tiimi eesmärgiks on jõuda molekulaargastronomia abil tehtud toitude levitamiseni restoranides, nt arbuusist tehtud sushi, mis on kalamaitsega. Seni on tiim loonud kuus kokteiliretsepti kokteilide jaoks, mis vahetavad joomise ajal värvi, mida serveeritakse näiteks jõhvikasorbetist tehtud söödava muna sees.
  • Kittify – kodus kokku pandav moodullahendusega kasside eritasandiline jooksurada ja sisekujunduselement mida saab ühendada mugavalt näiteks raamaturiiuli külge. Mõeldud tõelistele kassiarmastajatele, põhinedes teadmisele, kui väga vajavad kassid täisväärtuslikuks eluks jooksmiseks erinevadi tasapindu. Hea lähtekoht samal põhimõttel koju ehitatavate laste mänguradade loomiseks.
  • Terviseäpp – inimesi motiveeriv lahendus tervise hoidmiseks, mis kombineerib kõik erinevad treeningud ühte andmebaasi ning võrdleb kasutaja tulemusi teiste kasutajatega, et inimene oskaks oma tervislikku vormi positsioneerida. Lisaks annab soovitusi, kuidas oleks kõige targem ennast säästvalt ja arendavalt treenida.
  • Linnastumise alternatiivide arendamine – küsitluste põhjal koostatud tegevuskava, mis aitab muuta valdadel maaelu atraktiivsemaks ning inimesi linnadest maale elama meelitada.
  • Eesti ettevõtete ärimudeli muutmine – kontseptsioon brändikellast, mis aitab ettevõtjal tajuda, kuidas tema ja tema sihtgrupp tunnetavad tema brändi, kui palju need arusaamised erinevad ning millseid assotsiatsioone see tekitab, milliseid abivahendeid saaks kasutada soovitud assotsiatsioonide tekitamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. May 2014, 13:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing