Palts: ettevõtjate häält ei kuulatud

Kadri Põlendik 07. mai 2014, 17:56

Täna vastu võetud käibemaksu seaduse muudatuse puhul on ausale ettevõtjale keeruline selgitada, milline on muudatusest tekkiv tulu, ütles kaubanduskoja peadirektor Mait Palts.

"Kuna viimaste nädalate arengud viitasid, et vaatamata ettevõtjate vastuseisule, võetakse eelnõu uuesti vastu, siis see üllatusena ei tulnud," kommenteeris Palts nn 1000euroste arvete seaduse vastu võtmist.

"Kui aga suhelda ettevõtjatega, kes peavad uusi kohustusi kandma hakkama, kohtame nende tüdimust ja motivatsioonilangust. Kõike on võimalik teha, kuid küsimus on, mis hinnaga ning mille arvelt," küsis ta retooriliselt.

Tema sõnul on tänase muudatuse puhul keeruline või isegi võimatu ühele ausale ettevõtjale selgitada, milline on sellest muudatusest tekkiv tulu. Küll aga on selge, et selles nähakse suurt kohustust, millega riik ettevõtjat koormab.

"Praktiliselt kõik sisulised kompromissettepanekud, mis ettevõtjad selles protsessis tegid, jäid arvestamata ning vastamata jäi ka küsimus, milliseks kujuneb riigi tulu," märkis Palts.

Üks olulisi palveid oli muudatuste rakendamise edasilükkamine vähemalt aasta võrra, mis võimaldanuks vajalikud suuremad IT-lahendused ära teha. Kuigi seadusesse lisati võimalus taotleda maksuhaldurilt pooleks aastaks ajapikendust, teab Palts ettevõtjaid, kes ei jõua muudatusi teha ja oleks oodanud mõistvamat suhtumist.

"Arvestades praegust jõustumistähtaega, võib kujuneda kriitiliseks ka deklaratsioonide vastuvõtmise pool, sest ka maksuhaldur ju alles arendab seda . Oleks olnud kõigile ohutum ja mõistlikum süsteemi rakendamisega mitte kiirustada," leidis kaubanduskoja peadirektor.

Tema hinnangul on kaks võimalust sündmuste edasise kulu osas – kas president kuulutab seaduse välja või mitte. Kui president kuulutab seaduse välja, tuleb Paltsi sõnul hakata kiirelt mõtlema arendustöödele, sest suvel IT-süsteemide arendajad puhkavad.

Teisel juhul on aga keeruline oletada, mis järgneb, kui seadus jääb teist korda välja kuulutamata. "Fakt on see, et seadus ei ole  vahepealse ajaga oluliselt muutunud, mil president selle esimest korda tagasi saatis, mis tähendab, et loogiliselt võttes on samad probleemid jätkuvalt üleval, kuigi otsesed vastuolud Euroopa Liidu õigusega on kõrvaldatud," rääkis ta.

Kaubanduskoja jaoks on peamine küsimus rakendamise ja edasise käigushoidmisega seonduvad kulud ning nende proportsionaalsus, võrreldes saadavate tuludega.

"Kui väidame, et ettevõtjate küsitluse tulemusel on kulu aastas umbes 40 miljonit, siis öeldakse ministeeriumi poolt vastuseks vaid, et nii palju see kindlasti olla ei saa,toomata sealjuures ühtegi argumenti või analüüsi. Kui küsime täpsustust tulude kohta või seda, kas tulu oleks suurem ja mõju maksupettustele samuti suurem, kui kohustus algaks alates nullist, mitte aga 1000st eurost, siis sedagi pole keegi osanud öelda," kõneles Palts.

Ta märkis, et selline ebamäärasus kandub  igal juhul üle hoiakutesse ja  oleks olnud mõistlik püüda seda vältida. "Ettevõtjad ja ettevõtlikud inimesed on lõpuks need, kellelt oodatakse töökohtade loomist, majanduse kasvatamist ja riigieelarve täitmist – seega ootaks, et ettevõtjatega veidi rohkem ka arvestataks, seda enam, et konkreetne muudatus puudutab otseselt neid ," lisas Palts.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2014, 13:59
Otsi:

Ava täpsem otsing