OECD: Eesti tõuseb üle euroala keskmise

06. mai 2014, 15:13

Eesti järgmine majandusaasta on mitmes aspektis üle euroala keskmise, prognoosib OECD. Samas soovitatakse vähendada madalapalgaliste maksukoormust.

Majanduskoostöö ja arengu organisatsioon (OECD) prognoosib Eestile tänavuseks majanduskasvuks 1,4%, mis on samal tasemel euroala hinnangulise keskmisega. 2015. aasta peaks aga tulema euroala keskmisest oluliselt tugevam, 3,1%.

Eesti majanduskasvu toetab OECD hinnangul põhiliselt palgatõusust tulenev eratarbimine, sest eksporti pärsivad Soome olukord ja Ukraina-Venemaa kriisi põhjustatud ebakindlus.

Tööpuudus võib OECD hinnangul tänavu veidi tõusta, sest väliskeskkond on ebakindel, kuid järgmisel aastal langeb see 8,5%ni, mis on oluliselt parem euroala keskmiseks prognoositud 11,4%st. OECD soovitab Eestil suurendada koolituste ja praktikate hulka ja vähendada madalapalgaliste maksukoormust, et vähendada struktuurset tööpuudust.

Rahandusminister Jürgen Ligi ütles, et Eesti reformipoliitika toetamise juures osutab OECD tööjõumaksude probleemile. "Oleme madalapalgaliste maksukoormuse osas vastanud maksuvaba miinimumi tõstmisega. Ent meie struktuurne probleem on laiem, puudutab ka kõrgemapalgalisi töökohti ja investeeringuid, mistõttu alanevad tulevast aastast ka töötuskindlustusmakse ja tulumaksu määr.“

Eesti inflatsioon püsib 2014. aastal madalal, euroala keskmisega samal tasemel: 0,7%, ning kiireneb tugevneva majanduskasvu toel 2015. aastal 1,7 protsendini, mis jääb madalamaks OECD keskmisest inflatsiooniprognoosist (1,9%).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. May 2014, 15:07
Otsi:

Ava täpsem otsing