Aasta finantsjuhi nominendid

08. mai 2014, 00:00

Eesti parima finantsjuhi tiitli kandidaadid on valmis karmideks kärbeteks ja teavad, kuidas ettevõtte käivet kasvatada.

Äripäeva eestvedamisel valitakse igal aastal finantskonverentsil BIG4 Eesti parim finantsjuht. Värsked nominendid on Pirje Raidma Ekspress Grupist, Signe Kukin Merko Ehitusest, Ahti Puur Viru Keemia Grupist, Janek Stalmeister Tallink Grupist ja Riina Käi Tallinna Veest.

Viie parema hulka valitud Tallinna Vee finantsjuhi Riina Käi sõnul tuli talle nominendiks valimine üllatusena. “Mul on väga hea meel, et ma olen nõnda heas mõttes silma jäänud,” ütles ta ja lisas, et parimate hulka valimine pole tunnustus ainult talle, vaid ka Tallinna Veele.

Finantsjuhi roll sõltub firmast. Käi märkis, et nominendiks valimine annab palju jõudu ja tekitab tunde, et ta teeb õiget asja. “Ma ei tee tööd tiitlite pärast, aga kindlasti meeldib kõigile teada ja tunda, et see, mis me teeme, on vajalik,” ütles ta.

Käi arvates peab heal finantsjuhil olema eelkõige võime näha suurt pilti, luua seoseid ja näha numbrite taga inimest. “Vaid nende oskustega on võimalik luua pikaajalist väärtust – suunata ja toetada ettevõtte strateegilist suundumust ja aidata minimeerida riske,” rääkis ta.

Finantsjuhi roll on Käi sõnul ettevõtetes erinev. “Nagu iga teine roll ettevõttes, sõltub ka finantsjuhi oma ettevõttest, tegevusvaldkonnast, keskkonnast ja sisekultuurist,” ütles ta. Käi arvates on finantsjuht oluline osa ettevõtte tervikust, kes toetab ja tõlgib tegevust numbrite keelde. Enda rolli finantsjuhina näeb ta kui strateegilist tugifunktsiooni põhitegevusele, aidates ettevõttel oma tegevust eelkõige pikaajaliselt planeerida.

Žürii tunnustab Käid mitme projekti eest, mis on tugevdanud Tallinna Vee finantskontrolli ja suurendanud ettevõtte läbipaistvust. Samuti tema aktiivse ja oskusliku osalemise eest Tallinna Vee vaidluses konkurentsiametiga, kus Tallinna Vesi nõuab 17,1protsendist vee hinna tõusu või rohkem kui 50 miljoni euro suurust kompensatsiooni Eesti valitsuselt. Käi lisas, et miski ei sünni siiski pelgalt ühe inimese pingutuse tulemusel, vaid meeskonna koostöös.

Karmid meetodid viisid nominendiks. Aasta finantsjuhi nominent Pirje Raidma Ekspress Grupist märkis, et igaüks oleks sellise tunnustuse üle uhke. “Olen kõiki oma töid alati teinud pühendumusega ja püüdnud anda endast parima,” ütles ta. “Aasta finantsjuhiks saamine ei muudaks selles plaanis midagi, küll aga on see tunnustus tehtud tööle.” Raidma lisas, et aasta finantsjuhi nominendiks olemine pole tunnustus ainult talle, vaid kogu kontserni finantsosakondade tublile tööle.

Raidma sõnul peab hea finantsjuht olema kahe jalaga maa peal. “Ta peab suutma olla vahemees erinevate osapoolte vahel, kel on tihti erinevad eesmärgid,” rääkis ta. Samuti peab  finantsjuhil olema hea silm detailidele, ta peab olema nii liider kui ka meeskonnamängija.

Žürii tunnustab Raidmat Ekspress Grupi kuluefektiivsuse eduka parandamise eest. “Karmid ajad nõuavad karme meetodeid, see ei olnud kerge,” märkis Raidma. Tema sõnul on kontsernis kuluefektiivsusega tegeletud majanduskriisist saati. “See on pidev protsess,” ütles ta. Kokkuhoiukohti on otsitud Eesti Päevalehe ja Delfi toimetuste päevauudiste toimetuse loomisest ja lehtede kujundusgruppide ja raamatupidamise ühendamisest.

Efektiivsust tuleb Raidma sõnul otsida nii olemasolevates kui ka uutes arendavates tegevustes ja toodetes. “See ei tähenda alati mitte kulude kokkuhoidu, vaid ka mõtlemist, kuidas olemasoleva ressursiga rohkem ära teha,” märkis ta.

Võtmeks hea meeskonnatöö. Samuti nominentide sekka valitud Merko Ehituse finantsjuht Signe Kukin tõdes, et nende ettevõtte head saavutused tulevad nii finantsosakonna, Merko Ehituse juhtkonna kui ka Eesti, Läti ja Leedu tütarettevõtete sujuva koostöö tulemusena.

Näiteks on tema sõnul muutuste juhtimine ja struktuuri korrastamine keerulised ja pikaajalised protsessid, milles saavutab häid tulemusi siis, kui ettevõtte töötajad mõistavad nende vajalikkust.

Kukini sõnul peab finantsjuht tegelema mitte niivõrd olemasolevate ja teadaolevate riskide juhtimisega, vaid üha rohkem ka ettevaatavalt ja ennetavalt tulevikus mõjutavate teguritega. Oluliseks peab ta kasumlikkuse tõstmist, seda paljuski kulude juhtimise kaudu.

 

 

Kes on kes

Signe Kukin, Merko Ehitus
Oluline roll Eestis, Lätis ja Leedus tegutseva konsolideerimisgrupi aruandluse kvaliteedi tõstmisel. Selle tulemuseks on sisukam ja kiirem aruandlus nii juhatusele kui ka välistele tarbijatele.
Samuti on Kukin aidanud korrastada kontserni struktuuri ja tõhustada sisekontrolli.

Ahti Puur,  Viru Keemia Grupp
Mängis tähtsat rolli ettevõtte investeeringutes ja finantseerimise leidmisel. Näiteks pandi nurgakivi kolmandale Petroter õlitehasele – kolme tehase investeering on kokku ligi 200 miljonit eurot. Mullu võttis VKG tähtsamateks investeeringuteks Skandinaavia pankadest koosnevalt sündikaadilt 150 miljonit eurot laenu.

Riina Käi, Tallinna Vesi
Algatas mitmeid projekte, mis tugevdavad finantskontrolli ja suurendavad läbipaistvust. Eraldi on väärt mainimist Käi oskuslik osalemine Tallinna Vee vaidluses konkurentsiametiga. Tallinna Vesi teenis sel aastal Baltic Market Awardsilt üldesikoha kui üks paremaid IFRS aruande koostajaid.

Janek Stalmeister, Tallink Grupp
Aitas ettevõttel suurendada mahtu ja tugevdada turupositsiooni. Tallink Grupp ei kõhkle kasvu nimel suuri investeeringuid teha, mullu investeeriti 30 miljonit eurot Riia–Stockholm liini arendamisse. Uuendused aitasid müügitulu suurendamisele kaasa 8,4%. Nüüd on ettevõtte laenukoormus viidud tasemele, mis lubab dividende maksta.

Pirje Raidma, Ekspress Grupp
Teene börsifirmale on olnud ettevõtte kuluefektiivsuse edukas parandamises.
Mitu tugifunktsiooni, mida varem tegi iga tütarettevõte eraldi, on nüüd grupi tasemele kokku tõstetud. See on andnud tuntava kokkuhoiu. Kulud on tugeva finantsjuhtimisega kontrolli all.

  • Viis kandidaati tiitlile

Aasta finantsjuht selgub 28.–29. mail finantskonverentsil BIG4
Žürii koosseisus Äripäeva peadirektori asetäitja Toomas Truuverk, Deloitte Audit Eesti ASi omanik Veiko Hintsov, KPMG Baltics OÜ omanik Andris Jegers, PwC omanik Ago Vilu ja Ernst & Young Baltic ASi juht Ivar Kiigemägi valis välja viis nominenti.
Varem on aasta finantsjuhi valimised toimunud kahel korral. Mullu sai selle tiitli Maigi Pärnik-Pernik Baltikast, tunamullu Margus Kaasik Eesti Energiast.

  • Big4 2014 – konverents finantsjuhtidele

Toimub 28. ja 29. mail Meriton Grand Conference Spa Hotelis
Mõeldud finantsjuhtidele ja raamatupidajatele
Otsib võimalusi Eesti ettevõtete konkurentsivõime suurendamiseks. Üles astuvad mõjukad Eesti finantsvaldkonna eksperdid.
Lisainfo ja registreerimine big4.aripaev.ee

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. May 2014, 19:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing