EASi värske nõukogu: juhatus tuleb välja vahetada

07. mai 2014, 00:00

Vaevalt ametisse määratud EASi nõukogu kogunes eile varavalges koosolekule ja otsustas üksmeelselt, et plats tuleb puhtaks lüüa ja vana juhatus uue vastu välja vahetada.

Peaministri majandusnõuniku ja EASi nõukogu liikme Maris Lauri sõnul oli juhatuse liikme Martin Hirvoja ametist taandamise otsus üksmeelne. “Suhteliselt üksmeelne oli see otsus. Oleks parem, kui te sel teemal Ahti Kuningaga suhtleksite,” viitas Lauri majandusministeeriumi asekantslerile, kes kinnitati eile EASi nõukogu esimeheks.

Seda, kas koosolekul langetati veel olulisi otsuseid EASi kohta, Lauri täpsemalt ei rääkinud. “Me kaalusime rohkem neid asju, mis on plaanis ja mis tulevikus tuleb,” märkis ta. Ometi nentis Lauri, et esimene nõukogu koosolek möödus kenasti. “Mulle tundus, et kõik inimesed kõlasid kenasti kokku,” lausus Lauri optimistlikult.

EAS on Lauri hinnangul mässitud paljude erinevate probleemide rägastikku. “Hea on alustada suhteliselt puhtalt lehelt. See ei tähenda ilmtingimata seda, et vanade asjadega oleks ilmtingimata kõik halvasti olnud, kuid see on juhtimisteooriapõhine lähenemine. Vahetevahel, kui probleemid on liiga suured, siis tuleb hakata puhtalt lehelt,” rääkis Lauri. Ka tegevjuhi leidmiseks on konkurss välja kuulutatud. “Kõik on seaduspärane,” lausus ta.

Vanast nõukogust jäi alles vaid üks. Ahti Kuningas on endisest nõukogust ainuke liige, kes jäi alles ka uude. “Jäin, sest majandusministeeriumis, kus ma töötan, on minu vastutada eksport, välispoliitika, välisinvesteeringud, ja majandusministeerium on EASi põhitellija. Kui meie teeme arengukava, siis EAS on elluviija,” põhjendas ta. Kuningas jäi õnnesoove vastu võttes tagasihoidlikuks. “Ma ei tea, kui suur õnn see nüüd on,” lausus värske EASi nõukogu esimees.

Martin Hirvoja taandamise kohta lausus Kuningas: “Pidime täna tegema otsuse selle kohta, et kuulutada konkurss Taavi Laurile asendaja leidmiseks. Selleks, et anda konkursil uuele potentsiaalsele juhile signaal, et ta tuleb ja saab oma meeskonna teha, siis otsustasimegi, et kogu juhatus peab lahkuma ja alustame puhtalt lehelt”.

Ta ei vastanud küsimusele, kas nõukogul oli etteheiteid endise nõukogu esimehe Cinzia Siigi tööle. “Me vaatame ettepoole ega arutanud eelmise nõukogu töö tulemust,” lausus Kuningas.

Vallandatud Hirvoja jäi napisõnaliseks. Uuelt EASi nõukogult sule sappa saanud juhatuse liige Martin Hirvoja sai tagandamisest teada enda sõnul vahetult pärast otsuse langetamist. “Jah, see tänane (eilne – toim) otsus tuli küll minu jaoks ootamatult. Nõukogu pandi ju paika eile, ma enamiku nõukogu liikmetega selles rollis täna esmakordselt kohtusin, samamoodi ka ministriga. Oli küll plaan varem kohtuda, kuid ei õnnestunud. Eelhoiatust, et selline otsus täna tuleb, mul ei olnud,” rääkis Hirvoja. Ta lisas, et üritas ministriga kohtuda ka varem, kuid ministril oli kiire.

Hirvoja sõnul on EASi uus nõukogu tema juhatusest tagandamise otsuse teinud iseenesest juriidiliselt korrektselt, sest sihtasutuse või äriühingu juhatuse liikmeid võibki tema sõnul põhjenduseta või põhjendamata nõukogu otsusega tagasi kutsuda. Hirvoja sõnul pole nõukogu temale oma otsust põhjendanud.

Kõik oli korrektne. “Vastvalitud nõukogu esimees Ahti Kuningas ütles mulle selle otsuse ja siis ma sain kätte ka nõukogu protokolli,” kirjeldas Hirv­oja otsuse teatavaks saamist. Kuigi asi on juriidiliselt korrektne, otsis Hirvoja ometi sellest rääkides veidi sõnu. Küsimusele, mis põhjustel nõukogu ta ametist taandas, ei soovinud Hirvoja täpsemalt vastata. “Kell kaks oli pressikonverents, kus Ahti Kuningas selgitas põhjuseid. Ma praegu siia rohkem midagi ei lisakski, täna on kiire päev olnud kah ja ma tuginen Ahti Kuningase sõnadele,” märkis Hirvoja.

 • Anne Sulling: Kuningal on ajalooline mälu

Ettevõtlusminister Anne Sullingu sõnul on EASi nõukogu uuel esimehel Ahti Kuningal ajalooline mälu ja see aitab teistel nõukogu liikmetel paremini sisse elada.

Küsimustele vastab Anne Sulling.

Miks just sellised nõukogu liikmed? Mõtlesin selle peale, milliseid kompetentse oleks nõukogul vaja, et aidata organisatsioonil edasi areneda. Soovisin, et tunnetus ja arusaamine, mida ühel eksportival ettevõttel vaja läheb, tuleks rohujuure tasandilt. EASi tulevikus on näha, et toetuste mahud vähenevad, tegelikult on juba vähenenud, ettevõtete ja riigi infovahetus peaks parem olema ja ettevõtete nõustamine peaks olema tõhusam. Organisatsioonis tuleks selles mõttes veidi rõhuasetusi muuta. Nõukogus soovisin näha ka suure organisatsiooni juhtimise kompetentsiga inimest. Samuti vajasin, et keegi nõukogus oleks ka makromajanduse kompetentsiga, ja kedagi, kes valdaks struktuuritoetuste temaatikat, ja selleks oli majandusministeeriumi esindaja väga hea.

Ahti Kuningas on siis ainuke, kes jäi endisest nõukogust alles? Tema on ka ainuke minule alluv asekantsler.

Kuidas olete rahul sellega, et Ahti Kuningast sai EASi nõukogu esimees? See oli nõukogu otsus. See on selles mõttes hea, et tal on ajalooline mälu ja ta teab struktuuritoetuste temaatikat. Ta on päevapealt selles rollis valmis toimetama hakkama, teised nõukogu liikmed vajavad EASi teemadesse sisseelamiseks võib-olla ­aega, Ahti on juba asjadega kursis.

Kas peate teda Cinzia Siigist paremaks nõukogu esimeheks? Nii ma võrrelda küll ei tahaks. Mina lähtusin nõukogu moodustamisel kompetentside kontseptsioonist ja Ahti esindab seal olulist osa.

Kas Cinzia Siigi tööga võib rahule jääda või pigem mitte? Ettevõtjad olid juba murelikud. See on ka põhjus, miks tuli otsus alustada puhtalt lehelt. Sain aru, et eelmine nõukogu polnud enam ei töö- ega koostöövõimeline.

Esialgses uue nõukogu määruses oli sees ka Krõõt Kilveti nimi, miks teda nõukogusse ei määratud? See oli viga, sellist plaani ei olnud.

Miks juhatus välja vahetatakse? See oli nõukogu otsus ja mina seal arutluses ei osalenud. Otsus oli üksmeelne ja see oli puhtalt lehelt alustamise temaatika.

Kas olete kursis ka sellega, kas ametist tagandatud endine EASi juht Andres Rannamäe on EASi juba kohtusse kaevanud? Ma ei ole sellega kursis, seda peab küsima Ahti Kuninga käest. See on eelmise nõukogu teema.

 

Taust

 • Nõukogu kahanes

11 liiget oli varasemas EASi nõukogus
7 liiget on uues nõukogus.

EASi uued nõukogu liikmed:
David O’Brock, Molycorp Silmeti juhatuse esimees
Toomas Talts, OÜ Codeborne osanik
Erki Mölder, ASi TREV-2 Grupp juhatuse esimees
Maris Lauri, peaministri majandusnõunik, makromajanduse analüütik
Anto Liivat, Estonian Business Schooli juhtimise õppetooli lektor, SDE
Meelis Mälberg, ettevõtja ja riigikogu liige, Reformierakond

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. May 2014, 19:43
  Otsi:

  Ava täpsem otsing