Mait Palts: ettevõtjate ettepanekuid ei arvestatud

08. mai 2014, 00:00

Eile riigikogus 45 poolthäälega vastu võetud käibemaksu seaduse muudatuse puhul on ­ausale ettevõtjale keeruline selgitada, milline on neist tekkiv tulu, ütles kaubanduskoja peadirektor Mait Palts.

“Kuna viimaste nädalate areng viitas, et vaatamata ettevõtjate vastuseisule võetakse eelnõu uuesti vastu, siis see üllatusena ei tulnud,” kommenteeris ta nn 1000euroste arvete seaduse heakskiitmist.

“Kui aga suhelda ettevõtjatega, kes peavad uusi kohustusi kandma hakkama, kohtame nende tüdimust ja motivatsiooni langust,” ütles Palts.

Sisulisi muudatusi ei tehtud. Kaubanduskoja juhi kinnitusel jäid pea kõik sisulised kompromissettepanekud, mis ettevõtjad selles protsessis tegid, arvestamata ning vastamata jäi ka küsimus, milliseks kujuneb riigi tulu. Üks olulisi palveid oli muudatuste rakendamise edasilükkamine vähemalt aasta võrra, mis võimaldanuks vajalikud suuremad IT-lahendused ära teha.

“Ettevõtjad ja ettevõtlikud inimesed on lõpuks need, kellelt oodatakse töökohtade loomist, majanduse kasvatamist ja riigieelarve täitmist – seega ootaks, et ettevõtjatega veidi rohkem ka arvestataks, seda enam, et konkreetne muudatus puudutab otseselt neid,” lisas Palts.

Läheb kiireks. Kui president kuulutab seaduse välja, tuleb kaubanduskoja juhi sõnul hakata kiirelt mõtlema arendustöödele, sest suvel IT-süsteemide arendajad puhkavad. Teisel juhul on aga keeruline oletada, mis järgneb, kui seadus jääb teist korda välja kuulutamata. “Fakt on see, et seadus ei ole oluliselt muutunud sellest ajast saadik, mil president selle esimest korda tagasi saatis. Järelikult on samad probleemid jätkuvalt üleval, kuigi otsesed vastuolud ­Euroopa Liidu õigusega on kõrvaldatud,” rääkis Palts.

Samuti seadusemuudatuse vastu olnud maksumaksjate liidu juhatuse liige Lasse Lehis ütles, et huvigrupid ootavad nüüd presidendi otsust. “Ma usun, et tema meeskonnal on materjalid olemas, sealhulgas meie organisatsioonide seisukohad. Ta saab need läbi töötada ja otsuse teha, aga sisuliselt eelnõu on ju sama,” lisas ta.

Riigikogu võttis eile 45 poolthäälega vastu käibemaksu seaduse muudatuse, millega peavad maksukohustuslased hakkama käibedeklaratsiooni lisas andma detailset infot tehingutest, mis on suuremad kui 1000 eurot. Varem eelnõud toetanud IRL hääletas eile muudatuse vastu ning plaanile enne vastu seisnud sotsiaaldemokraadid olid seaduse vastuvõtmisega päri.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    07. May 2014, 19:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing