Investor Toomas. ABB ja Vopak tegid halva üllatuse

05. mai 2014, 00:00

Aprillis kosus Äripäeva loodud investor Toomase portfell kuu ajaga 1,1%, 204 890 eurole. Heas hoos olid Toomase portfellis Apple’i, Leroy Seafoodsi ja Burberry aktsiad, mis tõusid vähemalt 5%. Meelehärmi aga valmistas ABB, mille aktsia hind kehvade kvartalitulemuste avaldamise mõjul kukkus. ABB aktsia osakaalu oli Toomas juba varem oma portfellis vähendanud, kuid pärast kvartalitulemuste avaldamist kaalub Toomas tõsiselt sellest ettevõttest väljumist.

Teine paharet Toomase portfellis oli Royal ­Vopaki aktsia, millest Toomas otsustas loobuda. Ka Royal Vopak avaldas nõrgad tulemused ning tagantjärele tarkusena võib öelda, et Toomas oleks võinud selle ettevõtte aktsiad müüki panna juba siis, kui firma avaldas uudise, et vaatab üle oma tegevuse Eestis.

Siis ei pidanud Toomas seda uudist oluliseks ega uskunud, et sellel võib olla nii suur mõju kogu grupi kvartalitulemustele. Tegelikult oli see aga üks peapõhjusi, miks grupil esimeses kvartalis kehvasti läks ning mistõttu ka aktsia hind pärast tulemuste avaldamist kukkus.

Vaatamata hinnalangusele otsustas Toomas ka Royal Vopaki aktsiad maha müüa, sest kütuste ja kemikaalide ladustamisega tegelevat firmat võivad Venemaale kehtestatavad sanktsioonid ning Venemaa etteaimamatu käitumine kaudselt mõjutada. Toomase portfellis nüüd enam Hollandi firmade aktsiaid pole.

Raha osakaal kasvas. Vopaki müügi tulemusel kasvas raha osakaal portfellis 53,8 protsendile. Raha osa suurenemisse võib suhtuda kaheti ehk selles võib näha nii positiivset kui ka negatiivset. Pingete kasv Ukrainas ja Venemaa aina agressiivsem käitumine viitab sellele, et see on mõistlik. Teisalt on aga viimasel ajal finantsturud olnud positiivselt meelestatud ning aktsiate hinnad on hoogsalt kerkinud, mistõttu võiks portfellis raha osakaal väheneda, et börsitõusust paremini osa saada.

Balti aktsiate vaikelu. Toomase aktsiaportfellis olevatest ettevõtetest valmistas avaldatud tulemustega positiivseima üllatuse Apranga, mille esimese kvartali maksueelne kasum kasvas aastaga 29,6%, 2,05 miljonile eurole.

Üldiselt on Balti aktsiate häda selles, et avaldatud kvartalitulemustele ei reageerita üldse või on reaktsioon nõrk või siis reageerib aktsia hind vastupidises suunas. Balti börside nigelad päevakäibed on põhjuseks, miks lääne investorid sellesse piirkonda oma raha ei paiguta. Sisuliselt on tegemist investeerimiskõlbmatu aktsiaturuga.  Kui aktsiate reaktsioon avaldatud tulemustele sõltub väheste väikeinvestorite rahavajadusest, on lugu kehv. Muide, ka Varssavi börsil valitseb Eesti aktsiate suhtes vaikelu.

Mais soovitatakse aktsiaid müüa. Et kätte on jõudnud maikuu, on paslik meenutada USA aktsiaturgudel levinud ütlust “sell in may and go away”. Maakeeli lahti seletatuna soovitatakse müüa aktsiad mais maha ja hoida börsidelt ­eemale. Selliselt käitudes on raha küll teenitud, kuid mitte igal aastal. Sel aastal võiksid aga investorid suhtuda sellesse soovitusse tõsiselt. Mitu aktsiaturgu on üle pika aja kõrgemate tasemete lähedal, väärtustasemed ei ole enam odavad ja geopoliitilised riskid on järsult kasvanud. Seetõttu võiks mai olla kuu, kui investorid oma portfellist ballasti maha raputavad ning samal ajal otsivad huvipakkuvaid ostuvõimalusi.

Finantsturgudel on valitsenud arvamus, et ­Euroopa majandus võib tänavu positiivselt üllatada, mistõttu on Euroopa aktsiatesse rohkem raha paigutatud. Toomase hiljutine kogemus ­Euroopa aktsiatega on aga pigem negatiivne. Royal Vopak ja ABB valmistasid aprillis korraliku pettumuse. Võimalik, et portfellis on valed Euroopa aktsiad.

Üks atraktiivsemaks muutunud sektor Toomase jaoks on kaitsetööstuse aktsiad, kuna Ida-Euroopas ja ka laiemalt Euroopas võib eeldada kaitsekulutuste kasvutrendi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    04. May 2014, 18:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing